Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 9 stycznia 2017

Prezydent podpisał ustawy reformujące system oświaty

  |   Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP)
Prezydent Andrzej Duda 9 stycznia 2017 r. podpisał ustawy reformujące system szkolny w Polsce.
Powołany został także doradca ds. wdrażania reformy - to członek Narodowej Rady Rozwoju dr hab. Andrzej Waśko, który w imieniu Prezydenta RP będzie współpracował z resortem edukacji w koordynowaniu realizacji reformy. W MEN powstanie zespół, który będzie ją koordynował i na bieżąco monitorował sytuację w kraju przez wszelkie zgłaszane za pośrednictwem kuratorów uwagi. Prezydent wyjaśnił, że chodzi o to, by wspólnie przejść przez wszystkie problemy, aby wprowadzenie reformy było w miarę możliwości jak najmniej dotkliwe.
 

Zobacz także: Oświadczenie Prezydenta RP w związku z podpisaniem ustaw reformujących system oświaty Reforma oznacza likwidację gimnazjów, powrót do 8-letnich szkół podstawowych, 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe.

 

  
- Nie ukrywam, że miałem cały szereg wątpliwości i pytań albowiem materia jednej i drugiej ustawy jest materią bardzo rozległą, trudną i niezwykle wrażliwą. Niezwykle wrażliwą z bardzo prostej przyczyny - dotyczy przyszłości naszego kraju, dotyczy przyszłych pokoleń, a przede wszystkim dotyczy dzieci i ich rodziców - podkreślił prezydent.
 
Dodał, że nigdy nie miał "żadnych wątpliwości, że polski system edukacji wymaga naprawy i wymaga zmiany". - Zresztą miliony Polaków od wielu lat mówią to samo - potrzebny jest dłuższy okres kształcenia w poszczególnych szkołach - dodał Andrzej Duda.
 
Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów - nie będzie już do nich prowadzona rekrutacja. W roku szkolnym 2018/2019 gimnazja opuści ostatni rocznik dzieci z klas III. Od 1 września 2019 r. gimnazjów nie będzie już w ustroju szkolnym. [PAP]

 

Poleć znajomemu