Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 12 maja 2017

Prezydent: Prace IPN na Łączce to służba dla Polski

  |   Prezydent RP odwiedził „Łączkę” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Prezydent Andrzej Duda spotkał się ze zespołem badawczym oraz wolontariuszami. Prezydent RP odwiedził „Łączkę” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Prezydent RP odwiedził „Łączkę” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Prezydent RP odwiedził „Łączkę” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Prezydent RP odwiedził „Łączkę” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Prezydent RP odwiedził „Łączkę” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Prezydent Andrzej Duda spotkał się ze zespołem badawczym oraz wolontariuszami. Prezydent RP złożył wieniec przy Panteonie-Mauzoleum.

- Prace archeologiczno-ekshumacyjne, które IPN prowadzi na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie, to służba dla Rzeczypospolitej - oświadczył prezydent Andrzej Duda, który w piątek odwiedził miejsce prac specjalistów Instytutu.


- Z wielkim wzruszeniem przybyłem tutaj na Powązki na tzw. Łączkę, żeby pokłonić się szczątkom żołnierzy niezłomnych, które zostały wydobyte przez zespół pana prof. Szwagrzyka, przez tych ludzi, którzy tutaj z tak wielkim poświęceniem wykonują tą służbę dla Rzeczypospolitej - powiedział prezydent, który spotkał się z zespołem badawczym oraz wolontariuszami.


- Przyszedłem im podziękować za to, że służą tak Polsce. To są młodzi ludzie, to są wolontariusze, to są ci, którzy wykonują tak niezwykle ważne zadanie, które jest bez wątpienia budowaniem godności naszego państwa - dodał Andrzej Duda.


Prace IPN, które mają potrwać do końca czerwca br., są realizowane na terenie do niedawna niedostępnym - do grudnia 2016 r. zajmowanym przez grobowce z lat 80. Poszukiwane są szczątki m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa, rtm. Witolda Pileckiego, płk. Łukasza Cieplińskiego. Zobacz także: Pogrzeb Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych na „Łączce”


W ostatnich dniach - jak poinformował PAP wiceprezes IPN prof. Szwagrzyk, który w Instytucie kieruje Biurem Poszukiwań i Identyfikacji - w miejscu poszukiwań odkryto masową jamę grobową. - Odkryliśmy tam szczątki co najmniej kilkunastu osób - powiedział Szwagrzyk.


Prezydent Andrzej Duda złożył także wieniec przy Panteonie-Mauzoleum na „Łączce”. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu