przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 13 grudnia 2016

„Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”

  |   13 grudnia w oknie Pałacu Prezydenckiego Prezydent RP zapalił świecę ze Światłem Wolności (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Iluminacja Pałacu Prezydenckiego z okazji 35. rocznicy wprowadzenia przez komunistyczne władze stanu wojennego w Polsce (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Iluminacja Pałacu Prezydenckiego z okazji 35. rocznicy wprowadzenia przez komunistyczne władze stanu wojennego w Polsce (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Iluminacja Pałacu Prezydenckiego z okazji 35. rocznicy wprowadzenia przez komunistyczne władze stanu wojennego w Polsce (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Iluminacja Pałacu Prezydenckiego z okazji 35. rocznicy wprowadzenia przez komunistyczne władze stanu wojennego w Polsce (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)
Prezydent Andrzej Duda włączył się w akcję „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. W oknie Pałacu Prezydenckiego zapalił świecę ze Światłem Wolności. 13 grudnia o godz. 19.30 na fasadzie rozbłysnęła okolicznościowa iluminacja.

 

Organizatorem ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”, objętej honorowym patronatem przez prezydenta Andrzej Dudę, jest Instytut Pamięci Narodowej.

 

IPN zaapelował o upamiętnienie ofiar stanu wojennego poprzez zapalenie w oknach 13 grudnia o 19.30 świecy. Akcja nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków w Wigilię 1981 r. wykonało wielu mieszkańców Zachodu. Świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił Jan Paweł II, wezwał do tego też ówczesny prezydent USA Ronald Reagan.

 

W związku z 35. rocznicą wprowadzenia przez komunistyczne władze stanu wojennego w Polsce na Pałacu Prezydenckim pojawiła się okolicznościowa iluminacja.

 

 

fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.