Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 17 lipca 2017

Wystąpienie księcia Williama podczas wizyty w Warszawie PL/ENG

Wystąpienie księcia Williama w Łazienkach Królewskich w przyjęciu z okazji 91. urodzin królowej Elżbiety II

Panie Prezydencie,
Panie Ministrze,
Panie Ambasadorze,

Panie i Panowie, Dobry wieczór,

Dobry wieczór wszystkim Państwu i dziękuję, że dołączyli Państwo do nas: Catherine i mnie przy tej szczególnej okazji.

 

ENGLISH VERSION>>


Mamy dziś podwójną okazję, by świętować: obchodzimy urodziny mojej Babki - Królowej Elżbiety, a zarazem świętujemy więzi łączące nasze dwa wspaniałe kraje.

 

Zobacz także: Wizyta Księcia i Księżnej Cambridge w Polsce PL/ENG Związki pomiędzy Wielką Brytanią a Polską mają setki lat historii, przekładają się na bogatą tradycję wymiany międzykulturowej i bliskie więzi handlowe. Teatr Szekspirowski w Gdańsku, który jutro zobaczymy wraz z Catherine, przypomina nam o tym, że związki w obszarze kultury od dawna znajdowały miejsce w samym centrum naszych bliskich relacji. Sztuki Szekspira były wystawiane w Polsce, i to w języku polskim, niedługo po tym, jak pojawiały się na scenie w Londynie.

 

Mniej więcej w tym samym czasie, kupcy zboża z Polski sprowadzali swoje towary do Wielkiej Brytanii, stając się prekursorami dla wielu przedsiębiorców i wykwalifikowanych robotników, którzy dziś pokonują tę samą drogę w obu kierunkach.

 

W Wielkiej Brytanii ogromnie cenimy sobie nasze związki z Polską. Podziwiamy Polskę jako nadzwyczajny przykład odwagi, hartu ducha i nieugiętości. Przetrwaliście całe stulecia ataków na Wasz kraj, w tym również zaborów, które miały Was wymazać z mapy Europy.

 

W XX wieku, Polska wykazała się niezwykłym męstwem dając odpór brutalnej okupacji nazistowskiej, wzniecając heroiczne Powstanie w Getcie Warszawskim w 1943 roku i Powstanie Warszawskie z 1944 roku.

 

Catherine i ja byliśmy dogłębnie poruszeni naszą wizytą w Muzeum Powstania Warszawskiego, którą dziś popołudniu złożyliśmy razem z Panem Prezydentem i Małżonką; będziemy także niewątpliwie poruszeni jutro w trakcie naszej wizyty w obozie koncentracyjnym Stutthof, który przypomina o cierpieniu narodu polskiego i o holocauście.

 

Po II wojnie światowej, Polsce została narzucona dyktatura komunistyczna. Jednakże w 1989 roku, na fali wielkiego narodowego odrodzenia zainicjowanego przez Solidarność, Polska zrzuciła okowy totalitaryzmu i znowu zajęła swoje miejsce pośród wiodących krajów Europy. Było to niebywałe osiągniecie, a zarazem świadectwo odwagi i siły charakteru Polaków.

 

Wiele mamy powodów do świętowania patrząc na ciepło naszych relacji. Jesteśmy sojusznikami w NATO i po raz pierwszy od czasów II wojny światowej w Polsce stacjonują wojska brytyjskie. Miło mi zauważyć, że niektórzy żołnierze są z nami tutaj dzisiejszego wieczoru.

 

Język polski jest teraz drugim najczęściej używanym językiem w Zjednoczonym Królestwie, a dorasta już pokolenie młodych ludzi, którzy czują się zarówno Brytyjczykami, jak i Polakami. Takie związki: dyplomatyczne, wojskowe, kulturowe, są wielce obiecujące i perspektywiczne.


Catherine i ja z wielką radością rozpoczynamy tę pierwszą podróż do Polski i mamy nadzieję powracać tu niejednokrotnie w przyszłości. Panie Prezydencie, Pani Prezydentowo, dziękujemy Państwu za gościnne przyjęcie, dziękujemy też wszystkim za tak ciepłe zgotowane nam przywitanie, które podkreśla siłę wzajemnych relacji pomiędzy naszymi narodami.

 

Na zakończenie niech mi będzie wolno odczytać krótkie posłanie, które moja Babka – Królowa Elżbieta, prosiła bym przekazał Państwu dzisiaj:

 

"Książę Filip i ja przesyłamy wszystkim Państwu zgromadzonym na przyjęciu z okazji pierwszej oficjalnej wizyty w Polsce Księcia i Księżnej Cambridge nasze serdeczne pozdrowienia. Ciepło wspominamy naszą podróż do Polski 1996 roku, kiedy to będąc w Warszawie i Krakowie mogliśmy doświadczyć sławetnej polskiej gościnności. Jestem niezmiernie rada, że Książę i Księżna Cambridge będą  sami mogli odczuć ją odwiedzając Warszawę i Gdańsk. W 1996 roku mówiłam o głębi relacji brytyjsko-polskich, liczących sobie niemal tysiąc lat, a teraz z wielką radością stwierdzam, że przyjaźń pomiędzy naszymi dwoma krajami i narodami rośnie w siłę. Nie mam wątpliwości, że również w kolejnych latach będzie kwitła. Mam nadzieję, że to będzie dla Państwa bardzo radosny i wart zapamiętania wieczór. Dziękujemy i miłego wieczoru".

 

Poleć znajomemu