przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 7 lipca 2017

"Rozwój infrastruktury ma się przyczynić do ujednolicenia rozwoju krajów Trójmorza"

  |   Wizyta Prezydent Republiki Chorwacji w Polsce Wizyta Prezydent Republiki Chorwacji w Polsce Rozmowy Prezydenta RP i Prezydent Republiki Chorwacji w Pałacu Prezydenckim podczas śniadania Uroczystość podpisania dokumentów dwustronnych w obecności Prezydentów RP i RCh Uroczystość podpisania dokumentów dwustronnych w obecności Prezydentów RP i RCh Uroczystość podpisania dokumentów dwustronnych w obecności Prezydentów RP i RCh Uroczystość podpisania dokumentów dwustronnych w obecności Prezydentów RP i RCh Konferencja Prasowa prezydentów Polski i Chorwacji Konferencja Prasowa prezydentów Polski i Chorwacji Konferencja Prasowa prezydentów Polski i Chorwacji Konferencja Prasowa prezydentów Polski i Chorwacji Konferencja Prasowa prezydentów Polski i Chorwacji Konferencja Prasowa prezydentów Polski i Chorwacji Konferencja Prasowa prezydentów Polski i Chorwacji Wizyta Prezydent Republiki Chorwacji w Polsce Wizyta Prezydent Republiki Chorwacji w Polsce Wizyta Prezydent Republiki Chorwacji w Polsce Wizyta Prezydent Republiki Chorwacji w Polsce

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w piątek z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović. W obecności prezydenta Andrzeja Dudy i prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović polskie i chorwackie firmy działające w obszarze logistyki, transport kolejowego i morskiego podpisały pierwsze umowy realizujące koncepcję Trójmorza. Zobacz także: Oświadczenie Prezydenta RP podczas wspólnej konferencji z Prezydent Republiki Chorwacji

 

- Rozwój infrastruktury w naszej części Europy ma się przyczynić do ujednolicenia rozwoju krajów Trójmorza oraz przybliżyć poziom naszego rozwoju do tego jaki jest w Europie Zachodniej - podkreślił w piątek prezydent Andrzej Duda.

 

 

Na piątkowej wspólnej konferencji prasowej z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović, Andrzej Duda nawiązał do podpisanych w tym dniu umów pomiędzy polskimi i chorwackimi firmami działającymi w obszarze logistyki, transportu kolejowego i morskiego. Umowy te mają realizować koncepcję Trójmorza.

 

- To jest właśnie ten konkret, o który chodzi nam, prezydentom 12 państw inicjatywy Trójmorza, państw Europy Środkowej. Aby te umowy były podpisywane i aby były one realizowane - powiedział Andrzej Duda.

 

- Aby ta współpraca była nie tylko pomiędzy nami prezydentami, ale żeby ona przechodziła na współpracę międzyrządową, na współpracę między samorządami oraz żeby była współpracą pomiędzy przedsiębiorcami, firmami z naszych krajów - podkreślił prezydent.

 

Jak zauważył, projekty infrastrukturalne, o których była mowa "mają być kluczem do tego, abyśmy wyrównali nasz rozwój infrastrukturalny i poziom bezpieczeństwa energetycznego, z tymi jaki jest na zachodzie Europy".

 

- Abyśmy wykorzystali także w sposób optymalny fundusze w ramach polityki spójności realizowanej przez UE. Żebyśmy w ten sposób, rozwijając nasze kraje, zwiększyli konkurencyjność UE, jako tego bytu, który w znakomitej części Europy jest jednakowo rozwinięty, w którym jest jak najbardziej zbliżony poziom zamożności przeciętnego obywatela; gdzie sytuacja gospodarcza w poszczególnych krajach jest mniej więcej równa - mówił polski prezydent.

 

- Rozwój infrastruktury w naszej części Europy ma się właśnie przyczyniać do tego, że ten rozwój będzie w miarę zbliżony pomiędzy naszymi krajami wewnątrz inicjatywy Trójmorza, ale także pomiędzy nami a Europą Zachodnią - dodał.

 

Podpisano:

  • Porozumienie pomiędzy Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Morza, Transportu i Infrastruktury Republiki Chorwacji  o wzmocnieniu współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza;
  • Porozumienie o współpracy w zakresie wspierania rozwoju rynku gazowego Europy Środkowej i Wschodniej pomiędzy Operatorem Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM Spółka Akcyjna a Operatorem gazociągów przesyłowych Republiki Chorwacji Plinacro Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;
  • Umowa o wzajemnej współpracy pomiędzy OT Logistics Spółka Akcyjna a Exportdrvo Spółka Akcyjna;
  • Porozumienie o współpracy pomiędzy Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Spółka Akcyjna a Zarządem Portu Rijeka;
  • Porozumienie o współpracy pomiędzy Ptak Warsaw Expo Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością a Targami Zagrzeb - Oddziałem Zagrzeb Holding Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

- Mam nadzieję, że podpisane porozumienia umożliwią stworzenie korytarza gazowego pomiędzy Morzem Bałtyckim a Adriatykiem - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda po podpisaniu pięciu umów polsko-chorwackich realizujących koncepcję Trójmorza.

 

Na wspólnej konferencji z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović Duda podziękował jej za współorganizację i współprowadzenie "niezwykle ważnego spotkania", jakim - jego zdaniem - był czwartkowy II szczyt państw Inicjatywy Trójmorza w Warszawie oraz pozostałym prezydentom państw Europy Środkowej za obecność i udział w dyskusjach towarzyszących szczytowi.

 

Podkreślił, że podstawowym założeniem współpracy w ramach Trójmorza jest "rozwój infrastruktury i budowa energetycznego w naszej części Europy".

 

Andrzej Duda wyraził też wdzięczność prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi za to, że "wziął jako gość udział w naszym spotkaniu". - To pokazuje, że ta inicjatywa jest ważna i poważna, że ona ma ogromne znaczenie nie tylko dla rozwoju naszych krajów, ale że ona ma ogromne znaczenie także dla rozwoju UE i ma ogromne znaczenie dla budowania silniejszych więzi transatlantyckich - mówił prezydent.

 

W szczególności podziękował Donaldowi Trumpowi za słowa o otwarciu na współdziałanie z regionem Trójmorza "jeżeli chodzi chociażby o kwestię dostaw gazu LNG do naszych terminali".

 

- Terminal w Świnoujściu jest oczywiście gotowy i on już przyjął pierwszą partię gazu ze Stanów Zjednoczonych. Mam nadzieję, że wkrótce powstanie terminal chorwacki na wyspie Krk, i że w ten sposób, także dzięki temu porozumieniu, które przed chwilą zostało podpisane pomiędzy operatorami polskim i chorwackim, będzie możliwe rzeczywiście stworzenie tego korytarza energetycznego, gazowego pomiędzy Morzem Bałtyckim a Adriatykiem, o którym już tyle razy mówiliśmy. To jest, proszę państwa, właśnie ten konkret - dodał polski prezydent. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.