przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 11 kwietnia 2017

Prezydent podpisał nowelę ustawy zaostrzającej kary za przestępstwa wobec dzieci

  |   Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy zwiększającą ochronę dzieci Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy zwiększającą ochronę dzieci Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy zwiększającą ochronę dzieci Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy zwiększającą ochronę dzieci Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy zwiększającą ochronę dzieci Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy zwiększającą ochronę dzieci Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy zwiększającą ochronę dzieci Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy zwiększającą ochronę dzieci Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy zwiększającą ochronę dzieci

11 kwietnia 2017 roku  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał w Pałacu Prezydenckim ustawę o zmianie ustawy – Kodeks karny, ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz ustawy – Kodeks postępowania karnego.

  
- Przepisy podpisywanej przeze mnie ustawy zmierzają do ochrony prawno-karnej osób małoletnich, zwłaszcza małoletnich poniżej 15 roku życia i osób nieporadnych życiowo - mówił prezydent Andrzej Duda. Dodał, że ustawa zmierza do ochrony najsłabszych, tych, których najłatwiej skrzywdzić i którzy mają najtrudniej w poszukiwaniu oparcia.

 
Prezydent przypomniał, że przepisy zostały prawie jednomyślnie przyjęte przez parlament. - Właściwe nie było takich przedstawicieli w parlamencie, którzy w sposób zdecydowany opowiadaliby się przeciwko tym przepisom. To także dla mnie jako tego, który współuczestniczył w przygotowaniu tego projektu, który niósł inicjatywę ustawodawczą, wielka satysfakcja - powiedział Andrzej Duda.
 
- Cieszę się, że mogę ten projekt dzisiaj podpisać. Cieszę się, że w niedługim czasie te przepisy wejdą w życie. Wierzę w to głęboko, że udoskonalą istniejącą w polskim systemie prawnym ochronę, przede wszystkim osób poniżej 15. roku życia - podkreślił prezydent, zwracając uwagę, że podpisywana ustawa jest efektem współpracy z Rzecznikiem Praw Dziecka i Rzecznikiem Praw Pacjenta.
Przedstawiony przez Prezydenta RP projekt ustawy powstał w ramach Zespołu Analiz Systemowych powołanego w Kancelarii Prezydenta RP we współpracy z Biurem Rzecznika Praw Dziecka. 

 

 

Ustawa przewiduje zaostrzenie odpowiedzialności sprawców przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, przeciwko wolności, przeciwko rodzinie i opiece oraz inne zmiany, które zwiększają karnoprawną ochronę ofiar przestępstw, w szczególności osób nieporadnych ze względu na wiek lub stan zdrowia.

 

Minister w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, który był obecny na uroczystości, podkreślał w rozmowie z dziennikarzami, że wprowadzane zmiany są rewolucyjne. Wskazał przy tym na zapisaną w nowelizacji tzw. dyrektywę sędziowska, w myśl której sąd przy orzekaniu kary będzie musiał uwzględniać fakt, że ofiarą przestępstwa padło dziecko lub osoba nieporadna (np. z powodów psychicznych).


- Drugą rewolucyjną zmianą jest obowiązek powiadomienia o tych najbardziej brutalnych przestępstwach, gdzie ofiarami są dzieci. Mówię o zgwałceniach ze szczególnym okrucieństwem, pedofilii. (...) Teraz często mamy taką sytuację: ktoś coś słyszał, ktoś widział i ktoś nie powiadomił. Chcemy to przełamać. I to jest pierwsza realna próba – mówił.


Dodał, że nie będzie można już zasłaniać się "faktem, że to nie moja sprawa, albo nie moja rodzina". - Jeżeli będą takie przesłanki, że w tej rodzinie dzieje się coś złego to takie powiadomienie może uratować życie dziecka – zaznaczył.


Minister zapowiedział też kampanię społeczną, której celem będzie informowanie o obowiązku powiadamiania o przestępstwach wobec dzieci. Jak zaznaczył z tego też powodu, by przygotować obywateli, ustawa zacznie obowiązywać po trzech miesiącach. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.