Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 27 kwietnia 2017

Prezydent do laureatów nagrody "Lider Dostępności": dostrzegacie ważne problemy

  |   Gala konkursu "Lider Dostępności" Gala konkursu "Lider Dostępności" Gala konkursu "Lider Dostępności" Gala konkursu "Lider Dostępności" Gala konkursu "Lider Dostępności" Gala konkursu "Lider Dostępności" Gala konkursu "Lider Dostępności" Gala konkursu "Lider Dostępności" Gala konkursu "Lider Dostępności" Gala konkursu "Lider Dostępności" Gala konkursu "Lider Dostępności" Gala konkursu "Lider Dostępności" Gala konkursu "Lider Dostępności" Gala konkursu "Lider Dostępności" Gala konkursu "Lider Dostępności" Gala konkursu "Lider Dostępności" Gala konkursu "Lider Dostępności" Gala konkursu "Lider Dostępności" Gala konkursu "Lider Dostępności" Gala konkursu "Lider Dostępności" Gala konkursu "Lider Dostępności" Gala konkursu "Lider Dostępności" Gala konkursu "Lider Dostępności" Gala konkursu "Lider Dostępności" Gala konkursu "Lider Dostępności" Gala konkursu "Lider Dostępności"

 - Dostrzegacie ważne problemy, które dla innych są niedostrzegalne, jak za wysoki próg dla kogoś, kto nie jest pełnosprawny; przeciwdziałacie dyskryminacji w życiu codziennym - podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia nagród w 2. edycji konkursu architektoniczno-urbanistycznego "Lider Dostępności".

 

Gala odbyła się w czwartek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Uczestniczyła w niej Pierwsza Dama Agata Kornhauser - Duda.

 

Zobacz także: Wystąpienie prezydenta na gali 2. Edycji Konkursu Architektoniczno-Urbanistycznego „Lider Dostępności” - To, że możemy patronować jako para prezydencka, temu wielkiemu wydarzeniu jest czymś, co bardzo głęboko przeżywamy (...) to jest jedna z najważniejszych uroczystości - w moim osobistym poczuciu - jakie mają miejsce w roku - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

 

Celem konkursu architektoniczno-urbanistycznego „Lider Dostępności” jest promowanie projektowania uniwersalnego, uwzględniającego potrzeby wszystkich użytkowników oraz najlepsze rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

 

- Gratulując laureatom nagród, chcę przede wszystkim powiedzieć, że świadczą one o państwa wielkości, bo w życiu przeciętnego człowieka, który jest sprawny, są elementy, które są niezauważalne - że jest jakiś próg, który trzeba przekroczyć, a dla kogoś kto ma dobry wzrok - że coś jest słabo widoczne. I chciałem ogromnie podziękować za to, że wy ten problem dostrzegacie - mówił prezydent.

 

Podkreślił, że problem barier architektonicznych w przestrzeni publicznej może dotyczyć każdego: niepełnosprawnych, osób starszych, a nawet kobiet noszących szpilki.

 

Prezydent zaznaczył, że kiedy jest mowa o dostępności czy integracji, trzeba przede wszystkim pamiętać o zakazie dyskryminacji, zapisanym w konstytucji.

- W życiu codziennym nikt nie może być dyskryminowany, życie codzienne musi być dla każdego dostępne - mówił.

 

Apelował, by "konstytucja była nie tylko na papierze", tylko była realizowana, także w zapisach dotyczących właśnie zakazu dyskryminacji, czy mówiących o wolności przemieszczania się oraz wolności wyboru miejsca zamieszkania.

 

- Ta wolność oznacza czasem windę, oznacza pojazd udogodnienia w środkach komunikacji - powiedział prezydent. Według niego, po powszechności tych udogodnień poznaje się, czy państwo jest nowoczesne i solidarne.

 

  

„Lider Dostępności”  to konkurs architektoniczno-urbanistyczny Integracji i Towarzystwa Urbanistów Polskich, organizowany pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W konkursie przyznawane są nagrody w ośmiu kategoriach:

 • Grand Prix
 • Samorząd
 • Architekt/Urbanista
 • Obiekt usługowy
 • Przestrzeń publiczna
 • Sieć placówek
 • Obiekt zabytkowy
 • Obiekt mieszkalny

 

W tegorocznej 2. edycji Kapituła Konkursu „Lider  Dostępności 2017” przyznała Grand Prix, 7 nagród i wyróżnienie.

 
 • Grand Prix otrzymało miasto Katowice. Katowice odebrały też nagrodę w kategorii samorządKatowice to jedno z najdynamiczniej rozwijających się miast w Polsce. Powstaje tu coraz więcej dostępnych obiektów, a w starych – podczas remontów i renowacji – znikają bariery architektoniczne. Normą są windy głośnomówiące, dostosowane toalety, chodniki z wypukłościami, podjazdy i pochylnie. Dzieci z niepełnosprawnościami mogą bawić się na integracyjnych placach zabaw. Wzorcową inwestycją  jest nowa siedziba Urzędu Miasta przy ul. Rynek 1, w pełni dostosowana do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami.

 

 

 

 • Nagrodę w kategorii architekt otrzymał Tomasz Konior, założyciel Konior Studio. Wraz z zespołem Tomasz Konior zaprojektował ponad 160 budynków, wielokrotnie nagradzanych w konkursach krajowych i międzynarodowych. Najważniejsze z nich powstały w Katowicach: siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia  oraz Centrum „Symfonia” Akademii Muzycznej, za które otrzymał Nagrodę Roku SARP 2008 i Award For the Most Friendly And Accessible For All Public Project  od Międzynarodowej Unii Architektów UIA. 

 

 

 • Nagrodę w kategorii obiekt usługowy otrzymało Lotnisko Chopina w Warszawie, które jest zdecydowanym liderem wśród obiektów transportowych w zakresie dostępności dla pasażerów z niepełnosprawnościami. 

 

 

 • Nagrodę w kategorii przestrzeń publiczna otrzymał plac miejski z targowiskiem i Ratuszem w Siechnicach. Ratusz i plac miejski są nowoczesne i zaprojektowane  z myślą o potrzebach wszystkich użytkowników. Do budynku prowadzą zlokalizowane na poziomie 0 automatyczne drzwi. Najczęściej odwiedzane instytucje – poczta i policja – są na parterze. Do innych pomieszczeń petenci mogą się dostać widną z brajlowskimi oznaczeniami. Wejścia są szerokie i bezprogowe. Władze Siechnic  zadbały też o to, by otoczenie Ratusza było pozbawione  barier. Nawierzchnia placu miejskiego jest jednolita i bez krawężników. Projektantem Ratusza w Siechnicach jest Zbigniew Maćków.

 

 

 • Nagrodę w kategorii sieć placówek otrzymał Uniwersytet Warszawski. Na uczelni studiuje ponad 1500 osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Wśród sztandarowych projektów, dzięki którym studentom z niepełnosprawnościami łatwiej się funkcjonuje są: biblioteka cyfrowa gromadząca zbiory w formach dostępnych dla niewidomych i słabowidzących, transport uniwersytecki dla studentów na wózkach, wypożyczalnia sprzętu umożliwiającego robienie notatek na wykładach oraz prace adaptacyjne w większości budynków.   

 

 

 • Nagrodę w kategorii obiekt zabytkowy otrzymały Łazienki Królewskie w Warszawie. Po remoncie w 2016 roku znajdujące się na terenie Łazienek XVIII-wieczne wnętrza Starej Oranżerii z Teatrem Królewskim i Formiernią stały się dostępne dla osób mających problemy z poruszaniem się. W tej kategorii wyróżnienie otrzymało Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, które pokazuje, jak łączyć walory zabytkowego obiektu z potrzebami różnych grup odbiorców.

 

 

 • Nagrodę w kategorii obiekt mieszkalny otrzymał Dom Studenta nr 4 przy ul. Zamenhofa w Warszawie, który jest najchętniej wybieranym przez studentów z niepełnosprawnościami akademikiem Uniwersytetu Warszawskiego. 

(PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu