przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 12 czerwca 2017

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z liderami Kukiz ‘15

  |   Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami ruchu Kukiz '15 Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami ruchu Kukiz '15 Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami ruchu Kukiz '15 Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami ruchu Kukiz '15 Spotkanie prezydenta z przedstawicielami Kukiz '15 zrelacjonowali dziennikarzom ministrowie Paweł Mucha i Krzysztof Łapiński Paweł Mucha, Pełnomocnik Prezydenta RP do spraw referendum dotyczącego projektu nowej konstytucji Spotkanie prezydenta z przedstawicielami Kukiz '15 zrelacjonowali dziennikarzom ministrowie Paweł Mucha i Krzysztof Łapiński Spotkanie prezydenta z przedstawicielami Kukiz '15 zrelacjonowali dziennikarzom ministrowie Paweł Mucha i Krzysztof Łapiński

Prezydent Andrzej Duda oraz politycy Kukiz'15 zgodzili się, że konstytucja musi być obywatelska - relacjonował wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha efekty spotkania głowy państwa z przedstawicielami ruchu Kukiz'15.

 

Prezydent Andrzej Duda przyjął w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim przedstawicieli Kukiz’15. Spotkanie odbyło się na prośbę lidera ruchu Pawła Kukiza i jest kolejnym z cyklu rozmów poświęconych kwestii zaproponowanego przez prezydenta referendum konsultacyjnego w sprawie nowej konstytucji. Prezydent proponuje, by referendum konsultacyjne odbyło się 11 listopada 2018 r.

 

Zobacz także: Prezydent rozmawiał o referendum z Marszałkami Sejmu i Senatu „Nowa konstytucja powinna być konstytucją obywatelską” W czwartek Andrzej Duda rozmawiał na ten temat z marszałkami Sejmu i Senatu Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim.

 

- Ruch Kukiz'15, jako stowarzyszenie, ale także jako podmiot, który skupia organizacje pozarządowe,  jest zainteresowany współpracą z panem prezydentem w tej sprawie, z aprobatą przyjmuje podjęcie przez pana prezydenta tematyki konstytucyjnej, wskazując, że to jest także element programu ruchu Kukiz'15, który oczekuje dyskusji merytorycznej z obywatelami - mówił minister Mucha po spotkaniu.

 

Jego zdaniem przedstawiciele Kukiz'15 ocenili "dość krytycznie" obowiązujące rozwiązania konstytucyjne, wskazując na ich "niedostatki". Prezydencki minister podkreślił, że goście zadeklarowali "pełną" chęć współpracy z prezydentem jeśli chodzi o debatę na temat nowej konstytucji. 

 

Wśród tematów pojawiła się propozycja posłów Kukiz'15 dotycząca organizacji dwudniowego referendum oraz postulat rozważenia głosowania elektronicznego. Propozycje te zostały przyjęte  z zainteresowaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę i będą poddane konsultacjom, do których zostaną zaproszone organizacje społeczne i obywatelskie. Goście zadeklarowali chęć współpracy z prezydentem w tej kwestii.

 

- To były postulaty, które zostały zarysowane jako  pomysły profrekwencyjne ze strony ruchu Kukiz'15  – wyjaśniał minister Mucha po rozmowach w Pałacu Prezydenckim. 

 

Ponadto przedstawiciele Kukiz'15 wnioskowali o przeprowadzenie szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej. To z kolei spotkało się z poparciem Prezydenta RP. 

 

Zdaniem Pawła Muchy prezydent Duda oraz Kukiz'15 zgodzili się także, iż Konstytucja RP "musi być konstytucją obywatelską".

 

Lider ruchu Kukiz'15 informował wcześniej, że jego ugrupowanie będzie "usiłowało przekonać" prezydenta, iż zadawanie wielu pytań podczas referendum konstytucyjnego, które nałożyłoby się na wybory samorządowe, mogłoby spowodować pewnego rodzaju "chaos". - My uważamy, że obywatele powinni odpowiedzieć na jedno pytanie: „Czy chcą nowej konstytucji" – podkreślał Paweł Kukiz.

 

- Jeśli chodzi o sprawę jednego pytania, to pan prezydent mówił, że planuje tych pytań ok. 10 z uwagi na materię konstytucyjną i ważkie problemy, które są już zgłaszane i że chce, by to było odwzorowanie dyskusji z obywatelami - relacjonował efekty poniedziałkowego spotkania Paweł Mucha na briefingu przed Pałacem Prezydenckim. 

 

Jeśli zaś chodzi o referendum referendum w sprawie uchodźców, to - jak stwierdził Paweł Mucha - zdaniem prezydenta  mogłoby się ono odbyć wraz z wyborami parlamentarnymi. - Byłoby to wskazanie na przyszłość dla kolejnego Sejmu co do poglądów Polaków w tej sprawie - podkreślił minister Mucha.
 
Pytany o sens przeprowadzenia referendum w sprawie uchodźców przy stanowczym stanowisku rządu w tej sprawie, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP odparł, że chodzi o bezpieczeństwo obywateli RP w przyszłości.
 
Zobacz także: Prezydent: Będą dwa referenda Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla "Super Expressu" zapowiedział, że 11 listopada 2018 roku odbędzie się referendum konstytucyjne, z kolei w dniu wyborów parlamentarnych w 2019 r. - drugie referendum dotyczące kwestii emigrantów.  

 

W poniedziałkowym spotkaniu w Pałacu Prezydenckim ze strony gości, poza Przewodniczącym Klubu Poselskiego Kukiz'15 Pawłem Kukizem, udział wzięli: Wicemarszałek Sejmu, Stanisław Tyszka oraz Wiceprzewodniczący Klubu Grzegorz Długi, Marek Jakubiak, Agnieszka Ścigaj oraz Jarosław Porwich. Natomiast Kancelarię Prezydenta RP reprezentowali m.in. ministrowie Paweł Mucha, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, który 12 czerwca 2017 r. został powołany przez Prezydenta RP na jego pełnomocnika ds. referendum; Krzysztof Szczerski,  Szef Gabinetu Prezydenta oraz Krzysztof Łapiński, Sekretarz Stanu w KPRP. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.