Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 6 lipca 2017

Donald Trump: Nigdy nie byliśmy bliżsi Polski, niż w tej chwili PL/ENG

  |   Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump na Zamku Królewskim w Warszawie Prezydent Duda powitał Donalda Trumpa w Antyszambrze Wielkiej Sali Asamblowej Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump na Zamku Królewskim w Warszawie Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump na Zamku Królewskim w Warszawie Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump na Zamku Królewskim w Warszawie Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump na Zamku Królewskim w Warszawie Rozmowa prezydentów w "cztery oczy" Rozmowa prezydentów w "cztery oczy" Rozmowa prezydentów w "cztery oczy" Rozmowa prezydentów w "cztery oczy" Rozmowa prezydentów w "cztery oczy" Rozmowy plenarne delegacji obu krajów Rozmowy plenarne delegacji obu krajów Rozmowy plenarne delegacji obu krajów Rozmowy plenarne delegacji obu krajów Rozmowy plenarne delegacji obu krajów Rozmowy plenarne delegacji obu krajów Konferencja Prezydentów RP i USA Konferencja Prezydentów RP i USA Konferencja Prezydentów RP i USA Konferencja Prezydentów RP i USA Konferencja Prezydentów RP i USA Konferencja Prezydentów RP i USA Konferencja Prezydentów RP i USA Konferencja Prezydentów RP i USA Konferencja Prezydentów RP i USA Sesja transatlantycka Szczytu Inicjatywy Trójmorza z udziałem Donalda Trumpa Sesja transatlantycka Szczytu Inicjatywy Trójmorza z udziałem Donalda Trumpa Sesja transatlantycka Szczytu Inicjatywy Trójmorza z udziałem Donalda Trumpa Sesja transatlantycka Szczytu Inicjatywy Trójmorza z udziałem Donalda Trumpa Uroczystość na placu Krasińskich w Warszawie Uroczystość na placu Krasińskich w Warszawie Uroczystość na placu Krasińskich w Warszawie Uroczystość na placu Krasińskich w Warszawie Uroczystość na placu Krasińskich w Warszawie Uroczystość na placu Krasińskich w Warszawie Uroczystość na placu Krasińskich w Warszawie Uroczystość na placu Krasińskich w Warszawie

Politycy spotkali się na Zamku Królewskim w Warszawie. Po blisko półgodzinnej rozmowie w "cztery oczy" dołączyły do nich delegacje obu krajów. Politycy spotkali się także z mediami, a następnie wzięli udział w inauguracji Szczytu Inicjatywy Trójmorza.  ENGLISH VERSION >>

 

  • Rozmowa Prezydentów w "cztery oczy"

Prezydenci Polski Andrzej Duda i USA Donald Trumpa spotkali się w czwartek przed południem na Zamku Królewskim w Warszawie. Prezydent Duda powitał Donalda Trumpa w Antyszambrze Wielkiej Sali Asamblowej. Blisko półgodzinna rozmowa odbyła się w cztery oczy, bez tłumaczy i doradców. Dotyczyła m.in. bezpieczeństwa i współpracy gospodarczej.  

 

 

 

_________________________________________________

 

  • Spotkanie delegacji obu krajów

Zobacz także: Prezydent: Wizyta Donalda Trumpa wzmacnia pozycję Polski "Dla naszego kraju wizyta prezydenta Trumpa jest naprawdę niezwykle ważna" PL/ENG Andrzej Duda i Donald Trump  wzięli udział w rozmowach plenarnych z udziałem obu delegacji. - W trakcie spotkania plenarnego mówiliśmy o obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce, mówiliśmy o wzmacnianiu bezpieczeństwa naszej części Europy, a zarazem wschodniej flanki NATO. Mówiliśmy w ogóle o sytuacji bezpieczeństwa w tej części Europy, rozmawialiśmy również o sytuacji na Ukrainie, rozmawialiśmy o zbliżających się ćwiczeniach Zapad-17, które będą się odbywały na Białorusi - powiedział później prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, tematem rozmów były także kontrakty związane z modernizacją polskiej armii.

 

Prezydentowi USA towarzyszyli sekretarze skarbu Steven Mnuchin i handlu Wilbur Ross, doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa H.R. McMaster, zięć i jeden z najbliższych doradców Trumpa Jared Kushner i szef rady gospodarczej w gabinecie Trumpa Gary Cohn.

 

Z polskiej strony w rozmowach obok Andrzeja Dudy uczestniczyli ministrowie prezydenccy: szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, szef BBN Paweł Soloch, rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński  oraz wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki, szef MSZ Witold Waszczykowski, minister obrony Antoni Macierewicz, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz i ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek.

 

 

 

 

_________________________________________________

 

  • Konferencja Prasowa Prezydentów Polski i USA

Zobacz także: Wystąpienia Prezydentów Polski i USA podczas konferencji prasowej Krzysztof Szczerski: Wizyta Donalda Trumpa pokazała siłę Polski; umiemy zrealizować cel dyplomatyczny Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że wizyta amerykańskiego prezydenta w Warszawie podkreśla więź i wysoką jakość sojuszu Polski i Stanów Zjednoczonych. - Mam poczucie, że Stany Zjednoczone i pan prezydent Donald Trump myślą bardzo poważnie o bezpieczeństwie Polski - powiedział.

 

- Nasz silny sojusz z Polską i z NATO pozostaje nadal kluczowym elementem niedopuszczania do konfliktów i do zapewnienia, że wojna pomiędzy mocarstwami już nigdy nie doprowadzi do spustoszenia Europy - podkreślał z kolei amerykański prezydent.

 

 

 

- Mam nadzieję, że zostanie zawarty w niedługim czasie kontrakt długoterminowy na dostawy gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych i w ten sposób będzie postępowała dywersyfikacja źródeł dostaw tego niezwykle ważnego surowca do Polski - powiedział polski prezydent. ENGLISH VERSION >> 

 

Zobacz także: Szczyt Trójmorza z udziałem prezydenta USA PL/ENG Szczyt Inicjatywy Trójmorza NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE - Za chwilę z panem prezydentem udamy się na spotkanie szczytu państw Trójmorza i także o tych kwestiach, związanych z bezpieczeństwem energetycznym i z rozwojem więzi transatlantyckich pomiędzy Europą a USA, będziemy rozmawiać - zapowiedział Andrzej Duda.

 

- Będziemy rozmawiali o rozwoju infrastruktury w naszej części Europy, w Europie Środkowej, ale będziemy rozmawiali też o rozwoju Unii Europejskiej, bo wszystkie kraje Inicjatywy Trójmorza są zarazem krajami UE - dodał. - Mam nadzieję, że będziemy to mogli robić także przy współpracy ze Stanami Zjednoczonymi na zasadzie win-win, że będzie to korzystne i dla USA i dla naszych krajów - oświadczył. 

 

 

- Nigdy chyba bliżej z Polską nie byliśmy związani. Polska to nie tylko wielki przyjaciel Stanów Zjednoczonych, ale prawdziwy ważny sojusznik i partner, jeśli idzie o współpracę wojskową; ta współpraca umocniła nasze kraje - mówił prezydent USA. - Jak wiecie, Amerykanie polskiego pochodzenia bardzo licznie popierali mnie w ostatnich wyborach i bardzo byłem z tego zadowolony i chciałem za to podziękować - dodał. 

 

- Jesteśmy szczególnie zadowoleni z tej aktywnej roli, którą Polską podjęła, mającej na celu pokonanie tzw. Państwa Islamskiego i innych organizacji terrorystycznych. Polska wraz z nami walczy, prowadząc misje rozpoznawcze i szkoląc w Iraku i w Afganistanie. W imieniu wszystkich Amerykanów chciałem wyrazić uznanie za tą służbę - podkreślił Donald Trump.  - Wraz z Polską wypracowujemy reakcję na agresywne działanie i destabilizujące zachowanie Rosji - mówił prezydent USA. Ocenił też, że "czas najwyższy, by wszystkie kraje NATO ponosiły właściwe koszty". - Polska swoim zobowiązaniom sprostała i nawet je przekracza - przyznał. 


- Chciałem również podziękować narodowi polskiemu za życzliwość dla ponad 5 tysięcy żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Polsce. Silny sojusz z Polską i z NATO pozostaje nadal kluczowym elementem niedopuszczania do konfliktów i do zapewnienia, że wojna pomiędzy mocarstwami już nigdy nie doprowadzi do spustoszenia - powiedział amerykański przywódca. CZYTAJ WIĘCEJ >> 

 

 

_________________________________________________
 

  • Sesja transatlantycka Szczytu Inicjatywy Trójmorza z udziałem Donalda Trumpa

- Nasza współpraca ma dać Europie trzy impulsy: modernizacyjny, integracyjny i zjednoczeniowy - mówił na inauguracji II Szczytu Inicjatywy Trójmorza prezydent Andrzej Duda. - USA stoją ramię w ramię z krajami Trójmorza – zapewniał gość specjalny szczytu prezydent Donald Trump.


Gości II Szczytu Inicjatywy Trójmorza powitał prezydent Andrzej Duda, który był współgospodarzem spotkania wraz z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović. Polski prezydent zapowiedział, że pierwszą część szczytu - sesję transatlantycką - poprowadzi prezydent Grabar-Kitarović. Andrzej Duda podziękował też za obecność amerykańskiemu prezydentowi. CZYTAJ WIĘCEJ >> 

 

 

 

_________________________________________________

 

  • Przemówienie prezydenta USA na pl. Krasińskich

Stajemy ramię w ramię broniąc artykułu 5. dla wspólnego zobowiązania obrony kolektywnej - podkreślił w wystąpieniu na pl. Krasińskich w Warszawie prezydent USA Donald Trump. Zachęcał również Rosję, aby "wstrzymała swoją działalność na rzecz destabilizacji Ukrainy i innych krajów". CZYTAJ WIĘCEJ >> 

 

- Przybywamy do waszego kraju, aby przekazać bardzo ważną wiadomość: Ameryka kocha Polskę i Ameryka kocha Polaków, dziękujemy wam - mówił Trump. 

 

Zwracając się do zebranych Donald Trump przypomniał, że przez 200 lat Polska ciągle cierpiała od nieustannych napaści, ale choć można było ją najechać i okupować, a jej granice wymazać z mapy, "to nigdy nie można było wymazać jej z kart historii ani z waszych serc". - W tych ciemnych czasach utraciliście swą ziemię, ale nigdy nie utraciliście dumy - mówił.

 

Wystąpienie poprzedziło złożenie hołdu przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich przez obie pary prezydenckie i weteranów. 

 

 

 

 

 

 

 

_________________________________________________

 

"W imieniu Melanii i moim, dziękuję ci Polsko" - napisał po południu prezydent USA Donald Trump na Twitterze, zamieszczając zdjęcie tłumów na placu Krasińskich w Warszawie, które przyszły posłuchać jego przemówienia. (PAP, inf. własna)

 

 

Poleć znajomemu