przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 11 listopada 2016

Msza święta za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej

  |   Msza święta za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Msza święta za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Msza święta za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Złożenie wieńca na grobie Śp. Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Złożenie wieńca na grobie Śp. Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Złożenie wieńca przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Msza święta za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Msza święta za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Msza święta za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Msza święta za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Msza święta za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Msza święta za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Msza święta za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Msza święta za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Msza święta za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Msza święta za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP)

Kilka tysięcy osób, w tym najważniejsi przedstawiciele duchowieństwa, władz państwowych i samorządowych zgromadziła uroczysta msza święta za Ojczyznę z okazji otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. - Uczestniczymy w historycznym wydarzeniu - mówił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

 

Na mszy obecny był Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką. Parze Prezydenckiej towarzyszyła Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska.

 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki podkreślał zaś, że dziękując za wolność musimy pamiętać, że jest ona nie tylko dana, "ale jednocześnie zadana".

 

Msza z "Aktem Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej" rozpoczęła trzydniowe uroczystości otwarcia świątyni. Liturgia z udziałem m.in. głowy państwa, marszałków Sejmu i Senatu Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego oraz premier Beaty Szydło miała bardzo uroczystą oprawę. Towarzyszyły jej m.in. poczty sztandarowe służb mundurowych.

 

Kard. Nycz podkreślał, że "dziś stajemy przy ołtarzu tej monumentalnej świątyni, by przede wszystkim dziękować". Na pierwszym miejscu - jak mówił - podziękowania te należą się Bogu i jego Opatrzności, a w dalszej kolejności "darczyńcom z całej Polski".

 

- Bez waszej ofiarności nie byłoby tej pięknej świątyni - powiedział metropolita warszawski. Dziękował też inicjatorowi powrotu do idei budowy świątyni, swojemu poprzednikowi, kard. Józefowi Glempowi. - Szkoda, że nie doczekał dzisiejszego dnia - powiedział kard. Nycz.

 

- Dziękujemy też za odzyskanie niepodległości w roku 1918 i modlimy się w intencji naszej ojczyzny - mówił.

 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki w homilii przypomniał słowa papieża Jana Pawła II, wygłoszone w siedzibie ONZ, gdzie mówił, że "podstawowy problem, jaki dzisiaj musimy podjąć to problem odpowiedzialnego korzystania z wolności. Zarówno w wymiarze ludzkim jak i społecznym".

 

Szef KEP przypomniał też skąd wzięła się idea budowy Świątyni Opatrzności Bożej, wskazując, że o jej wzniesieniu zdecydował jeszcze Sejm Czteroletni w 1791 r. Było to dwa dni po ogłoszeniu Konstytucji 3 Maja "aby na tę pamiątkę kościół ex voto wszystkich stanów był wystawiony i Wyższej Opatrzności poświęcony".

 

Abp. przypomniał, że budowę świątyni wsparło ok. 100 tys. darczyńców z kraju i zagranicy. - Znaczący jest również wkład państwa w te części świątyni, w których ulokowano Muzeum Dwóch Wielkich Polaków: ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II - podkreślił abp. Gądecki.

 

Przed mszą delegacja państwowa złożyła kwiaty w Panteonie Wielkich Polaków, który mieści się w podziemiach świątyni i gdzie pochowany jest m.in. ostatni prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz gdzie umieszczono symboliczny grób papieża Jana Pawła II.

 

Po mszy zasłużeni dla budowy świątyni darczyńcy otrzymali z rąk harcerzy pamiątkowe medale. Po południu w świątyni odbędzie się premiera koncertu "Przymierze" Michała Lorenca, napisanego specjalnie na otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej w roku 1050-lecia chrztu Polski. (PAP / inf. własna) 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.