przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Ważne

W niedzielę 25 sierpnia o godz. 11.00 przed Pałacem Prezydenckim odbędzie się briefing prasowy Szefa Gabinetu Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego poświęcony m. in. obchodom 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W niedzielę 25 sierpnia o godz. 11.00 przed Pałacem Prezydenckim odbędzie się briefing prasowy Szefa Gabinetu Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego poświęcony m. in. obchodom 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
| | |
A | A | A
Piątek, 31 marca 2017

Spotkanie Prezydenta i Szefa MON

  |   Spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy i Szefa MON Antoniego Macierewicza odbyło się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego Spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy i Szefa MON Antoniego Macierewicza odbyło się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego Spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy i Szefa MON Antoniego Macierewicza odbyło się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego Spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy i Szefa MON Antoniego Macierewicza odbyło się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego Spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy i Szefa MON Antoniego Macierewicza odbyło się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego Spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy i Szefa MON Antoniego Macierewicza odbyło się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego Oświadczenie Prezydenta dla mediów Oświadczenie Prezydenta dla mediów Prezydent Andrzej Duda powiedział, że jest zadowolony ze spotkania z ministrem obrony narodowej. Dodał, że rozmawiał z nim m.in. o wakatach na stanowiskach attaches wojskowych Prezydent Andrzej Duda powiedział, że jest zadowolony ze spotkania z ministrem obrony narodowej. Dodał, że rozmawiał z nim m.in. o wakatach na stanowiskach attaches wojskowych Prezydent Andrzej Duda powiedział, że jest zadowolony ze spotkania z ministrem obrony narodowej. Dodał, że rozmawiał z nim m.in. o wakatach na stanowiskach attaches wojskowych Prezydent Andrzej Duda powiedział, że jest zadowolony ze spotkania z ministrem obrony narodowej. Dodał, że rozmawiał z nim m.in. o wakatach na stanowiskach attaches wojskowych
Spotkanie - w tym rozmowa w cztery oczy z ministrem - dotyczyło m.in. zobowiązań sojuszniczych, spraw kadrowych, obrony terytorialnej i modernizacji armii.
 
- Jestem zadowolony z tej odprawy, odbyłem z panem ministrem Macierewiczem także rozmowę w cztery oczy. Rozmawialiśmy o kwestii obsady wakujących przez dłuższy czas stanowisk attachés w różnych krajach, przede wszystkim w krajach sojuszniczych. Ta sprawa jest realizowana - powiedział Andrzej Duda.
 
Wyraził nadzieję, że "te stanowiska, które wakowały, zostaną wreszcie wypełnione". Prezydent przyznał, że kwestia związana z nieobsadzeniem stanowisk attachés "to był mankament", ale – wyraził przekonanie - "to zostaje usunięte i dalej będą się sprawy dobrze toczyły".
 
Zobacz także: "Anakonda-16 odpowiada na współczesne wyzwania" Prezydenci Polski i Niemiec w szczecińskim Korpusie NATO Prezydent z ekspertami o realizacji postanowień szczytu NATO Prezydenci Polski i Litwy rozmawiali o implementacji decyzji NATO Pierwszy dzień Szczytu NATO - RELACJA Prezydent RP o szczycie: NATO i Polska odniosły sukces 53. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa Prezydent mianował Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Prezydent w Żaganiu: Witamy naszych amerykańskich sojuszników! PL/ENG - Pozostaję w kontakcie z panem ministrem Antonim Macierewiczem; zgodnie z zasadami konstytucyjnymi, gdzie jest jasno powiedziane, że w okresie pokoju Prezydent Rzeczypospolitej wykonuje swoją funkcję zwierzchnika sił zbrojnych za pośrednictwem ministra obrony narodowej. Chciałbym, żeby w tym zakresie Konstytucja RP była w pełni przestrzegana i tak jako prezydent to realizuję, i tak też to postrzegam, że powinno być realizowane - podkreślił.
 
- Mam nadzieję, że wszystkie zadania, które są w tej chwili przed MON, przed ministrem Antonim Macierewiczem, które są związane z modernizacją polskiej armii, ze współpracą sojuszniczą, będą realizowane w sposób sprawny" - dodał. Podkreślał, że jest zadowolony ze spotkania i z tempa modernizacji technicznej, które przedstawiał wiceminister Bartosz Kownacki. "Jestem zadowolony z tempa (...) jeżeli chodzi o plany modernizacji; także o plany, jeżeli chodzi o wydatki na cele wojskowe - dodał.
 
- Rozmawialiśmy też, jakie plany zostały zrealizowane, dlaczego w takich, a nie innych kierunkach modernizacja przebiega, dlaczego na szczególne kwestie jest kładziony nacisk - relacjonował  Andrzej Duda.
 
Zadeklarował poparcie dla ustawowych zmian dotyczących udziału wydatków obronnych w PKB. - Będę zdecydowanie popierał, aby 2 procent PKB nie odnosiło się do budżetu z roku poprzedniego, tylko do planowanego budżetu. W ten sposób skalowanie tych wydatków będzie znacznie łatwiejsze – zapewnił. Wyraził zadowolenie, że ubiegłoroczne wydatki Polski na wojsko wyniosły 2,01 procent PKB. - Cieszę się, że w tym zakresie realizujemy nasze zobowiązania sojusznicze - powiedział.
 
 
 
Jak mówił Prezydent RP, spotkanie dotyczyło współpracy sojuszniczej, przede wszystkim implementacji postanowień szczytu NATO w Warszawie i utworzenia dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu, która będzie koordynować działania sojuszniczych grup batalionowych stacjonujących na wschodniej flance.
 
- Pytałem o stan zaawansowania tych przygotowań, uzyskałem zapewnienie, że wszystkie prace – i te związane z rozwojem i dostosowaniem infrastruktury, i te związane z kompletowaniem kadry dowódczej (...) – trwają, są już zgłaszani oficerowie, (...) którzy będą pełnili służbę w ramach tego tworzonego wielonarodowego dowództwa - mówił.
 
- W czerwcu zgodnie z planami mamy osiągnąć wstępną gotowość, do końca roku będziemy w pełni przygotowani infrastrukturalnie. Przygotowania idą zgodnie z planem, o czym zarówno pan minister, jak i jego współpracownicy i szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, solennie mnie zapewnili - dodał.
 
Prezydent powiedział, że przekazano mu, ilu kandydatów zostało zgłoszonych z Polski i innych krajów. Dodał, że "jest już dowódca tego dowództwa i jest zgłoszony jeden zastępca z kraju sojuszniczego". - Praca trwa, nic nie wskazuje na to, żeby miały zaistnieć jakieś istotne opóźnienia – zapewnił.
 
Tematem spotkania były także Wojska Obrony Terytorialnej, proces ich tworzenia i relacje między obroną terytorialną a wojskami operacyjnymi. Prezydent powiedział, że do formacji tworzonej od bieżącego roku jako odrębny rodzaj sił zbrojnych napływają nie tylko żołnierze z wojsk operacyjnych, ale i oficerowie, którzy "w ostatnich latach nie pełnili czynnej służby wojskowej, ale mają swoje doświadczenie i zgłosili się, że chcą zasilić kadry Wojsk Obrony Terytorialnej tworząc dowództwa brygad".
 
- Te brygady już się formują – dodał, zapewniając, że "realizacja tego niezwykle ważnego zadania, które ma wzmocnić polskie siły zbrojne, jeżeli chodzi o liczbę żołnierzy" – jest w toku. - Mam nadzieję, że z biegiem lat zgodnie z planami zostanie ono zrealizowane w całości – powiedział.
 
 
 
Rozbudowa obrony terytorialnej i przekształcenie jej w formację złożoną głównie z ochotników z danego rejonu to jeden z priorytetów obecnego kierownictwa MON. WOT mają współdziałać z wojskami operacyjnymi oraz być zdolne do prowadzenia działań antykryzysowych i antyterrorystycznych. W pierwszej kolejności powstają brygady na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. MON zakłada, że w 2018 r. WOT będą liczyć ok. 35 tys. żołnierzy, a w roku 2019 - 53 tysięcy.
 
Zaproszenie na spotkanie z prezydentem BBN wystosowało do MON w ubiegłym tygodniu. Zapowiedział je wcześniej dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski. Mówił wówczas, że prezydent nie jest usatysfakcjonowany odpowiedziami szefa MON na listy, które skierował do niego prezydent. Listy prezydenta do szefa MON dotyczyły obsady stanowisk attachés obrony m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie oraz tworzenia Wielonarodowego Dowództwa Dywizji Północ-Wschód w Elblągu.
 
Na rozmowę w zostali zaproszeni zastępcy szefa MON i najwyżsi dowódcy. W piątkowym spotkaniu wzięli udział wszyscy wiceministrowie obrony: Bartosz Kownacki, Michał Dworczyk, Bartłomiej Grabski, Wojciech Fałkowski i Tomasz Szatkowski. Przybyli także szef SG WP gen. broni Leszek Surawski, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca operacyjny gen. dyw. Sławomir Wojciechowski, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesław Kukuła i komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasz Połuch.
 
Spotkanie odbyło się przed doroczną odprawą kierowniczej kadry MON, która w tym roku odbędzie się 12 kwietnia z udziałem prezydenta jako zwierzchnika sił zbrojnych. (PAP)
 
 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.