przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 9 czerwca 2017

Księga kondolencyjna poświęcona pamięci Zbigniewa Brzezińskiego wyłożona w Belwederze

  |   Prezydent RP dokonał wpisu do księgi kondolencyjnej poświęconej pamięci Zbigniewa Brzezińskiego "Zapamiętamy go, jako skutecznego polityka, dyplomatę i doradcę, błyskotliwego intelektualistę i wspaniałego, mądrego i prawego człowieka" - napisał prezydent Duda. Prezydent Andrzej Duda i Ambasador USA w Polsce Paul W. Jones "Z wielkim smutkiem żegnamy pana prof. Brzezińskiego - obywatela Stanów Zjednoczonych, Amerykanina, ale zarazem Polaka, który zawsze o kraju swoich przodków pamiętał" " - Polska i Polacy, nasza historia, nigdy nie zapomną wkładu pana profesora w dzieło naszej wolności, bezpieczeństwa Rzeczypospolitej" Księga kondolencyjna została wyłożona w Belwederze na dwa dni: piątek i sobotę Księga kondolencyjna została wyłożona w Belwederze na dwa dni: piątek i sobotę Księga kondolencyjna została wyłożona w Belwederze na dwa dni: piątek i sobotę Księga kondolencyjna została wyłożona w Belwederze na dwa dni: piątek i sobotę Księga kondolencyjna została wyłożona w Belwederze na dwa dni: piątek i sobotę śp. Zbigniew Brzeziński (fot. Archiwum KPRP)

- Polska i Polacy nigdy nie zapomną wkładu prof. Zbigniewa Brzezińskigo w dzieło naszej wolności i bezpieczeństwa Rzeczypospolitej - mówił w piątek w Belwederze prezydent Andrzej Duda składając wpis w księdze kondolencyjnej.

 

W piątek i sobotę, wyłożona jest w Belwederze księga kondolencyjna, poświęcona pamięci tego znanego i cenionego politologa, wykładowcy uniwersyteckiego i doradcy ds. Bezpieczeństwa Narodowego prezydenta Jimmy'ego Cartera, kawalera Orderu Orła Białego oraz Medalu Wolności.

 

ENGLISH VERSION>>


- Z wielkim smutkiem żegnamy pana prof. Brzezińskiego - obywatela Stanów Zjednoczonych, Amerykanina, ale zarazem Polaka, który zawsze o kraju swoich przodków pamiętał - powiedział dziennikarzom prezydent.


- Polska i Polacy, nasza historia, nigdy nie zapomną wkładu pana profesora w dzieło naszej wolności, bezpieczeństwa Rzeczypospolitej; wkładu pana profesora w idee naszego wejścia, jako narodu, jako państwa, do wspólnoty euroatlantyckiej. Przede wszystkim do wspólnoty bezpieczeństwa, jaką stanowią kraje należące do NATO - mówił.


Zobacz także: List prezydenta Andrzeja Dudy na uroczystość pogrzebową profesora Zbigniewa Brzezińskiego [POL/ENG] Prezydent Duda podkreślił też, że wkład prof. Brzezińskigo w "wielkie dzieło wejścia Polski do NATO, wspólnoty Zachodu, jest nieoceniony".

 

Jego zdaniem, praca prof. Brzezińskiego dla Polski "w czarnych czasach, kiedy byliśmy za Żelazną Kurtyną", to "wielkie dzieło walki o wolną i suwerenną Polskę". - Zawsze będziemy panu profesorowi za tę pamięć o ojczyźnie, kraju przodków, Polsce, ogromnie wdzięczni - podkreślił.


Prezydent napisał w księdze kondolencyjnej m.in., że prof. Brzeziński był "zasłużonym budowniczym więzi transatlantyckich, znawcą i bezkompromisowym przeciwnikiem systemu sowieckiego, orędownikiem bezpieczeństwa międzynarodowego, opartego na prymacie zasad prawa, wolności i solidarności".


"Zapamiętamy go, jako skutecznego polityka, dyplomatę i doradcę, błyskotliwego intelektualistę i wspaniałego, mądrego i prawego człowieka" - napisał prezydent Duda.


Ambasador USA w Polsce Paul W. Jones, który towarzyszył prezydentowi podczas uroczystości, powiedział dziennikarzom, że prof. Brzeziński był wielkim i dobrym człowiekiem. - Na zawsze pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci - dodał.


Do księgi kondolencyjnej wpisał się też marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Prof. Brzeziński, przewodniczący Rady Bezpieczeństwa Narodowego w administracji prezydenta Cartera (1977-1981), sowietolog i wykładowca uniwersytecki, zmarł 26 maja w wieku 89 lat. Uroczystość pogrzebowa śp. Zbigniewa Brzezińskiego odbędzie się w piątek 9 czerwca w Waszyngtonie.

 

Osoby zainteresowane dokonaniem wpisu w księdze kondolencyjnej mogą to uczynić w piątek 9 czerwca 2017 roku w godzinach 12.30 – 18.00 oraz w sobotę 10 czerwca 2017 roku w godzinach 9.00 – 12.00.

 

Wejście do Belwederu przez bramę główną, po okazaniu dowodu tożsamości i kontroli bezpieczeństwa.

 
(PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.