przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 6 maja 2017

"Dziękuję za trud służby, za ratowanie życia"

  |   Centralne obchody Dnia Strażaka z udziałem Prezydenta RP Centralne obchody Dnia Strażaka z udziałem Prezydenta RP Centralne obchody Dnia Strażaka z udziałem Prezydenta RP Centralne obchody Dnia Strażaka z udziałem Prezydenta RP Centralne obchody Dnia Strażaka z udziałem Prezydenta RP Centralne obchody Dnia Strażaka z udziałem Prezydenta RP Centralne obchody Dnia Strażaka z udziałem Prezydenta RP Centralne obchody Dnia Strażaka z udziałem Prezydenta RP Centralne obchody Dnia Strażaka z udziałem Prezydenta RP Centralne obchody Dnia Strażaka z udziałem Prezydenta RP Centralne obchody Dnia Strażaka z udziałem Prezydenta RP Centralne obchody Dnia Strażaka z udziałem Prezydenta RP Centralne obchody Dnia Strażaka z udziałem Prezydenta RP Centralne obchody Dnia Strażaka z udziałem Prezydenta RP Centralne obchody Dnia Strażaka z udziałem Prezydenta RP Centralne obchody Dnia Strażaka z udziałem Prezydenta RP Centralne obchody Dnia Strażaka z udziałem Prezydenta RP Centralne obchody Dnia Strażaka z udziałem Prezydenta RP Centralne obchody Dnia Strażaka z udziałem Prezydenta RP Centralne obchody Dnia Strażaka z udziałem Prezydenta RP

- Strażacy to ci, na których patrzy się z szacunkiem, na których patrzy się z podziwem; strażak to wzór, to człowiek godny zaufania, to ktoś, kogo się podziwia za bohaterstwo, za odwagę - powiedział w sobotę w Warszawie prezydent Andrzej Duda podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka, połączonych z jubileuszem 25-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej oraz promocją oficerską. Zobacz także: Awanse generalskie w Państwowej Straży Pożarnej Wystąpienie Prezydenta RP z okazji Dnia Strażaka

 

- Dziękuję za trud służby, za ratowanie życia, dziękuję za ofiarność, dziękuję za niezwykłe oddanie - niezwykłe oddanie służbie Bogu, Polsce, ale przede wszystkim człowiekowi, zwykłemu człowiekowi, którego życie, zdrowie i mienie na co dzień swoją służbą, swoim wysiłkiem ratujecie i zabezpieczacie - mówił prezydent do strażaków podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego.

 

- Z całego serca dziękuję za to w imieniu Rzeczpospolitej, dziękuję w imieniu wszystkich Polaków, dziękuję w imieniu wszystkich moich rodaków – podkreślił Andrzej Duda.

 

Jak wskazał, strażacy są niezwykle szanowani i niezwykle lubiani. - Strażacy to ci, na których patrzy się z szacunkiem, na których patrzy się z podziwem. Strażak to wzór, strażak to człowiek godny zaufania, strażak to ktoś, kogo się podziwia za bohaterstwo, za odwagę. Strażak to ktoś, kto często widzi też i łzy wdzięczności - mówił prezydent.

 

- Dziękuję za tę służbę i też w imieniu Rzeczpospolitej proszę o jeszcze. Ta służba jest wzorowa, ale - jak mówiłem do panów generałów i do tych, których przed momentem miałem zaszczyt odznaczyć - przecież zawsze może być jeszcze lepiej, nawet jeżeli jest wzorowa - powiedział prezydent Duda.

 

W uroczystości obok Prezydenta RP uczestniczyli także m.in.premier Beata Szydło, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, komendant główny PSP nadbryg. Leszek Suski, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Obecne były także rodziny ponad 200 strażaków, którzy otrzymali promocje na pierwszy stopień oficerski.

 

Prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie sześciu oficerom Państwowej Straży Pożarnej>>. Wręczył również odznaczenia państwowe zasłużonym strażakom - Brązowe Krzyże Zasługi oraz Krzyże Zasługi za Dzielność.

 

Uroczystość zakończyło składanie wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz defilada pododdziałów marszowych i pojazdów pożarniczych. W pobliskim Ogrodzie Saskim odbył się strażacki piknik edukacyjny z konkurencjami sprawnościowymi dla dzieci i młodzieży. Wśród atrakcji były: ścianka wspinaczkowa, pneumatyczny tor przeszkód oraz pokazy ratownictwa medycznego, chemiczno-ekologicznego oraz psów ratowniczych.

 

W Państwowej Straży Pożarnej służy prawie 30 tys. strażaków, a w ochotniczych formacjach straży pożarnej - kilkaset tysięcy.

 

W 2016 roku jednostki PSP interweniowały łącznie prawie 450 tys. razy. Ugasiły ponad 126 tys. pożarów i uczestniczyły w blisko 290 tys. interwencji związanych z miejscowymi zagrożeniami takimi jak wypadki drogowe, wichury, opady deszczu, itp.

 

Międzynarodowy Dzień Strażaka obchodzony jest 4 maja. Patronem strażaków jest rzymski legionista św. Florian, który został zamęczony za wiarę i utopiony w rzece Anneso w górnej Austrii w 304 roku. Relikwie św. Floriana przywiózł do Polski (do Krakowa) w 1184 roku biskup Modeny, na prośbę biskupa krakowskiego Gedki. Kult świętego rozwinął się w Polsce po roku 1528, gdy spłonęła jedna z dzielnic Krakowa - Kleparz, a z pożogi ocalał jedynie kościół św. Floriana. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.