przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 21 lutego 2017

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego lekturą Narodowego Czytania 2017

  |   Para Prezydencka ogłasza wybór lektury na Narodowe Czytanie 2017 Uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego Prezydent Andrzej Duda i Wojciech Wencel, laureat Nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „Zasłużony dla Polszczyzny” Prezydent Andrzej Duda i Wojciech Wencel Prezydent Andrzej Duda na gali z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego Wojciech Wencel, laureat Nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „Zasłużony dla Polszczyzny” Nagroda Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „Zasłużony dla Polszczyzny” Nagroda Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „Zasłużony dla Polszczyzny” Para Prezydencka ogłasza wybór lektury na Narodowe Czytanie 2017 "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego lekturą Narodowego Czytania 2017 Propozycje lektur Narodowego Czytania na ten rok. Oddano w sumie 36830 głosów. Uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego Uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego Prezydent Andrzej Duda na gali z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego Prezydent Andrzej Duda na gali z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego Uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego Tadeusz "Tadek" Polkowski (z lewej), Wojciech Wencel (w środku) i Krzysztof Ziemiec w czasie Lekcji RP poświęconej polszczyźnie Uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego Uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego Tadeusz "Tadek" Polkowski (z lewej), Wojciech Wencel (w środku) i Krzysztof Ziemiec w czasie Lekcji RP poświęconej polszczyźnie Lekcja RP poświęcona polszczyźnie Lekcja RP poświęcona polszczyźnie

- „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego zostało lekturą na Narodowe Czytanie 2017 - ogłosił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości, która odbyła się z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. W gali  uczestniczyła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta podczas uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego Lekcja RP w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego - Warto po raz kolejny przeczytać tę piękną pozycję naszej literatury – przekonywał Prezydent RP, prezentując zwycięski tytuł.

 

Pierwsza Dama przypomniała, że na lekturę Narodowego Czytania w tym roku można było głosować od 23 stycznia do 15 lutego, wybierając spośród czterech utworów: „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego, „Beniowski” Juliusza Słowackiego i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

 

W sumie oddano blisko 37 tys. głosów, „Wesele” uzyskało prawie 18 tysięcy wskazań.

 

- Można z czystym sumieniem powiedzieć, że nie było przegranej lektury. Każda z zaproponowanych przez nas pozycji uzyskała imponującą liczbę głosów – podkreśliła Agata Kornhauser-Duda. Świadczy to o tym, mówiła Małżonka Prezydenta RP, że Polacy znają kanon polskiej literatury.

 

W czasie uroczystości Nagrodę Prezydenta RP „Zasłużony dla Polszczyzny” otrzymał Wojciech Wencel, gdański poeta, felietonista i krytyk literacki. - Rzadko się zdarza, by poezja wywoływała dzisiaj dyskusje, a ta wywołuje. I dlatego właśnie pan Wojciech Wencel, jego poezja, jego twórczość są tak interesujące, i tak niezwykle ważne dla polszczyzny, a często także dla wychowania młodego pokolenia - uzasadniał wybór prezydent.

 

Nagroda „Zasłużony dla Polszczyzny” przyznawana jest za szczególne zasługi w podnoszeniu świadomości językowej Polaków oraz w krzewieniu kultury języka polskiego.

 

W uzasadnieniu przyznania nagrody czytamy: „Kunsztowna, wyrafinowana, mistrzowska poezja Wojciecha Wencla od ponad dwudziestu już lat prześwietla i oświetla nasze życie duchowe i narodowe, przypomina o tragicznej polskiej historii, przestrzega przed kłamstwem i znieprawieniem, prowadzi nieustający dialog z naszymi umarłymi i naszą tradycją. Uwiecznia naszą współczesność. Niesie nadzieję. Wojciech Wencel jest wielkim i godnym kontynuatorem naszej narodowej liryki. W jednym ze swoich felietonów poeta zauważył, że „Język jest jak zdjęcie rentgenowskie. Występują w nim byty, które trudno dostrzec na co dzień”.

 

 Na koniec odbyła się też Lekcja RP poświęcona polszczyźnie. 

 

(PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.