przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 24 lipca 2017

Spotkania z Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego oraz z przewodniczącym KRS

  |   Spotkanie w Pałacu Prezydenckim z Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego Spotkanie w Pałacu Prezydenckim z Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego Spotkanie w Pałacu Prezydenckim z Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa Dariuszem Zawistowskim Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa Dariuszem Zawistowskim Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa Dariuszem Zawistowskim Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa Dariuszem Zawistowskim

W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego sędzią Małgorzatą Gersdorf, której towarzyszył Prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego sędzia Stanisław Zabłocki oraz rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski.

 

W rozmowie uczestniczyli także: Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha oraz Doradca Prezydenta RP Zofia Romaszewska.

 

W trakcie spotkania prezydent Andrzej Duda poinformował swoich rozmówców o przyczynach, z jakich podjął decyzję o skierowaniu wniosku o ponowne rozpatrzenie przez Sejm ustawy z dnia 12 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw, a także ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o Sądzie Najwyższym. Zobacz także: Oświadczenie Prezydenta RP ws. ustaw dot. wymiaru sprawiedliwości

 

Biorąc pod uwagę fakt, że zakres ingerencji, jeżeli chodzi o kompetencje Prokuratora Generalnego – co jest niezgodne z polską praktyką i polską tradycją i co nie znajduje umocowania w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej – jest zbyt szeroki, Prezydent RP zdecydował się przekazać te dwie ustawy do Sejmu z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie.

 

 

Jednocześnie prezydent wskazał podczas spotkania z prof. Małgorzatą Gersdorf, że w jego przekonaniu niezbędna jest reforma wymiaru sprawiedliwości i konieczne jest jej sprawne przygotowanie i przeprowadzenie. Prezydent Duda zapowiedział, że w najbliższym czasie, w ramach prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej, przygotuje i skieruje do prac parlamentarnych projekty ustaw, które będą związane zarówno z reformą Sądu Najwyższego, jak i Krajowej Rady Sądownictwa.

 

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że nie neguje potrzeby reformy, czego wyrazem jest jego zamiar podpisania  ustawy z dnia 12 lipca 2017 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw, o czym poinformował swoich rozmówców. Decyzja głowy państwa wynika z pozytywnych elementów tej ustawy, takich jak kwestia losowego przydziału spraw sędziom oraz równego obciążenia w sądzie sędziów sprawami.

 

W poniedziałek Prezydent RP spotkał się także z przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa Dariuszem Zawistowskim. W spotkaniu wziął udział także Szef Biura KRS sędzia Grzegorz Borkowski, a ze strony Kancelarii Prezydenta RP Doradca Prezydenta RP Zofia Romaszewska i Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha. Prezydent Andrzej Duda podkreślił w trakcie tego spotkania zamiar prowadzenia prac związanych z reformą Krajowej Rady Sądownictwa. Zaznaczył, że potrzeba reformy wymiaru sprawiedliwości wynika z jego spotkań z Polakami, natomiast zawetuje ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, ponieważ nie może zaakceptować ich kształtu.

 

 

Podczas obu spotkań Andrzej Duda podkreślał, że kluczową sprawą są dla niego jako głowy państwa jest to, aby  polski wymiar sprawiedliwości i życie w tym zakresie w Polsce były naprawiane, tak aby Polska była lepsza, bardziej przyjazna dla swoich obywateli. Prezydent podjął swoje decyzje, kierując się interesem Rzeczypospolitej i pod wpływem licznych konsultacji, mając przekonanie, że jest to najlepsze rozwiązanie z perspektywy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.