Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 6 lipca 2017

Szczyt Trójmorza z udziałem prezydenta USA PL/ENG

  |   Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Warszawie Prezydenci Andrzej Duda i Kolinda Grabar-Kitarović na szczycie Inicjatywy Trójmorza Początek szczytu Inicjatywy Trójmorza w Warszawie Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Warszawie Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Warszawie Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Warszawie Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Warszawie Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Warszawie Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Warszawie Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Warszawie Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Warszawie Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Warszawie Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Warszawie Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Warszawie Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Warszawie Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Warszawie Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Warszawie Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Warszawie Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Warszawie Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Warszawie Prezydenci Donald Trump, Andrzej Duda i Kolinda Grabar-Kitarović na szczycie Inicjatywy Trójmorza w Warszawie Prezydenci Donald Trump, Andrzej Duda i Kolinda Grabar-Kitarović na szczycie Inicjatywy Trójmorza w Warszawie Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Warszawie Prezydenci Donald Trump, Andrzej Duda i Kolinda Grabar-Kitarović na szczycie Inicjatywy Trójmorza w Warszawie Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Warszawie Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Warszawie II Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Warszawie II Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Warszawie II Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Warszawie II Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Warszawie Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Warszawie Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Warszawie Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Warszawie Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Warszawie Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Warszawie Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Warszawie Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Warszawie Oświadczenia dla prasy prezydentów Polski i Chorwacji Oświadczenia dla prasy prezydentów Polski i Chorwacji Oświadczenia dla prasy prezydentów Polski i Chorwacji Oświadczenia dla prasy prezydentów Polski i Chorwacji Oświadczenia dla prasy prezydentów Polski i Chorwacji Zakończenie II Szczytu Inicjatywy Trójmorza

Nasza współpraca ma dać Europie trzy impulsy: modernizacyjny, integracyjny i zjednoczeniowy - mówił na inauguracji II Szczytu Inicjatywy Trójmorza prezydent Andrzej Duda. - USA stoją ramię w ramię z krajami Trójmorza – zapewniał gość specjalny szczytu prezydent Donald Trump. ENGLISH VERSION >>

 

Gości II Szczytu Inicjatywy Trójmorza powitał prezydent Andrzej Duda, który - jak podkreślił - jest współgospodarzem spotkania wraz z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović. Oznajmił, że pierwszą część szczytu - sesję transatlantycką poprowadziprezydent Grabar-Kitarović. Prezydent Duda podziękował też za obecność amerykańskiemu prezydentowi.

 

  • Prezydent Trump: Inicjatywa Trójmorza ma potencjał, aby osiągnąć wszystkie cele

Zobacz także: Donald Trump: Nigdy nie byliśmy bliżsi Polski, niż w tej chwili PL/ENG Donald Trump, zwracając się do uczestników zgromadzenia, podkreślił, że wydarzenie to ma charakter historyczny i stwierdził, że jest zaszczycony, iż może w nim uczestniczyć. Zauważył, że przedstawiciele krajów Trójmorza spotykają się w mieście, gdzie "wielokrotnie wcześniej rzeczy niemożliwe stawały się możliwymi". Prezydent USA stwierdził też, że każdy spośród 12 krajów Trójmorza ma "inspirującą historię".

 

- Poradziliście sobie z latami ucisku i wszystkich was łączy nadzieja, że wasi obywatele będą rozkwitać, handel będzie rozwijać się, zaś kraje będą absolutnie rozkwitać - powiedział. - Chcę wam pogratulować wspaniałej pracy, którą wykonujecie dla tego regionu - dodał Donald Trump.

 

 

 

Prezydent USA zwrócił jednocześnie uwagę, że dzięki współpracy w ramach Trójmorza kraje biorące udział w tej inicjatywie staną się silniejsze, niż kiedykolwiek były wcześniej.  - Kiedy wasze kraje będą silne, wszystkie wolne kraje Europy są silniejsze, zaś Zachód staje się również silniejszy. Nasze i wasze kraje mogą przynieść więcej bezpieczeństwa, pokoju i dobrobytu wszystkim naszym ludziom - zaznaczył.

 

Zobacz także: Szczyt Inicjatywy Trójmorza NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE Według niego szczyt Trójmorza ma m.in. "uruchomić nową przyszłość dla otwartego rynku taniej energii, który przyniesie większe bezpieczeństwo i dobrobyt wszystkim naszym obywatelom".  - Mamy ogromne zasoby energetyczne, w tej chwili jesteśmy eksporterami energii, dlatego też niezależnie od tego, kiedy jej będziecie potrzebować, po prostu do nas dzwońcie. Stoimy ramię w ramię z krajami Trójmorza - zapewnił amerykański przywódca.

 

Prezydent USA podkreślił, że jego kraj nigdy nie będzie "wykorzystywać energii, aby zmuszać do czegokolwiek" i nie pozwoli, by robili to inni. Zapewnił o poparciu USA dla dążeń krajów Trójmorza do "większego dobrobytu i bezpieczeństwa".  

 

 

Prezydent USA podkreślił, że jego kraj jest też gotowy pomagać i spełniać inne potrzeby krajów Trójmorza, jeśli będą się pojawiać. Wskazał w tym kontekście m.in. na zakupy sprzętu wojskowego. Jego zdaniem USA dysponują najlepszą technologią w tej dziedzinie.

 

- Nikt nawet się nie zbliża do naszego poziomu; to jest fakt - mówił. - Kiedy będziecie kupować sprzęt wojskowy, mam nadzieję, że będziecie myśleć tylko o Stanach Zjednoczonych - dodał.

 

Mówił też, że dzięki rozszerzonemu handlowi i nowej infrastrukturze w Stanach Zjednoczonych zostanie uruchomiony ogromny system innowacji, który będzie bezpieczny, odpowiedzialny i przyjazny dla środowiska. - USA wspierają zdroworozsądkowe podejście do ochrony zasobów naturalnych, takie, które będzie odpowiedzialnie balansować tworzenie miejsc pracy i rozwój gospodarczy oraz bezpieczeństwo energetyczne – zaznaczył Donald Trump.

 

- Zapraszamy wszystkie kraje do pracy z nami na rzecz tego celu oraz do rozwijania innowacyjnych technologii, które dają narodom na świecie możliwość by stać się prawdziwymi strażnikami ich zasobów naturalnych, pozwalając ludziom wznieść się z ubóstwa w wielką i piękną przyszłość - dodał prezydent Trump.

 

 

 

  • Prezydent Duda: w naszej części Europy można realizować 157 wielkich projektów infrastrukturalnych

Zobacz także: „Powołamy forum biznesowe państw Trójmorza” Wystąpienie prezydenta w czasie sesji transatlantyckiej II Szczytu Inicjatywy Trójmorza Po prezydencie USA głos ponownie zabrał prezydent Andrzej Duda. Podziękował Donaldowi Trumpowi za "roztoczenie perspektywy współpracy" i wyraził zadowolenie, że rozumie on "znaczenie regionu, w którym narodziła się i istnieje Inicjatywa Trójmorza".

 

Podkreślił, że współpraca państw Trójmorza "ma dać Europie trzy impulsy: modernizacyjny, integracyjny i zjednoczeniowy". Według niego unowocześnienie gospodarek i przemysłów to coś, co jest bardzo potrzebne "w naszej części Europy".

 

Mówiąc o impulsie integracyjnym Andrzej Duda zaznaczył, że Europie potrzebne są szczególnie dobre połączenia: drogowe, kolejowe, energetyczne i telekomunikacyjne, zwłaszcza na osi północ-południe. Impuls zjednoczeniowy - zdaniem prezydenta - ma zaś prowadzić do "zacieśnienia więzi nie tylko w naszej części Europy", ale też "naszej części Europy z pozostałą częścią UE". - Tak żeby UE dzięki naszej współpracy, dzięki naszemu staraniu stawała się coraz silniejsza, coraz bardziej równo rozwinięta i coraz bardziej konkurencyjna gospodarczo wobec świata zewnętrznego - dodał polski prezydent.

 

Zaznaczył, że rozwój infrastruktury krajach Trójmorza oznacza wielką perspektywę rozwojową dla tego obszaru UE, który "kiedyś znajdował się w dużej części poza żelazną kurtyną i na tle potencjału, w jakim rozwinęła się infrastruktura drogowa, kolejowa, energetyczna, telekomunikacyjna Europy Zachodniej, a więc tzw. starej unii, jest cały czas jeszcze regionem niedoinwestowanym, jest cały czas regionem, gdzie jest bardzo wiele do zrobienia, a więc potencjał do wykorzystania jest ogromny".

 

 

Jak zapowiedział prezydent Duda, do wspólnych inicjatyw, które chcą podjąć państwa Trójmorza należy stworzenie gazowego korytarza północ-południe pomiędzy gazoportem w Świnoujściu a przyszłym gazoportem na wyspie Krk w Chorwacji. Według niego system ten ma zabezpieczyć energetycznie wszystkie kraje regionu.

 

- Chcemy, by nigdy nie było takiej sytuacji, że ktokolwiek będzie mógł zastosować wobec któregokolwiek z krajów naszej części Europy szantaż gazowy - podkreślił. Prezydent dodał, że to państwa Inicjatywy Trójmorza są tą perspektywiczną częścią europejskiego rynku, gdzie będzie potrzeba coraz większej ilości gazu. Zaznaczył, że cieszy się, że toczą się rozmowy o dostawach gazu ze Stanami Zjednoczonymi, które - jego zdaniem - są "bardzo perspektywicznym kontrahentem, bardzo perspektywicznym dostawcą".

 

Wyraził również nadzieję, że we współpracę gospodarczą i polityczną Trójmorza zaangażują się rządy, samorządy, a przede wszystkim biznes w krajach regionu "i te wielkie przedsięwzięcia będą realizowane".

 

- Wspomnę tylko o tym - żebyśmy wiedzieli, jaka jest perspektywa - że nasi przyjaciele z Chorwacji, pani prezydent, mają ekspertyzę, która wskazuje na to, że w naszej części Europy można realizować 157 wielkich projektów infrastrukturalnych, z których każdy jest perspektywiczny. Czy warto mówić coś więcej - 157 wielkich projektów infrastrukturalnych" - podkreślił polski prezydent.

 

 

  • W II Szczycie Inicjatywy Trójmorza wzięli udział reprezentanci 12 państw Europy Środkowej i Wschodniej:

►   Gość specjalny Donald TRUMP, Prezydent USA

►   Rumen RADEV, Prezydent Republiki Bułgarii

►   Kolinda GRABAR-KITAROVIĆ, Prezydent Republiki Chorwacji 

►   Jan HAMÁČEK, Przewodniczący Izby Poselskiej Parlamentu Republiki Czeskiej

►   Kersti Kaljulaid, Prezydent Republiki Estońskiej

►   János ÁDER, Prezydent Republiki Węgierskiej

►   Raimonds VĒJONIS, Prezydent Republiki Łotewskiej

►   Dalia GRYBAUSKAITE, Prezydent Republiki Litewskiej

►   Klaus IOHANNIS, Prezydent Rumunii

►   Andrej KISKA, Prezydent Republiki Słowackiej

►   Borut PAHOR, Prezydent Słowenii

►   Thomas M. BUCHSBAUM, Ambasador Republiki Austrii w RP

 

Odbyły się trzy sesje państw Trójmorza. Prezydent Trump wziął udział w pierwszej poświęconej współpracy euroatlantyckiej. Druga sesja dotyczyła przyszłości Europy, trzecia - współpracy regionalnej w obszarze gospodarczym, energetycznym i infrastrukturalnym.

 

  • Spotkanie prezydentów Polski i Chorwacji z dziennikarzami

 

Na szczycie Inicjatywy Trójmorza podjęliśmy deklarację, która pokazuje przyszłość naszego działania, pokazuje nasze cele i zamiary - poinformował prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji z prezydent Kolindą Grabar-Kitarović, która zakończyła II Szczyt Inicjatywy Trójmorza.

 

- Głównym naszym przedmiotem zainteresowania jest rozwój infrastruktury i rozwój bezpieczeństwa, budowanie bezpieczeństwa energetycznego w naszej części Europy, a w efekcie także i w UE - powiedział prezydent.

 

Podkreślił, że głowy państw Trójmorza tworzą swego rodzaju "parasol" nad Inicjatywą Trójmorza. - Chcemy zachęcać do udziału w niej rządy naszych państw, samorządy, ale przede wszystkim chcemy zachęcać do udziału w niej biznes i dlatego dzisiaj podjęliśmy wspólną deklarację, która pokazuje przyszłość naszego działania, pokazuje nasze cele i zamiary - mówił polski prezydent.

 

- Zdecydowaliśmy, że powołamy forum biznesowe państw Trójmorza, zdecydowaliśmy również o tym, że spotkają się nasi doradcy ds. zagranicznych po to, żeby ustalać przyszłe kierunki działania - dodał.

 

Andrzej Duda poinformował, że prezydent Rumunii zaproponował, by następny III Szczyt Inicjatywy Trójmorza odbył się za rok w Bukareszcie.

 

 

- Przyjęliśmy tę propozycję z radością i mamy nadzieję, że pracując cały rok, będziemy mogli też i podsumować za rok w Bukareszcie to, co udało nam się zrobić, to, co udało nam się zdziałać, stworzyć, bo mamy nadzieję na to, że w międzyczasie będą już zawierane konkretne umowy na dalsze konkretne inwestycje poza tymi, które już są realizowane - podkreślił Andrzej Duda.

 

Prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović z kolei podkreślała, że Trójmorze nie jest wymierzone w kogokolwiek; to inicjatywa za spójnością Europy, UE i całej wspólnoty transatlantyckiej - podkreślała.

 

Wyraziła zadowolenie z deklaracji powołania Forum Biznesowego Trójmorza. - Głównym celem inicjatywy Trójmorza jest zapewnienie spójności siatki połączeń i konkurencyjności. To inicjatywa jak najbardziej "za": za spójnością Europy, za spójnością całej Unii Europejskiej i całej wspólnoty transatlantyckiej - powiedziała chorwacka prezydent.

 

Zaznaczyła, że na spotkanie przygotowano katalog ponad 150 projektów o łącznej wartości prawie 50 mld euro. - To dopiero początkowy etap tego dokumentu - dodała. W celu realizacji projektów kraje będą się starać o dofinansowanie UE. - Będziemy przyglądali się możliwościom stworzenia specjalnego dedykowanego projektu Interreg dla Trójmorza, ale będziemy poszukiwali również dofinansowania ze środowiska inwestorskiego z całego świata - mówiła.

 

Kolinad Grabar-Kitarović dziękowała prezydentowi Andrzejowi Dudzie za współpracę z Chorwacją i innymi krajami inicjatywy Trójmorza przy przygotowaniu szczytu.

- Zainwestowaliśmy bardzo wiele pracy w przygotowania i sądzę, że mamy za sobą bardzo udany szczyt, który z kolei wytyczy nam drogę do Bukaresztu, przełoży na język praktyki nasze pomysły i wygeneruje wiele projektów do realizacji - podkreśliła pani prezydent, która podziękowała Polakom za ciepłe przyjęcie.

 

 

  • Wspólna deklaracja: współpraca między państwami Trójmorza przyczynia się do rozwoju Unii

Uczestnicy szczytu przyjęli wspólną deklarację. Podkreślono w niej, że "państwa Trójmorza ze swym potencjałem tworzą dynamiczny region, którego rozwój zależy między innymi od koordynacji wysiłków całego regionu". ENGLISH VERSION >>>

 

Zwrócono uwagę na wyzwania wynikające z "różnic w sieciach transportowych, energetycznych i telekomunikacyjnych w regionie", które "ograniczają dynamiczny wzrost relacji gospodarczych" między krajami Trójmorza. Zaznaczono, że sieci te "powinny być rozwijane".

 

Uczestnicy szczytu oświadczyli, że "uznają wielką wartość pogłębionej współpracy w formacie Trójmorza", która - ich zdaniem - powinna być skoncentrowana na "wspieraniu inwestycji w dziedzinach takich jak gospodarka, połączenia transportowe, infrastruktura energetyczna, ochrona środowiska, prace badawczo-rozwojowe i komunikacja cyfrowa w regionie Trójmorza".

 

Wśród priorytetów inicjatywy wymieniono poprawę połączeń transportowych w regionie i dalszego integrowania ich z Transeuropejską Siecią Transportową, realizację postulatów unijnej polityki energetycznej, promowanie biznesowego charakteru wspólnych projektów gospodarczych oraz osiągnięcie pełnej synergii z politykami UE.

 

W dokumencie uczestnicy szczytu podkreślili, iż "ulepszona infrastruktura", a także łączność gospodarcza i społeczna pomiędzy państwami regionu Trójmorza - wzdłuż osi Północ-Południe i Wschód-Zachód - leży nie tylko w interesie wszystkich uczestników inicjatywy, ale także "całej Unii Europejskiej", ułatwiając "osiąganie, wzmacnianie i cementowanie" jej jedności.

 

W deklaracji stwierdzono też, że rozwój współpracy między państwami Trójmorza przyczynia się do rozwoju Unii, "która dzięki temu jako całość pozostanie ambitna, zjednoczona i żywotna". Podtrzymano ponadto, że członkostwo w UE jest jedną z zasad, w oparciu o które działać będzie inicjatywa Trójmorza. Jednocześnie zadeklarowano, że Trójmorze jest "otwarte na zainteresowane podmioty biznesowe z całego świata i partnerów globalnych".

 

 "Z zadowoleniem" odnotowano utworzenie Forum Biznesowego Trójmorza, którego celem jest łączenie podmiotów gospodarczych zainteresowanych "współpracą ekonomiczną obliczoną na wzmacnianie więzi gospodarczych w regionie".

 

Spotkanie w Warszawie było drugim szczytem państw Trójmorza. Pierwsze odbyło się w sierpniu zeszłego roku w Dubrowniku. Wówczas reprezentanci 12 państw Europy Środkowej i Wschodniej przyjęli deklarację, w której wskazali cele współpracy. W dokumencie wyrażono przekonanie, że dzięki poszerzeniu współpracy w dziedzinie energii, transportu, komunikacji cyfrowej oraz gospodarki Europa Środkowa i Wschodnia stanie się bardziej bezpieczna i bardziej konkurencyjna oraz przyczyni się tym samym do wzmocnienia Unii Europejskiej jako całości. (PAP, inf. własna)

 

 

Poleć znajomemu