Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 9 lutego 2017

"Wzmacniamy naszą pozycję w regionie i w UE"

  |   Prezydent przysłuchiwał się wystąpieniu Szefa MSZ, który przedstawiał informacje Rządu o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2017 roku. Prezydent przysłuchiwał się wystąpieniu Szefa MSZ, który przedstawiał informacje Rządu o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2017 roku. Prezydent przysłuchiwał się wystąpieniu Szefa MSZ, który przedstawiał informacje Rządu o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2017 roku. Prezydent przysłuchiwał się wystąpieniu Szefa MSZ, który przedstawiał informacje Rządu o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2017 roku. Prezydent przysłuchiwał się wystąpieniu Szefa MSZ, który przedstawiał informacje Rządu o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2017 roku. Prezydent przysłuchiwał się wystąpieniu Szefa MSZ, który przedstawiał informacje Rządu o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2017 roku. Konferencja Prezydenta RP po expose szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego. Konferencja Prezydenta RP po expose szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego. Konferencja Prezydenta RP po expose szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego.

- Cele, które sobie wyznaczyliśmy w polityce zagranicznej zostały osiągnięte - powiedział Prezydent RP Andrzej Duda po posiedzeniu Sejmu, podczas którego szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski przedstawił informacje rządu o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2017 roku.

 

- Bez wątpienia wzmacniamy naszą pozycję i w regionie i bez wątpienia wzmacniamy nasza pozycję w Unii Europejskiej - powiedział prezydent odnosząc się do wystąpienia szefa polskiej dyplomacji.

 

Zobacz także: Spotkanie Prezydenta RP z Kanclerz Niemiec Prezydenci Duda i Gauck o dobrej przyjaźni polsko-niemieckiej Zaznaczył, że świadczą o tym w szczególności ostatnie spotkania, m.in. wtorkowe z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

 

Według Andrzeja Dudy, w ubiegłym roku udało się wzmocnić bezpieczeństwo Polski. - To była kwestia bezpieczeństwa militarnego, czyli szczyt NATO, współpraca w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, wzmocnienie obecności Sojuszu na wschodniej flance - wymieniał prezydent.

 

Ocenił, że postanowienia ubiegłorocznego, warszawskiego szczytu NATO były dla naszego kraju bardzo zadowalające. - Zrealizowaliśmy wszystkie cele, które sobie stawialiśmy i w tej chwili obecność Sojuszu Północnoatlantyckiego w Polsce jest realizowana - powiedział.

 

 

Przypomniał, że w Polsce i w krajach bałtyckich organizowane są grupy batalionowe; w Żaganiu i Bolesławcu są już żołnierze amerykańscy. - To są te elementy, które z punktu widzenia bezpieczeństwa militarnego z całą pewnością mają znaczenie fundamentalne, powiedziałbym wręcz - przełomowe - podkreślił. - Realizujemy to konsekwentnie, we współpracy z naszymi sojusznikami - dodał prezydent. 

 

Andrzej Duda podkreślił, że Polska cały czas stara się o uzyskanie niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych i jest to bardzo ważny cel na 2017 r.

Zobacz także: Kampania Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ W USA Prezydent zabiegał o poparcie kandydatury Polski do RB ONZ

- Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w ONZ w czerwcu tego roku. Jesteśmy w tej chwili jedynym kandydatem, ale sprawa jest nadal otwarta, bo inne państwa kandydujące mogą się jeszcze zgłosić w zasadzie do samego momentu głosowania - powiedział Andrzej Duda.

 

- Mam nadzieję, że ten cel, jakim jest obecności Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019, zostanie zrealizowany - dodał.

 

 

Prezydent zaznaczył, że z jego punktu widzenia w wystąpieniu szefa MSZ bardzo ważne były kwestie bezpieczeństwa energetycznego. - Pan minister Waszczykowski wyraźnie mówił o tym, że udało się po latach budowy otworzyć gazoport w Świnoujściu w tym roku i pierwsze dostawy gazu z Kataru przyszły i są cały czas realizowane. To bez wątpienia bardzo wzmocniło nasze bezpieczeństwo energetyczne - ocenił Andrzej Duda.

 

- Jest kwestia otwarcia dla nas dostępu do złóż gazu na szelfie norweskim, a więc jest kwestia budowy połączenia gazowego pomiędzy Norwegią a Danią, a następnie Baltic Pipe z Dani do Polski. To są te tematy, które w tej chwili są realizowane i które są na naszej agendzie, nad którymi pracuje zarówno polska dyplomacja, jak i polskie podmioty gospodarcze - powiedział Prezydent.

 

Zobacz także: "Grupa Wyszehradzka razem może więcej" Wystąpienie inaugurujące I sesję plenarną Szczytu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej Prezydenci V4 m.in. o emigracji młodych ludzi - Koncentrujmy się na tym, jest niezmiernie ważne, pracujmy nad tym, to była tematyka moich rozmów zarówno w czasie mojej podróży do Norwegii, jak i później w czasie moich rozmów politycznych w Danii - zachęcał.

 

Trzecim elementem expose ministra Waszczykowskiego, niezmiernie ważnym zdaniem prezydenta, jest współpraca regionalna.

 

- Po pierwsze w ramach Grupy Wyszehradzkiej, która rozwija się bardzo dobrze (...). Okazało się, że te pogłoski o śmierci Grupy Wyszehradzkiej są stanowczo przedwczesne i nieprawdziwe. Nasza aktywność w Grupie Wyszehradzkiej jest bardzo duża. Bardzo mocno chcę podkreślić: Grupa Wyszehradzka naprawdę dzisiaj się liczy - zaznaczył Andrzej Duda. 

 

 

Prezydent podkreślał również, że chciałby, aby budowa dobrych relacji ze Stanami Zjednoczonymi była kontynuowana.
 
- Będziemy czynili wszystko, aby te relacje między Polską a Stanami Zjednoczonymi, a także relacje transatlantyckie, czyli Stanów Zjednoczonych z UE układały się jak najlepiej. Tutaj jest wielkie pole do działania zwłaszcza teraz, kiedy nowy prezydent w Stanach Zjednoczonych rozpoczyna swoją pracę - powiedział
 
Jak dodał, jest to wielkie zadanie i dla polskiej dyplomacji, i dla niego samego, by zacieśniać te kontakty i współpracę Polski ze Stanami Zjednoczonymi - "bez wątpienia największym mocarstwem, jakie w tej chwili istnieje na świecie i pod względem gospodarczym i militarnym".
 
Prezydent zaznaczył, że Stany Zjednoczone to największe państwo i największy partner w Sojuszu Północnoatlantyckim, a także najsilniejsza armia świata. - W gruncie rzeczy są gwarantem światowego bezpieczeństwa - mówił.
 
Prezydent ocenił, że czwartkowe wystąpienie w Sejmie szefa MSZ było spójne, wskazujące i najważniejsze osiągnięcia, i najważniejsze cele, a przede wszystkim pokazujące, że Polska polityka zagraniczna jest konsekwentna, ma wyznaczone cele, jest realizowana spokojnie i z głęboką dbałością o interesy Polski i Polaków.
 
- Dbałość o polskie interesy i przede wszystkim dbałość o interesy Polaków, to są zadania najważniejsze dla mnie jako Prezydenta RP, dla polskiego rządu, dla polskiej dyplomacji. Cieszę się, że one w aspekcie tego wystąpienia tak mocno wybrzmiały - powiedział. (Inf. własna/PAP)
 
Poleć znajomemu