przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 17 listopada 2015

100 dni prezydenta Andrzeja Dudy

 

Polityka krajowa

 

7 sierpnia Prezydent Andrzej Duda podpisał zarządzenie o nadaniu Statutu Kancelarii Prezydenta RP. Tym samym już pierwszego dnia swojej prezydentury, zgodnie z obietnicami złożonymi w trakcie kampanii, powołał nowe biura:                        

                                   

Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej, którego celem jest niesienie pomocy prawnej obywatelom, a także analiza funkcjonującego prawodawstwa. Biuro zbiera informacje od podmiotów zewnętrznych oraz od obywateli, które będą następnie wykorzystywane do podejmowania inicjatyw legislacyjnych, poprawiających jakość  prawa.

 

Biuro do Spraw Kontaktu z Polakami za Granicą, które ma za zadanie nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z Polonią.

 

W Kancelarii stworzono także Biuro ds. Dialogu Społecznego i Inicjatyw Obywatelskich, które służy szeroko rozumianym kontaktom z obywatelami. Ma ułatwiać dialog z reprezentantami dużych grup społecznych, związków zawodowych, środowisk lokalnych, inicjatorów różnych akcji obywatelskich.

 

Prezydent powołał:
 

Radę Dialogu Społecznego jako forum współpracy przedstawicieli pracowników, pracodawców i rządu.

 

Narodową Radę Rozwoju, do której zaprosił 86 ekspertów i doradców, których zadaniem będzie definiowanie wyzwań i wskazywanie zagrożeń dla Polski.

  

Prezydent w swoich wypowiedziach wielokrotnie zaznaczał, że jego priorytetem jest poprawa jakości życia Polaków. Dał temu wyraz, składając projekt ustawy w sprawie obniżenia wieku emerytalnego, a także kierując do Senatu projekt postanowienia o zarządzeniu referendum w sprawach: zniesienia obowiązku szkolnego sześciolatków, prywatyzacji lasów państwowych oraz obniżenia wieku emerytalnego.

 

W czasie 100 dni urzędowania Prezydent:

- odbył 45 wizyt krajowych, podczas których spotykał się z obywatelami

- wystosował 336 listów i objął patronatem 96 konferencji, uroczystości, koncertów, konkursów i imprez kulturalnych

- nadał obywatelstwo 377 osobom, pochodzącym głównie z Ukrainy i Białorusi

- powołał 99 sędziów, mianował na pierwszy stopień oficerski 75 absolwentów szkół wojskowych oraz 374 funkcjonariuszy Policji, wręczył nominacje 63 profesorom

- podpisał 106 ustaw i zawetował cztery: o lasach, o mniejszościach narodowych, o uzgodnieniu płci oraz ustawę o ratyfikacji tzw. poprawki dauhańskiej

- złożył dwa wnioski do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie Ustawy prawo o ustroju sądów wojskowych oraz Ustawy o kuratorach sądowych

 

Polityka zagraniczna

 

Prezydent Andrzej Duda w pierwszych 100 dniach swojego urzędowania prowadził bardzo aktywną politykę zagraniczną. Odbył  10 wizyt zagranicznych- zarówno o charakterze dwustronnym (Estonia, Niemcy, Wielka Brytania, Słowacja, Francja, Watykan), jak i wielostronnym (spotkania w ramach grupy Arraiolos, w ramach Grupy Wyszehradzkiej, spotkania przedstawicieli państw Europy Środkowej i Wschodniej w Bukareszcie oraz w kuluarach Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku). Był aktywny w przestrzeni regionalnej, europejskiej i globalnej.

 

Przy okazji wizyt w Berlinie, Londynie, Nowym Jorku, Paryżu, Bukareszcie i Rzymie Prezydent RP spotkał się z mieszkającą tam Polonią.

 

Prezydent RP udzielił także szeregu wywiadów liczącym się mediom zagranicznym.

 

Prezydent przyjmował też wielu przedstawicieli innych państw podczas ich wizyt w Polsce.

 

Łącznie Prezydent Andrzej Duda w swoich pierwszych 100 dniach urzędowania spotkał się z przedstawicielami 32 państw.

 

Prezydent RP przyjął listy uwierzytelniające od dziewięciu ambasadorów akredytowanych w Polsce. Wręczył również listy uwierzytelniające 8 ambasadorom RP udającym się za granicę.

 

Prezydent Andrzej Duda prowadził także aktywną korespondencją dyplomatyczną: 77 listów do głów państw i szefów rządów, 14 depeszy gratulacyjnych i kondolencyjnych oraz 63 depesze z okazji świąt narodowych.

Odznaczenia w Święto Niepodległości

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.