przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 27 czerwca 2017

"Chcemy wzmacniać relacje polityczne i gospodarcze z Azerbejdżanem"

  |   Otwarcie Polsko-Azerbejdżańskiego Forum Biznesowego przez Prezydenta RP i Prezydenta RA Otwarcie Polsko-Azerbejdżańskiego Forum Biznesowego przez Prezydenta RP i Prezydenta RA Otwarcie Polsko-Azerbejdżańskiego Forum Biznesowego przez Prezydenta RP i Prezydenta RA Otwarcie Polsko-Azerbejdżańskiego Forum Biznesowego przez Prezydenta RP i Prezydenta RA Otwarcie Polsko-Azerbejdżańskiego Forum Biznesowego przez Prezydenta RP i Prezydenta RA Otwarcie Polsko-Azerbejdżańskiego Forum Biznesowego przez Prezydenta RP i Prezydenta RA

W naszych relacjach gospodarczych z Azerbejdżanem drzemie niewykorzystany potencjał - mówił prezydent Andrzej Duda, otwierając we wtorek, wspólnie z przebywającym w Polsce prezydentem Ilhamem Alijewem, Polsko-Azerbejdżańskie Forum Biznesowe.

 

- Po pierwsze współpraca Polski z Azerbejdżanem jest nadzwyczaj perspektywiczna, z uwagi na rolę, jaką oba kraje mogą odegrać w procesie rewitalizacji tzw. jedwabnego szlaku - mówił polski prezydent. W tym zakresie, dodał, ważna jest współpraca transportowa i położenie Azerbejdżanu na ważnych szlakach transportowych, stąd "cieszy fakt niedawnego zawarcia porozumienia w sprawie projektu korytarza południe-zachód", podpisanego przez przedstawicieli kolei państwowych m.in. z Polski, Azerbejdżanu i innych krajów na tym szlaku.

 

Andrzej Duda zaznaczył, że Polska musi poszukiwać nowych rynków docelowych dla swojego eksportu, z uwagi na duże jego skoncentrowanie w krajach UE. Z tego punktu widzenia Azerbejdżan "jest perspektywicznym rynkiem dla polskich towarów, usług i inwestycji". Podkreślał zarazem, że rozwój tych stosunków gospodarczych powinien odbywać się według zasady win-win, z korzyścią dla obu stron.

 

Zobacz także: Prezydent Azerbejdżanu z wizytą w Polsce PL/ENG - Perspektywicznym obszarem pozostaje współpraca w sektorze wysokich technologii, innowacyjnych rozwiązań oraz branży IT - mówił. Są też szanse na współpracę "w sektorze rolno-spożywczym, branży budowlanej, przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym".

 

- W naszych relacjach gospodarczych drzemie niewykorzystany potencjał - przekonywał Andrzej Duda. - Jestem głęboko przekonany, że wizyta pana prezydenta Alijewa w Warszawie przyczyni się do znaczącego wzrostu naszej wymiany towarowej - dodał.

 

Zobacz także: Wystąpienie prezydenta na otwarciu Polsko-Azerbejdżańskiego Forum Biznesowego Zachęcał przedsiębiorców z Azerbejdżanu do inwestowania w Polsce, "jednym z najdynamiczniej rozwijających się państw w Europie i szóstej gospodarce w UE". Wyrażał nadzieję, że wtorkowe Forum Biznesowe "przyczyni się do nawiązania wielu korzystnych kontaktów, które w niedalekiej perspektywie przełożą się na konkretne projekty".

 

Prezydent Ilham Alijew w swoim wystąpieniu na forum także zaznaczył, że powinno ono przyczynić się do zwiększenie kontaktów gospodarczych między oboma krajami, które dziś nie są do końca satysfakcjonujące.

 

Polska jest traktowana przez jego kraj, dodał, jako bardzo przyjazne państwo, mające coraz większe znaczenie i potencjał gospodarczy. Gratulował przy tym Polsce stabilnej i stale rozwijającej się gospodarki, gratulował też uzyskania statusu członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

 

Dodał, że Azerbejdżan także szybko się rozwija, ma coraz lepsze wskaźniki ekonomiczne i jest bardzo dobrym miejscem dla zagranicznych inwestorów. Zapraszał do inwestowania także firmy polskie.

 

Mówił też m.in. o tzw. Południowym Korytarzu Gazowym, który ma transportować gaz z Azerbejdżanu do Europy i być kolejnym źródłem gazu dla tego kontynentu. Projekt, jak mówił, jest wart ok. 40 mld dolarów i potrzeba "dwóch, trzech lat", by go zakończyć.

 

Chodzi o gazociąg, którym gaz z Azerbejdżanu ma być wysyłany do Unii Europejskiej przez Gruzję, Turcję, do Grecji, Albanii, a dalej przez Morze Adriatyckie do Włoch. Pierwszą jego częścią jest Gazociąg Południowokaukaski z Azerbejżdżanu przez Gruzję do Turcji, ukończony w 80 proc. Drugą częścią ma być gazociąg transanatolijski TANAP, którym azerski gaz ma płynąć przez Turcję do Unii Europejskiej, a którego budowa rozpoczęła się w 2015 roku.

 

We wtorek prezydent Ilham Alijew przebywa z oficjalną wizytą w Warszawie. W trakcie wizyty podpisano wspólną deklarację w sprawie mapy drogowej, dotyczącej strategii partnerstwa i współpracy gospodarczej między Polską i Azerbejdżanem. Przedstawiciele rządów obu państw podpisali także umowy dwustronne, m.in. o współpracy w dziedzinie: obronności, energetyki, transportu i infrastruktury transportowej. (PAP)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.