Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 28 marca 2017

Koncert w Pałacu Prezydenckim

  |   Przygotowanie do koncertu. Transport Fortepianu Steinway do Pałacu Prezydenckiego Przygotowanie do koncertu. Transport Fortepianu Steinway do Pałacu Prezydenckiego Przygotowanie do koncertu. Transport Fortepianu Steinway do Pałacu Prezydenckiego W poniedziałek do późnego wieczoru trwały ostatnie próby przed wtorkowym występem W poniedziałek do późnego wieczoru trwały ostatnie próby przed wtorkowym występem W poniedziałek do późnego wieczoru trwały ostatnie próby przed wtorkowym występem Na widowni, wraz z Parą Prezydencką, zasiedli m.in. Minister KiDN, czołowi przedstawiciele środowiska muzycznego oraz uczniowie szkół muzycznych Na widowni, wraz z Parą Prezydencką, zasiedli m.in. Minister KiDN, czołowi przedstawiciele środowiska muzycznego oraz uczniowie szkół muzycznych Na widowni, wraz z Parą Prezydencką, zasiedli m.in. Minister KiDN, czołowi przedstawiciele środowiska muzycznego oraz uczniowie szkół muzycznych Gości przywitał Prezydent Andrzej Duda Gości przywitał Prezydent Andrzej Duda Wystąpiło czworo wybitnych polskich artystów: Anna Radziejewska (mezzosopran), Janusz Wawrowski (skrzypce), Mariusz Rutkowski (fortepian) i Grzegorz Skrobiński (fortepian) Wystąpiło czworo wybitnych polskich artystów: Anna Radziejewska (mezzosopran), Janusz Wawrowski (skrzypce), Mariusz Rutkowski (fortepian) i Grzegorz Skrobiński (fortepian) Wystąpiło czworo wybitnych polskich artystów: Anna Radziejewska (mezzosopran), Janusz Wawrowski (skrzypce), Mariusz Rutkowski (fortepian) i Grzegorz Skrobiński (fortepian) Wystąpiło czworo wybitnych polskich artystów: Anna Radziejewska (mezzosopran), Janusz Wawrowski (skrzypce), Mariusz Rutkowski (fortepian) i Grzegorz Skrobiński (fortepian) Na widowni, wraz z Parą Prezydencką, zasiedli m.in. Minister KiDN, czołowi przedstawiciele środowiska muzycznego oraz uczniowie szkół muzycznych

W Pałacu Prezydenckim odbył się wyjątkowy koncert "U źródeł stylu narodowego muzyki polskiej XX wieku", upamiętniający 80. rocznicę śmierci Karola Szymanowskiego. Na widowni, wraz z Parą Prezydencką zasiedli m.in. czołowi przedstawiciele środowiska muzycznego oraz uczniowie i nauczyciele ze szkół muzycznych z Katowic, Płocka, Rzeszowa, Torunia, Warszawy, Wrocławia i Zamościa, którym patronuje Karol Szymanowski.

 

- Karol Szymanowski był artystą na wskroś polskim - powiedział prezydent Andrzej Duda zwracając się do zgromadzonych w Pałacu Prezydenckim gości.
 
Zobacz także: Wernisaż ekspozycji o rodzimych zwyczajach i obrzędach w sztuce polskiej Prezydenci Polski i Słowacji zwiedzili w Krakowie „Koszycką modernę” 100-lecie awangardy w Polsce - W listopadzie zeszłego roku spotkaliśmy się tu z polskimi artystami, znawcami malarstwa, rzeźby, sztuki XIX i XX w. Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób polska sztuka i kultura wpłynęła na to, że utrzymaliśmy swoją istotę jako naród, że utrzymaliśmy się jako naród przez te wszystkie lata zaborów, i jak wielkie znaczenie miał jej rozwój. Jak wielkie znaczenie miało wszystko to, co polscy twórcy w okresie, kiedy Rzeczpospolitej nie było na mapach świata, realizowali z jednej strony ku pokrzepieniu serc, a z drugiej - by nas budować jako społeczeństwo. Żeby nas budować jako naród, żebyśmy trwali przy tych najważniejszych dla nas wartościach, które oznaczają istnienie wspólnoty, narodu - przypomniał Andrzej Duda.
 
 
Mówiąc o Karolu Szymanowskim Prezydent podkreślił, że artysta "uważał, że nie ma sprzeczności między sztuką nowoczesną (...) a narodową tradycją. Dlatego był kompozytorem, którego uważa się za ojca polskiej awangardy muzycznej XX wieku. Dlatego, że miał tę niezwykłą twórczą odwagę wplatania tego, co już wtedy było wielką polską tradycją klasyczną - czerpał z Chopina, ale także z tego, co wychodziło z wnętrza narodu, z warstw zupełnie podstawowych, tego, co wychodziło z prostego ludu, folkloru kurpiowskiego i podhalańskiego".
 
 
 
- Dlatego właśnie mówimy, że Karol Szymanowski był artystą na wskroś polskim. Był jednocześnie wielkim artystą europejskim, doskonale znającym uniwersalizm europejski (...)  Tym samym budował coś, co na ówczesne czasy było czymś zupełnie nowym, a z drugiej strony niezwykle cennym dla rozprzestrzeniania się naszej kultury w Europie i na świecie; mianowicie, powodował, że nasze elementy, zakorzenione w polskiej tradycji (...) stawały się elementem uniwersalnej kultury europejskiej - zauważył prezydent Duda.
 
Jak ocenił "to dlatego właśnie Karol Szymanowski jest tym twórcą, tym kompozytorem, o którym możemy mówić, że był kompozytorem przełomu" - dodał. Prezydent ocenił też, że twórczość Karola Szymanowski choć - jak stwierdził - klasyczna - jest wciąż aktualna".
 

Podczas koncertu można było wysłuchać wybranych specjalnie na ten wieczór kompozycji Karola Szymanowskiego, reprezentujących różne okresy bogatej twórczości artysty – m.in. Trzech fragmentów z poematów Jana Kasprowicza op. 5, Tańca z baletu Harnasie oraz Dwóch mazurków op. 62.

 

Przed zgromadzoną w Pałacu Prezydenckim publicznością wystąpiło czworo wybitnych polskich artystów: Anna Radziejewska (mezzosopran), Janusz Wawrowski (skrzypce), Mariusz Rutkowski (fortepian) i Grzegorz Skrobiński (fortepian).

 

 

 

  

Anna Radziejewska to jedna z najwybitniejszych obecnie polskich śpiewaczek, solistka Warszawskiej Opery Kameralnej. Jest artystką, która z powodzeniem wykonuje dzieła barokowe, klasyczne oraz utwory muzyki współczesnej zarówno na scenach polskich, jak i w najbardziej prestiżowych teatrach operowych świata. To właśnie dla niej swą pierwszą operę skomponował Wojciech Blecharz, czołowy polski artysta młodego pokolenia. Z myślą o Annie Radziejewskiej jedną ze swych oper napisał także Dariusz Przybylski.

 

Najnowszą płytę wybitnego skrzypka Janusza Wawrowskiego jeszcze w tym roku wyda prestiżowa wytwórnia Warner Classic, z którą artysta związany jest ekskluzywnym kontraktem. Poprzedni album tego muzyka – Sequenza – zdobył nominację do Fryderyka 2017 w kategorii muzyka poważna. Już jako student Janusz Wawrowski zachwycał wykonaniami wszystkich 24 Kaprysów Niccola Paganiniego podczas jednego koncertu. Skrzypek występował ze wszystkimi renomowanymi polskimi orkiestrami i z wieloma czołowymi zespołami z zagranicy.

 

Akompaniujący Annie Radziejewskiej Mariusz Rutkowski jest laureatem licznych konkursów z zakresu kameralistyki fortepianowej. Występował w najważniejszych salach koncertowych w kraju i za granicą. W 2015 roku artysta otrzymał prestiżową paryską nagrodę ,,Złoty Orfeusz” za nagranie płytowe Pieśni Oskara Kolberga.

 

Także Grzegorz Skrobiński, który towarzyszyć będzie Januszowi Wawrowskiemu, a na koniec wykona solo dwie ostatnie kompozycje Karola Szymanowskiego – Mazurki op. 62,  jest wysoce utytułowanym artystą. Był m.in. stypendystą Królowej Belgów, koncertował w najważniejszych salach muzycznych Polski. Występował w Austrii, Belgii, Szwajcarii, Niemczech, Japonii, Tunezji oraz we Włoszech.

 

Transmisja koncertu była dostępna on-line na stronie www.prezydent.pl

 

Koncert rejestrowany był także przez Polskie Radio i zostanie wyemitowany –29 marca – dokładnie w 80. rocznicę śmierci kompozytora – w Programie 2 Polskiego Radia o godz. 14.30.   

 
(Inf. własna/PAP)
 
Program
  • Trzy fragmenty z poematów Jana Kasprowicza op. 5 na głos i fortepian
1. Święty Boże
2. Jestem i płaczę

3. Moja pieśń wieczorna

Wyk. Anna Radziejewska – mezzosopran, Mariusz Rutkowski – fortepian

 
  • Mity. Trzy poematy op. 30 na skrzypce i fortepian
1. Źródło Aretuzy
2. Narcyz
3. Driady i Pan

Wyk. Janusz Wawrowski – skrzypce, Grzegorz Skrobiński – fortepian

 

  • Z Czterech pieśni do słów Tadeusza Micińskiego op. 11 na głos i fortepian
1. Nade mną leci
2. Rycz burzo!  

 

  • Łabędź do słów Wacława Berenta op. 7 na głos i fortepian

Wyk. Anna Radziejewska – mezzosopran, Mariusz Rutkowski – fortepian

 
  • Dwa mazurki op. 62
1. Moderato

2. Allegretto grazioso

Wyk. Grzegorz Skrobiński – fortepian

 

  • Taniec z baletu Harnasie na skrzypce i fortepian(transkrypcja Karol Szymanowski i Paweł Kochański)

Wyk. Janusz Wawrowski – skrzypce, Grzegorz Skrobiński – fortepian

 

 

Poleć znajomemu