przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 8 grudnia 2016

"Czekam na Nobla dla Polaka"

  |   Uroczystość wręczenia Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Uroczystość wręczenia Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Uroczystość wręczenia Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Uroczystość wręczenia Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Uroczystość wręczenia Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Uroczystość wręczenia Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Uroczystość wręczenia Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Uroczystość wręczenia Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Uroczystość wręczenia Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Uroczystość wręczenia Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)
Na Zamku Królewskim w Warszawie trwa ceremonia wręczenia Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP), określanych mianem "polskich Nobli". Nagrody przyznawane są polskim uczonym za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe.
 
Zobacz także: Lekcja RP "Polskie wynalazki" W tym roku statuetki i czeki na 200 tys. zł otrzymają czterej wybitni profesorowie: Jan Kozłowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Marek Samoć z Politechniki Wrocławskiej, Józef Spałek z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Bogdan Wojciszke z SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego, Wydział Zamiejscowy w Sopocie.
 

 
Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości przypomniał, że jako prezydent ma zaszczyt wręczać nominacje profesorskie. - Przy każdej nominacji profesorskiej proszę tych nowo promowanych profesorów, że jako prezydent Rzeczypospolitej czekam i błagam o polskiego Nobla. Ale nie tyle polskiego Nobla - w znaczeniu tym jak polskim Noblem są Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Polskiego Nobla, czyli Nobla dla Polaka, dla polskiego naukowca - mówił prezydent Andrzej Duda.
 
- Gratulując laureatom, chciałem państwu życzyć tego Nobla światowego, nie tylko Nobla polskiego - powiedział do nagrodzonych profesorów prezydent.
 
Zobacz także: Start-up Polska - Bardzo liczę na to, że do 2020 roku uda nam się wydatki skarbu państwa, wydatki państwowe na badania i rozwój podnieść dwukrotnie. (...) Wierzę, że to będzie oznaczało już niezwykle istotny postęp. Wierzę w to, że uda nam się wypracować mechanizmy systemowe, które umożliwią coś, co nazywa się komercjalizacją wyników badań naukowych - mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda.
 
W tym roku Nagrody FNP przyznano po raz dwudziesty piąty. Do tej pory otrzymało je, łącznie z tegorocznymi laureatami, 91 osób. (PAP)
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.