Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 12 stycznia 2017

"Moja inicjatywa to odpowiedź na apele polskich rodziców i nauczycieli"

  |   Podpisanie ustawy o ulgowych przejazdach dla dzieci i młodzieży polonijnej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Podpisanie ustawy o ulgowych przejazdach dla dzieci i młodzieży polonijnej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Podpisanie ustawy o ulgowych przejazdach dla dzieci i młodzieży polonijnej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Podpisanie ustawy o ulgowych przejazdach dla dzieci i młodzieży polonijnej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Podpisanie ustawy o ulgowych przejazdach dla dzieci i młodzieży polonijnej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Podpisanie ustawy o ulgowych przejazdach dla dzieci i młodzieży polonijnej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Podpisanie ustawy o ulgowych przejazdach dla dzieci i młodzieży polonijnej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Podpisanie ustawy o ulgowych przejazdach dla dzieci i młodzieży polonijnej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Podpisanie ustawy o ulgowych przejazdach dla dzieci i młodzieży polonijnej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Podpisanie ustawy o ulgowych przejazdach dla dzieci i młodzieży polonijnej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Podpisanie ustawy o ulgowych przejazdach dla dzieci i młodzieży polonijnej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Podpisanie ustawy o ulgowych przejazdach dla dzieci i młodzieży polonijnej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Podpisanie ustawy o ulgowych przejazdach dla dzieci i młodzieży polonijnej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Podpisanie ustawy o ulgowych przejazdach dla dzieci i młodzieży polonijnej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał w czwartek Ustawę o zmianie ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz niektórych innych ustaw. Zobacz także: Wystąpienie podczas uroczystości podpisania ustawy o ulgowych przejazdach dla dzieci i młodzieży polonijnej

  • Ustawa z dnia 15 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zborowego oraz niektórych innych ustaw. Pobierz informację.

- Moja inicjatywa ustawodawcza jest odpowiedzią na wnioski, na apele rodziców, a także nauczycieli polskich pracujących poza granicami kraju - podkreślił podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda. Jak dodał do tej pory ci uczniowie i nauczyciele, kiedy przyjeżdżali do Polski byli traktowani de facto jak obcokrajowcy".


- Nie mieli uprawnień do tańszych przejazdów transportem publicznym, czy darmowych wejść do naszych muzeów. Ta ustawa to zmienia - zaznaczył prezydent.

 

  

Zobacz także: "Prezydencka ustawa dot. ulg dla uczniów to wyraz pamięci o rodakach zagranicą" Pierwsza inicjatywa legislacyjna Prezydenta RP z zakresu oświaty polonijnej Ustawa uprawnia do korzystania z ulg w publicznym transporcie zbiorowym oraz z ulg za wstęp do muzeów i parków narodowych dzieci i młodzież realizujące program nauki języka polskiego, historii i geografii Polski lub innych przedmiotów nauczanych w języku polskim w okresie pobierania nauki w szkołach prowadzonych przez organizacje społeczne za granicą, w szkołach działających w systemach oświaty innych państw oraz w szkołach europejskich. Ulgę w publicznym transporcie zbiorowym uzyskają również nauczyciele tych szkół.

 

 Prezydencką nowelizację ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz niektórych innych ustaw Sejm uchwalił w grudniu. Ustawa wejdzie w życie w 3 miesiące po jej ogłoszeniu, dlatego pierwsze legitymacje uczniowie będą mogli otrzymać już przed najbliższymi wakacjami. 

 

 

W uroczystości w Pałacu Prezydenckim uczestniczyły dzieci ze szkół Polskiej Macierzy Szkolnej w Wuppertal w Niemczech z panią dyrektor Lucyną Kopiczyński, a także dzieci i młodzież z Kolegium św. St. Kostki KSW z panią dyrektor Ewą Petrykiewicz oraz Polonijnego Liceum Klasyk. 

 

Prezydentowi towarzyszyli Szef Gabinetu Prezydenta RP minister Adam Kwiatkowski oraz ministrowie Paweł Mucha i Krzysztof Szczerski. 

Poleć znajomemu