przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 13 lutego 2017

Patronat Prezydenta RP Andrzeja Dudy – Żołnierzom Wyklętym

15 sierpnia 2016 r. Uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej "Żołnierzom Wyklętym" na filarze Grobu Nieznanego Żołnierza.

Dla upamiętnienia bohaterów powstania antykomunistycznego w 2017 roku został ustanowiony Patronat Prezydenta RP Andrzeja Dudy – Żołnierzom Wyklętym.

 
Tradycja polskich walk powstańczych, licząca blisko dwa stulecia, należy do najchlubniejszych elementów etosu patriotycznego Rzeczypospolitej. Sięga ona od czasów konfederacji barskiej i insurekcji kościuszkowskiej, poprzez powstania narodowe z lat 1830 i 1863, aż po zryw Warszawy w roku 1944.
 
Działalność zbrojna oraz aktywność polityczna i opór cywilny tzw. drugiej konspiracji stanowiły kolejne ogniwo w tym długim łańcuchu zmagań naszego narodu o suwerenność Ojczyzny. Heroiczna walka Żołnierzy Wyklętych o niepodległość Polski rozpoczęła się zaraz po przekroczeniu przez Sowietów granic przedwojennego terytorium naszego państwa, a zakończyła wraz ze śmiercią ostatniego „leśnego” w 1963 roku.
 
To antykomunistyczne powstanie, w którym w różnych formach uczestniczyły setki tysięcy Polaków, zasługuje na poczesne miejsce w księdze dziejów naszego narodu. Jego należyte upamiętnienie i włączenie do kanonu historii ojczystej nie było możliwe, dopóki naszym krajem rządził reżim, który aby zdobyć pełnię władzy, bezwzględnie zwalczał Niezłomnych.
 
Żołnierze powojennego podziemia niepodległościowego zostali przez czerwony totalitaryzm wyklęci i skazani na zapomnienie. Niestety także w wolnej Polsce nie od razu doczekali się oni należytego uhonorowania. Pamięć o nich nadal wymaga szczególnej troski, a wiedza o ich bohaterskich bojach z siłami komunistycznego aparatu przemocy – upowszechniania. Dlatego Prezydent RP podjął decyzję o ustanowieniu specjalnego patronatu nad obchodami ku czci Żołnierzy Wyklętych w 2017 roku.
 
Zapraszamy organizatorów uroczystości upamiętniających powstanie antykomunistyczne do składania wniosków o przyznanie Patronatu Prezydenta RP Andrzeja Dudy – Żołnierzom Wyklętym poprzez formularz internetowy. PRZEJDŹ DO FORMULARZA>>
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.