Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 13 maja 2017

Prezydent: Liczę na reset w stosunkach polsko-francuskich

Prezydent poinformował, że jest zadowolony z piątkowej kilkunastominutowej, telefonicznej rozmowy z francuskim prezydentem-elektem Emmanuelem Macronem i może ją określić "jako serdeczną".

Prezydent poinformował, że jest zadowolony z piątkowej kilkunastominutowej, telefonicznej rozmowy z francuskim prezydentem-elektem Emmanuelem Macronem i może ją określić "jako serdeczną".
 
- Chciałbym, żeby nastąpił swoisty reset w relacjach polsko-francuskich, które w ostatnim czasie z różnych przyczyn bywały trudne - zaznaczył w sobotę w Krakowie prezydent Andrzej Duda.

 

 

 
Zobacz także: Rozmowa Prezydenta RP z Prezydentem-elektem Francji - Powiedziałem, że liczę bardzo, na to, że otwarcie nowej prezydentury we Francji ten właśnie reset umożliwi. Pan prezydent przyznał, że też bardzo by chciał, by te relacje pomiędzy Francją i Polską układały się dobrze. Tutaj mieliśmy obydwaj absolutnie jednakowe zdanie – podkreślił.
 
Andrzej Duda zaproponował Emmanuelowi Macronowi spotkanie podczas planowanego 25 maja szczytu NATO w Brukseli.
 
- Oczywiście w wolnej chwili tego szczytu, żebyśmy zorganizowali przynajmniej krótkie spotkanie bilateralne. Tym się zajmą nasi współpracownicy. Pan prezydent z dużym zadowoleniem przyjął tę propozycję – relacjonował Andrzej Duda.
 
Francuski prezydent-elekt powiedział, że chciałby, aby odbyło się spotkanie Trójkąta Weimarskiego. - Jako prezydent RP jestem bardzo takim spotkaniem zainteresowany. Polska, Niemcy i Francja mają bardzo dużą rolę do odegrania w ramach UE – przyznał Andrzej Duda. Przypomniał, że ostatni szczyt Trójkąta Weimarskiego w 2011 r. odbył się w Warszawie i jego gospodarzem był prezydent Bronisław Komorowski. Teraz – jak zauważył – ta rola przypada Francji i jak mówił przekazał Emmanuelowi Macronowi, że czeka na zaproszenie.
 
Prezydent Duda powiedział, że pogratulował Macronowi zwycięstwa wyborczego i zażartował, że przekazuje mu "pałeczkę pierwszeństwa, jeżeli chodzi o najmłodszego prezydenta w Europie i na świecie".
 
- Do tej pory ja byłem najmłodszy, teraz pan prezydent Macron jest absolutnie najmłodszym prezydentem. Cieszę się bardzo, bo jesteśmy ludźmi z tego samego pokolenia, z tej samej generacji. Wierzę w to, że będziemy dzięki temu mogli dobrze współpracować, dobrze kształtować relacje pomiędzy naszymi krajami - mówił prezydent.
 
Według Andrzeja Dudy Emmanuel Macron zgodził się z tym i powiedział, że "emocje kampanii wyborczej i różne mocne słowa opadają, a pojawia się wola współpracy z jego strony".
 
- Bardzo się z tej rozmowy cieszę. Była to rozmowa dobra, gdzie nie było żadnych rozbieżności w stanowiskach. Cieszy mnie to, że jest nadzieja na to, że się stosunki polsko-francuskie w sensie pozytywnym zintensyfikują, że będzie spotkanie prezydentów i że będziemy realizowali normalnie swoje zadania w ramach współpracy politycznej, zarówno bilateralnej pomiędzy Polską a Francją, jak i w przestrzeni europejskiej - podkreślił prezydent Duda.(Inf. własna/PAP)

 

 

Poleć znajomemu