przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 17 lipca 2017

Para Książęca i Para Prezydencka w Muzeum Powstania Warszawskiego

  |   Wizyta Prezydenta RP i Małżonki oraz Pary Książęcej w Muzeum Powstania Warszawskiego Wizyta Prezydenta RP i Małżonki oraz Pary Książęcej w Muzeum Powstania Warszawskiego Wizyta Prezydenta RP i Małżonki oraz Pary Książęcej w Muzeum Powstania Warszawskiego Wizyta Prezydenta RP i Małżonki oraz Pary Książęcej w Muzeum Powstania Warszawskiego Wizyta Prezydenta RP i Małżonki oraz Pary Książęcej w Muzeum Powstania Warszawskiego Spotkanie z weteranami Powstania Warszawskiego oraz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie Spotkanie z weteranami Powstania Warszawskiego oraz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie Spotkanie z weteranami Powstania Warszawskiego oraz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie Spotkanie z weteranami Powstania Warszawskiego oraz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie Spotkanie z weteranami Powstania Warszawskiego oraz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie Spotkanie z weteranami Powstania Warszawskiego oraz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie Spotkanie z weteranami Powstania Warszawskiego oraz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie Spotkanie z weteranami Powstania Warszawskiego oraz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie Spotkanie z weteranami Powstania Warszawskiego oraz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie Spotkanie z weteranami Powstania Warszawskiego oraz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie Wpis do księgi pamiątkowej Wpis do księgi pamiątkowej Wizyta Prezydenta RP i Małżonki oraz Pary Książęcej w Muzeum Powstania Warszawskiego Wizyta Prezydenta RP i Małżonki oraz Pary Książęcej w Muzeum Powstania Warszawskiego Ceremonia zapalenia zniczy pod Dzwonem „Montera” Ceremonia zapalenia zniczy pod Dzwonem „Montera” Ceremonia zapalenia zniczy pod Dzwonem „Montera” Wizyta Prezydenta RP i Małżonki oraz Pary Książęcej w Muzeum Powstania Warszawskiego Wizyta Prezydenta RP i Małżonki oraz Pary Książęcej w Muzeum Powstania Warszawskiego

- Wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego jest głębokim i pobudzającym do myślenia doświadczeniem. To miejsce uosabia ducha i odwagę Polaków - napisali księżna Catherine i książę William w księdze pamiątkowej Muzeum Powstania Warszawskiego.


W poniedziałek brytyjska Para Książęca Cambridge Kate i William odwiedziła muzeum w towarzystwie Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy. Wpisując się do księgi pamiątkowej, książęca para zapewniła o nieprzemijającej pamięci o bohaterach, którzy walczyli o wolność i ponieśli ostateczną ofiarę. "Będziemy pamiętali, William i Catherine" - napisali.

 

ENGLISH VERSION>>

 

Pary książęcą i prezydencką przywitał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski oraz wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Przed muzeum zebrało się kilkadziesiąt osób, które przyszły powitać Williama i Kate oraz Prezydenta RP i Pierwszą Damę. Zobacz także: Wizyta Księcia i Księżnej Cambridge w Polsce PL/ENG

 

- W programie wizyty znalazło się zwiedzanie ekspozycji muzealnej, zapoznanie się z najważniejszymi momentami związanymi ze zrywem - początkiem powstania, powstańczą drukarnią. Później była wizyta w miejscu, gdzie opowiadamy o śmierci miasta, gdzie pokazujemy groby powstańcze i części poświęconej zburzeniu miasta - powiedział PAP dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

 

Później Para Książęca przeszła na spotkanie z powstańcami i weteranami Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. - Wydaje się, że to spotkanie zrobiło na nich wrażenie. Przedłużyli ten moment o kilka minut, rozmawiali dłużej z powstańcami, było widać zaciekawienie z ich strony. Później kiedy szliśmy pod Mur Pamięci Para Książęca komplementowała hart ducha powstańców, odwagę i siłę charakteru i tego, że do dziś są zaangażowani w promowanie historii, w to w jaki sposób historia jest opowiadana. Para Książęca zwróciła uwagę na tę wyjątkowość zaangażowania powstańców, pomimo że są to przecież osoby powyżej 90 roku życia - podkreślił dyrektor muzeum.

 

 

Na koniec goście przeszli pod Mur Pamięci, czyli miejsce gdzie jest prawie 12 tys. nazwisk żołnierzy, którzy walczyli i zginęli w powstaniu. Tam prezydent Andrzej Duda i książę William zapalili znicze pod dzwonem "Monter", oddając hołd wszystkim powstańcom. Oddali także hołd brytyjskim pilotom, którzy lecąc z pomocą nad powstańczą Warszawę zostali strąceni i zginęli. Nazwiska blisko 40 z nich znajdują się na Murze Pamięci.

 

 

Po wizycie w Muzeum Powstania Warszawskiego Para Książęca wzięła udział w spotkaniu z młodymi przedsiębiorcami w wieżowcu Warsaw Spire, gdzie swoje centra mają firmy technologiczne i start-upy. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.