Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 13 kwietnia 2017

Spotkanie z Naczelnym Dowódcą Sił Sojuszniczych w Europie (PL/ENG)

  |   Spotkanie Prezydenta RP z Naczelnym Dowódcą Sił Sojuszniczych w Europie Powitanie Naczelnego Dowódcy Sił Sojuszniczych w Europie Powitanie Naczelnego Dowódcy Sił Sojuszniczych w Europie Spotkanie Prezydenta RP z Naczelnym Dowódcą Sił Sojuszniczych w Europie Spotkanie Prezydenta RP z Naczelnym Dowódcą Sił Sojuszniczych w Europie Spotkanie Prezydenta RP z Naczelnym Dowódcą Sił Sojuszniczych w Europie Spotkanie Prezydenta RP z Naczelnym Dowódcą Sił Sojuszniczych w Europie Oświadczenia prezydenta Andrzeja Dudy i gen. Curtisa M. Scaparrottiego po rozmowach Oświadczenia prezydenta Andrzeja Dudy i gen. Curtisa M. Scaparrottiego po rozmowach Oświadczenia prezydenta Andrzeja Dudy i gen. Curtisa M. Scaparrottiego po rozmowach Oświadczenia prezydenta Andrzeja Dudy i gen. Curtisa M. Scaparrottiego po rozmowach Oświadczenia prezydenta Andrzeja Dudy i gen. Curtisa M. Scaparrottiego po rozmowach Oświadczenia prezydenta Andrzeja Dudy i gen. Curtisa M. Scaparrottiego po rozmowach Oświadczenia prezydenta Andrzeja Dudy i gen. Curtisa M. Scaparrottiego po rozmowach Oświadczenia prezydenta Andrzeja Dudy i gen. Curtisa M. Scaparrottiego po rozmowach Oświadczenia prezydenta Andrzeja Dudy i gen. Curtisa M. Scaparrottiego po rozmowach

Obecność w Polsce Naczelnego Dowódcy Sił Sojuszniczych w Europie gen. Curtisa M. Scaparrottiego oraz armii USA stwarza wielką szansę na to, że takie dramaty w polskiej historii, jak ten z 1939 i 1940 roku, nigdy się już więcej nie powtórzą - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda.

 

Prezydent spotkał się z Naczelnym Dowódcą Sił Sojuszniczych w Europie gen. Curtisem M. Scaparrottim.  Zobacz także: Prezydent odznaczył generała Scaparrottiego Orderem Zasługi RP


ENGLISH VERSION>>

 

Na wspólnej konferencji prasowej po rozmowach delegacji prezydent zaznaczył, że już za kilka godzin w Orzyszu wspólnie z gen. Curtisem M. Scaparrottim wezmą udział w uroczystym powitaniu Batalionowej Grupy Bojowej NATO, której zadaniem jest wzmacnianie wschodniej flanki Sojuszu. Podkreślił, że na czele Batalionowej Grupy Bojowej jako państwo ramowe stoją właśnie Amerykanie.

  Zobacz także: "Wolność po latach oczekiwania nadeszła i ta wolność jest mocna" (PL/ENG)

Andrzej Duda zaznaczył, że moment oficjalnego powitania w Polsce żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej jest w pewnym sensie historyczny. - Ma on swoją też niezwykłą symbolikę. Dzisiaj jest Dzień Pamięci o Zbrodni Katyńskiej, dokonanej w 1940 roku, w kwietniu na bezbronnych polskich oficerach, na kwiecie polskiej inteligencji, przez to właśnie, że sojusznicy nie dotrzymali danego słowa, że zostaliśmy zdradziecko napadnięci z dwóch stron i przez to, że Polska zniknęła z mapy, a polska armia nie była w stanie podołać dwóm przeciwnikom, bo sojusznicy nie pomogli - mówił prezydent.

 

- Dzisiaj obecność pana generała i armii Stanów Zjednoczonych w naszym kraju, największej armii świata, największej armii NATO jest wymownym świadectwem tego, że świat się zmienia i stwarza to wielką szansę, że takie dramaty w naszej historii, jak ten z 1939 i 1940 roku, nigdy się już więcej nie powtórzą - powiedział Andrzej Duda.

 

Prezydent podziękował gen. Scaparrottiemu za obecność. Zaznaczył, że nie chodzi tylko o wymiar symboliczny, ale też o realne działania, które generał prowadzi na rzecz realizacji zobowiązań podjętych przez Sojusz Północnoatlantycki.

 

Gen. Scaparrotti wyraził wdzięczność za wszystko, co Polska zrobiła, żeby przyjąć żołnierzy NATO. - Wykonaliście świetną pracę - zarówno jeśli chodzi o MON, jak też społeczeństwo polskie, które przywitało naszych żołnierzy - podkreślił. - Polska jest wielkim sojusznikiem, jest zaangażowanym sojusznikiem zarówno z punktu widzenia Stanów Zjednoczonych, jak i NATO - dodał generał.


- To rozmieszczenie wojsk w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności jest największym w ramach obrony kolektywnej od czasu zimnej wojny. To jasno pokazuje zaangażowanie NATO na rzecz obrony, zaangażowanie na rzecz obrony suwerenności, by chronić ludność Polski, ludność także NATO, jak również naszą solidarność i (przywiązanie do) wszystkich wartości, które znajdują się w Traktacie Waszyngtońskim: rządy prawa, wolność prasy, wolność jednostki - mówił generał.


Zwrócił też uwagę na wkład Polski w ochronę innych sojuszników, m.in. poprzez udział w wielonarodowej grupie bojowej, która będzie stacjonować na Łotwie.


Wcześniej prezydent Duda podkreślił w swoim wystąpieniu, iż Polska "rozumie, że poza kwestią naszego bezpieczeństwa pojętego bezpośrednio, jako wzmacnianie bezpieczeństwa Polski tu na miejscu, jest jeszcze kwestia budowy przez Sojusz, a także i przez nas, bezpieczeństwa w przestrzeni ogólnoświatowej".


Wskazał w tym kontekście na zobowiązania podjęte przez Polskę m.in. na Bliskim Wschodzie, gdzie - jak podkreślił prezydent - "są w tej chwili zarówno polscy żołnierze, jak i polski sprzęt". Przypomniał o udziale polskich myśliwców F-16 w misjach patrolowych przeciwko Daesz (tzw. Państwu Islamskiemu) oraz o obecności polskich żołnierzy m.in. w Kuwejcie, Iraku i Afganistanie.


- My podchodzimy do naszych zobowiązań sojuszniczych poważnie. (...) Myślimy nie tylko o sobie, ale myślimy także o innych, i postrzegamy Sojusz jako całość - zapewnił prezydent.
 

Żołnierze wielonarodowej, batalionowej grupy bojowej NATO, która stacjonować ma m.in. w Orzyszu, przybyli do Polski w marcu. Decyzję o wysłaniu do Polski i państw bałtyckich czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych potwierdził szczyt NATO w Warszawie w lipcu 2016 r. 

 

(PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu