Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 18 lipca 2017

Para Prezydencka na otwarciu Zakładu Radioterapii oraz zmodernizowanej Kliniki Onkologii

  |   Złożenie wiązanki kwiatów przy kamieniu upamiętniającym dąb pamięci posadzony dla uhonorowania gen. bryg. dr hab. Wojciecha Lubińskiego Złożenie wiązanki kwiatów przy kamieniu upamiętniającym dąb pamięci posadzony dla uhonorowania gen. bryg. dr hab. Wojciecha Lubińskiego Uroczyste otwarcie Zakładu Radioterapii oraz zmodernizowanej Kliniki Onkologii Wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy Uroczyste otwarcie Zakładu Radioterapii oraz zmodernizowanej Kliniki Onkologii Wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy Uroczyste otwarcie Zakładu Radioterapii oraz zmodernizowanej Kliniki Onkologii Zwiedzanie nowego Zakładu Radioterapii Zwiedzanie nowego Zakładu Radioterapii Para Prezydencka w Wojskowym Instytucie Medycznym

Choroby onkologiczne są czymś postępującym, bo są związane z rozwojem ludzkości, są chorobami cywilizacyjnymi - mówił we wtorek prezydent Andrzej Duda, który wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą uczestniczył w uroczystym otwarciu Zakładu Radioterapii oraz Kliniki Onkologii w WIM.

 

Zakład oraz zmodernizowaną klinikę otwarto w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów w Warszawie.

 

Podczas uroczystości prezydent zwrócił uwagę, że dzięki otwarciu Zakładu Radioterapii wzrasta możliwość kompleksowego leczenia pacjentów onkologicznych. Przypomniał, że corocznie 160 tys. osób w Polsce zapada na choroby onkologiczne, a 100 tys. w ich wyniku umiera. - Oczywiście skuteczność leczenia chorób nowotworowych wzrasta, ale wzrasta także liczba osób, które na te choroby zapadają - powiedział.

 

 

- Mimo tego, że badania cały czas się toczą - i będą się toczyły w jeszcze większym stopniu tutaj, dzięki temu obiektowi - ale choroby onkologiczne, nowotwory, są czymś postępującym, bo są związane także z rozwojem ludzkości, są chorobami cywilizacyjnymi - dodał Andrzej Duda. Zobacz także: Wystąpienie prezydenta podczas uroczystości w Wojskowym Instytucie Medycznym

 

- Tak jak z wieloma rodzajami chorób udaje się walczyć i zminimalizować znacząco ich liczbę, o tyle z nowotworami tak nie jest. To, co możemy, to osiągać coraz lepsze wyniki w ich leczeniu, coraz lepsze efekty i wyprowadzić pacjentów ze stanu chorobowego - podkreślił prezydent. Dodał, że w tym m.in. pomoże nowo otwarty Zakład Radioterapii.

 

Otwierana inwestycja jest największą w historii szpitala. Obiekt kosztował 105 mln zł, z czego 100 mln zł pochodziło z budżetu MON, reszta to wkład własny WIM. W pięciokondygnacyjnym budynku znalazły się: Zakład Radioterapii oraz Klinika Onkologii z Laboratorium Onkologii Molekularnej wraz z Zakładem Prewencji Nowotworów.

 

Zakład Radioterapii działa w ramach wieloprofilowego szpitala publicznego, w którym pacjent ma dostęp do lekarzy wszystkich specjalności. Współpracuje też z innymi oddziałami szpitala, aby zapewnić pacjentom kompleksową opiekę medyczną. Pierwszy jej etap to kwalifikacja do radioterapii, potem następuje proces leczenia napromienianiem, a na końcu są badania kontrolne w okresie obserwacji po zakończonym leczeniu onkologicznym. (PAP)

Poleć znajomemu