Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 19 maja 2017

Wizyta oficjalna Prezydenta Niemiec z Małżonką w Polsce

  |   Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Niemiec na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Niemiec na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Niemiec na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Niemiec z Małżonką Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Niemiec na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Niemiec z Małżonką Spotkanie Prezydentów RP i RFN Spotkanie Prezydentów RP i RFN Spotkanie Par Prezydenckich Spotkanie Par Prezydenckich Wymiana upominków Spotkanie Prezydentów RP i RFN Rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Prezydenta RP i Prezydenta RFN Rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Prezydenta RP i Prezydenta RFN Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta RFN z mediami Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta RFN z mediami Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta RFN z mediami Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta RFN z mediami Udział Par Prezydenckich w VIII Warszawskich Targach Książki Wystąpienie Prezydenta RP na VIII Warszawskich Targach Książki Wystąpienie Prezydenta RP na VIII Warszawskich Targach Książki Wystąpienie Prezydenta RP na VIII Warszawskich Targach Książki Wystąpienie Prezydenta RP na VIII Warszawskich Targach Książki Udział Par Prezydenckich w VIII Warszawskich Targach Książki Udział Par Prezydenckich w VIII Warszawskich Targach Książki Udział Par Prezydenckich w VIII Warszawskich Targach Książki Udział Par Prezydenckich w VIII Warszawskich Targach Książki Udział Par Prezydenckich w VIII Warszawskich Targach Książki Udział Par Prezydenckich w VIII Warszawskich Targach Książki Udział Par Prezydenckich w VIII Warszawskich Targach Książki Udział Par Prezydenckich w VIII Warszawskich Targach Książki Udział Par Prezydenckich w VIII Warszawskich Targach Książki Udział Par Prezydenckich w VIII Warszawskich Targach Książki Udział Par Prezydenckich w VIII Warszawskich Targach Książki Udział Par Prezydenckich w VIII Warszawskich Targach Książki Udział Par Prezydenckich w VIII Warszawskich Targach Książki Na cześć prezydenta Niemiec prezydent Andrzej Duda wydał oficjalne śniadanie Na cześć prezydenta Niemiec prezydent Andrzej Duda wydał oficjalne śniadanie Na cześć prezydenta Niemiec prezydent Andrzej Duda wydał oficjalne śniadanie Na cześć prezydenta Niemiec prezydent Andrzej Duda wydał oficjalne śniadanie Na cześć prezydenta Niemiec prezydent Andrzej Duda wydał oficjalne śniadanie

- Europa potrzebuje dzisiaj solidarności i dobrej współpracy, żeby przebrnąć przez kryzysy, w których się znajduje - powiedział prezydent Andrzej Duda po piątkowej rozmowie z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem w Warszawie. Zobacz także: Wypowiedź Prezydenta RP na wspólnej konferencji prasowej z Prezydentem RFN

 

Andrzej Duda podkreślił, że z prezydentem Niemiec zgodzili się, iż "Europa dzisiaj potrzebuje dobrej współpracy". - Nie mamy żadnych wątpliwości, że byśmy byli w stanie przez te wszystkie kryzysy przebrnąć. Musimy działać solidarnie i musimy działać wspólnie, i że drogą nie jest budowanie podziałów tylko drogą, którą powinniśmy podążać jest usuwanie tych podziałów i tutaj duża rola prezydentów w tym - mówił polski prezydent.

 

ENGLISH VERSION>>

 

- Śmialiśmy się z panem prezydentem, że my jesteśmy od tego, żeby studzić nawet najbardziej rozpalone emocje i uspokajać sytuację i raczej starać się tonować dyskusje, i absolutnie nie pozwalać na to, aby wykraczała ona poza te ramy, w których powinna się odbywać - zaznaczył Andrzej Duda.

 

Jak mówił, wśród tematów rozmów znalazły się także m.in. sprawy europejskie, Brexit, konflikt na Ukrainie oraz zbliżające się stulecie niepodległości Polski oraz to, jak można byłoby zarysować w tym kontekście kwestie współpracy polsko-niemieckiej. - Z całą pewnością jakąś formułę wspólnego uczczenia tej setnej rocznicy, jak również stworzenia jakiegoś pola kolejnego do współpracy, choćby współpracy historyków (...) będziemy z panem prezydentem inicjowali – zapowiedział polski prezydent.

 

Wizyta prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera rozpoczęła się w piątek przed poludniem od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.Wziął w niej udział prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda oraz ministrowie KPRP.

 

 

Jest to pierwsza oficjalna wizyta Franka-Waltera Steinmeiera i jego małżonki Elke Büdenbender w Polsce po jego zaprzysiężeniu w marcu tego roku na urząd prezydenta Niemiec. Zobacz także: W piątek oficjalna wizyta prezydenta Niemiec w Polsce

 

Prezydenci Polski i Niemiec odbyli rozmowę "w cztery oczy". Następnie miały miejsce rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów Dudy i Steinmeiera. Po południu prezydenci spotkali się z mediami. Wygłosili oświadczenia i odpowiadali na pytania dziennikarzy.

 

- Polska jest otwarta na tych, którzy chcą do Polski przyjechać. Na tych, którzy będą od Polski potrzebowali pomocy, jest i zawsze była otwarta. Ale nie wyobrażam sobie sytuacji, że ktoś jest przywożony do Polski siłą i w Polsce przetrzymywany ­- oznajmił prezydent Andrzej Duda, odpowiadając na pytanie, czy nasz kraj powinien przyjąć uchodźców w ramach unijnego programu relokacji. - Kto chce i potrzebuje, może do Polski przyjechać. Kto chce i potrzebuje, pomoc w Polsce uzyska, natomiast nikt nie będzie w Polsce nikogo siłą zatrzymywał, zwłaszcza jeżeli ten ktoś w żaden sposób nie narusza prawa – dodał Prezydent RP.

 

- Kiedy słyszę o jakimś przymusowym przemieszczaniu ludzi, przymusowym przywożeniu ludzi do Polski, to mówię zdecydowanie nie, chociażby dlatego, że jest to zwykłe naruszenie praw człowieka – podkreślił prezydent Duda.

 

Jak zaznaczył, cieszy się, iż polski rząd jest tego samego zdania. - Jestem przekonany, że polski rząd gotów jest do dalszych działań, jeżeli chodzi o kwestie humanitarne, jeżeli chodzi o wsparcie dla tych, którzy dzisiaj są dotknięci kryzysami, aby mogli żyć w jak najbardziej godnych warunkach - mówił prezydent, który – jak podkreślił - wielokrotnie rozmawiał na ten temat z premier Beatą Szydło. - Za każdym razem słyszałem z jej ust jasną deklarację, że jesteśmy gotowi do partycypowania w niesieniu pomocy poza granicami Polski, tam, gdzie ta pomoc jest potrzebna - powiedział Andrzej Duda.

 

Prezydent przekonywał, że Polska jest krajem otwartym, do którego przyjeżdżają obywatele krajów spoza UE. Przypomniał, że w zeszłym roku Polska wydała 1,3 mln wiz, które otrzymali m.in. obywatele Ukrainy i Białorusi.

 

Pytany, jak wyobraża sobie polski wkład w rozwiązanie tej kwestii w UE,  Andrzej Duda odpowiedział, że należy podejmować działania na miejscu, przede wszystkim u źródeł kryzysu migracyjnego. - To tam potrzebna jest pomoc i to tam powinny być kierowane środki, by ta pomoc miała charakter realny - zaznaczył.

 

W ocenie prezydenta to powinno się dziać jak najbliżej "ich miejsc zamieszkania i ojczyzn", bo wtedy jest największa szansa, że wrócą szybko do swoich domów po zakończeniu konfliktu wojennego.  - W tym zakresie UE powinna podejmować działania – ocenił.

 

Zaznaczył, że Polska dzisiaj partycypuje w działaniach w zakresie zarówno niesienia bezpieczeństwa, jak i pomocy humanitarnej. Podkreślił, że Polska jest członkiem międzynarodowej koalicji przeciwko terroryzmowi. - Nasi żołnierze pełnią dzisiaj służbę poza granicami Polski w ramach działań, które mają doprowadzić do zakończenia konfliktów zbrojnych - przypomniał.

 

 

Prezydent Steinmeier był z kolei pytany o kwestię opieki nad Polonią w Niemczech oraz o to, czy są postępy, w sprawie przyznania statusu mniejszości narodowej potomkom przedwojennej polskiej mniejszości w Niemczech.

 

- Prowadziliśmy rozmowę na ten temat i bardzo cieszę się, że rozmowy przy „okrągłym stole” będą na ten temat kontynuowane - powiedział Steinmeier. - Ale bez względu na to, jaki jest stan rozmów przy „okrągłym stole”, chodzi też o to, żeby wyrazić uznanie wobec tych ludzi, którzy żyją w Niemczech pochodzenia polskiego - dodał prezydent Steinmeier.

 

Jak poinformował, z tego powodu w zeszłym roku, jeszcze pełniąc funkcję ministra spraw zagranicznych, zorganizował spotkanie z Polakami mieszkającymi w różnych regionach Niemiec.

 

- To mogliby powiedzieć również reprezentanci Polski, że było to bardzo udane spotkanie i ucieszę się, jeżeli ono będzie powtarzane - oświadczył Frank-Walter Steinmeier.

 

Kolejnym punktem programu wizyty Prezydenta RFN w Warszawie był udział w VIII Warszawskich Targach Książki. Niemcy są tegorocznym gościem honorowym wydarzenia. Prezydentowi Frankowi-Walterowi Steinmeierowi i jego małżonce towarzyszył prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą.

 

Prezydent RP podkreślił, że cieszy go nawiązanie kontaktów z prezydentem Republiki Federalnej Niemiec właśnie podczas imprezy, która ma "charakter kulturalny, w związku z czym jest elementem budowania miękkiej więzi pomiędzy naszymi krajami".  - Więzi, która przekłada się na wiedzę o kulturze, o charakterach ludzkich, o specyfice życia, wiedzy o państwie, o ich historii, o odczuciach ludzi - mówił Andrzej Duda.

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP na VIII Warszawskich Targach Książki

To dzieje się, jak dodał, właśnie podczas takich wydarzeń jak targi książki, gdzie "literatura polska spotyka się właśnie m.in. z literaturą niemiecką, która ma na tych targach wymiar honorowy".  - To kolejne spotkanie po pamiętnych targach książki we Frankfurcie, na których Polska i nasza literatura, nasza książka były honorowym gościem. Gdzie byli wybitni polscy pisarze, poeci i gdzie niemieckiej publiczności i przybyłym gościom zaprezentowali się nasi nobliści: Czesław Miłosz, Wisława Szymborska czy nasz wielki poeta Tadeusz Różewicz - wspominał prezydent.

 

- W tym roku Warszawa gości znamienitych autorów z Republiki Federalnej Niemiec. Wczoraj była pani Herta Muller, dzisiaj jest Charlotte Link, ulubiona zresztą pisarka mojej żony (...). Jest dla nas wielką radością i zaszczytem, że będziemy się mogli za chwilę zobaczyć ze wspaniałą pisarką niemiecką, panią Charlotte Lind - mówił prezydent Duda, który zwrócił się do Franka-Waltera Steinmeiera:  - Cieszę się ogromnie, że możemy w naszych krajach popularyzować naszą literaturę- powiedział.

 

Podkreślił, że cieszą go także tłumaczenia książek, w tym m.in. Elżbiety Cherezińskiej, które "przybliżają naszą wspólną, polsko-niemiecką historię z czasów piastowskich".  - To element budowania więzi pomiędzy społeczeństwami, element budowania więzi między ludźmi. To niezwykle ważny element wzajemnego poznawania się i tego wszystkiego, co buduje dobre relacje między państwami – dodał Prezydent RP. (PAP, inf. własna)

 

 

Poleć znajomemu