przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 25 sierpnia 2017

Co najmniej 16 otwartych spotkań dotyczących referendum konsultacyjnego ws. konstytucji

  |   - Konstytucja nie będzie przygotowywana w zamkniętych gabinetach - zapowiada minister Paweł Mucha - Konstytucja nie będzie przygotowywana w zamkniętych gabinetach - zapowiada minister Paweł Mucha - Konstytucja nie będzie przygotowywana w zamkniętych gabinetach - zapowiada minister Paweł Mucha - Konstytucja nie będzie przygotowywana w zamkniętych gabinetach - zapowiada minister Paweł Mucha - Konstytucja nie będzie przygotowywana w zamkniętych gabinetach - zapowiada minister Paweł Mucha - Konstytucja nie będzie przygotowywana w zamkniętych gabinetach - zapowiada minister Paweł Mucha - Konstytucja nie będzie przygotowywana w zamkniętych gabinetach - zapowiada minister Paweł Mucha - Konstytucja nie będzie przygotowywana w zamkniętych gabinetach - zapowiada minister Paweł Mucha

Chcemy, żeby około 10 pytań w referendum dotyczącym konstytucji to były pytania, które stanowić będą efekt pogłębionej rozmowy z Polakami - podkreślił wiceszef Kancelarii Prezydenta RP i pełnomocnik ds. referendum Paweł Mucha.

 

Zobacz także: "Konstytucja musi realizować kierunki wskazane przez społeczeństwo" W piątek w Gdańsku odbyła się konferencja zorganizowana przez Komisję Krajową NSZZ Solidarność pod hasłem "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit?". Zainaugurowała ona debatę dotyczącą zmian w konstytucji.

 

Na konferencji prasowej po debacie, minister Paweł Mucha wyraził zadowolenie ze spotkania w Gdańsku, w którym wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda i marszałek Senatu Stanisław Karczewski. - Bardzo jesteśmy zadowoleni ze słów pana marszałka Karczewskiego, że podziela on pogląd pana prezydenta, co do potrzeby zmiany konstytucji i potrzeby prowadzenia dialogu - powiedział prezydencki minister.

 

Jak zaznaczył, widzi też "pozytywny odzew ze strony Solidarności, która jest ważnym partnerem społecznym". Pełnomocnik prezydenta ds. referendum poinformował, że w ramach konsultacji dotyczących konstytucji odbędzie się w co najmniej 16 otwartych spotkań we wszystkich stolicach województw w Polsce.

 

Pierwsze cztery będą zorganizowane: 18 września 2017 r. w Rzeszowie (siedzib Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego); 22 września w Szczecinie (siedziba sejmiku); 29 września w Kielcach (Urząd Miasta) i 16 października w Poznaniu (Pałac Działyńskich).

 

Minister zapowiedział, że zmianom w konstytucji będą poświęcone rozmowy, spotkania i konsultacje; będą to zarówno spotkania otwarte, jak i eksperckie np. z udziałem studentów, samorządowców, pracodawców.

 

Zobacz także: Minister Mucha: Zaczynamy poważną debatę o Polsce - Chcemy, żeby te około 10 pytań to były pytania, które stanowić będą efekt pogłębionej rozmowy z Polakami, żeby to były pytania, które dotyczą ich spraw, ważnych dla nich problemów, które dotyczą kwestii ustroju RP, ustroju społeczno-gospodarczego, które dotyczą kwestii związanych z wolnościami i prawami. Będziemy chcieli prowadzić otwartą debatę na temat problemów samorządu terytorialnego, problemów związanych ze sferą interesu pracowniczego, wolności socjalnych oraz na inne tematy – tłumaczył minister Mucha.

 

- Absolutnym novum jest to, że konstytucja nie będzie przygotowywana w zamkniętych gabinetach, po to tylko, żeby ją przedstawić społeczeństwu na zasadzie „akceptujmy-odrzucamy”. Konstytucja od samego zarania ma być tworzona w taki sposób, że nawet pytania referendalne, które określą kierunki zmian konstytucji są ze społeczeństwem dyskutowane - zaznaczył.

 

Dodał, że ogólnokrajowe referendum konsultacyjne ws. konstytucji, jak podtrzymuje prezydent, miałoby się odbywać "dla zwieńczenia obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości" przez Polskę, czyli 11 listopada 2018 r.

 

- Pan prezydent wskazuje na to, że to jest manifestacja postawy patriotycznej, to jest manifestacja obchodów stulecia (niepodległości) - wyjaśniał minister.

 

- Sprawimy sobie wszyscy, jako społeczeństwo, tego rodzaju prezent, zwieńczenie i podsumowanie obchodów stulecia, jak rozsądna decyzja i wypowiedź w referendum, dotycząca kierunku zmian ustrojowych, które odzwierciedlimy potem w projekcie konstytucji, która będzie podstawą sprawnie funkcjonującego państwa na kolejne dziesięciolecia - zaznaczył Mucha.

 

Pytany, czy data referendum konsultacyjnego jest już przesądzona, odparł, że prezydent rozważa m.in. referendum dwudniowe - wówczas głosowanie odbyłoby się w dniach 10-11 listopada 2018 r.

 

- Mamy także możliwość, że to będzie referendum jednodniowe 11 listopada. Dzisiaj marszałek Karczewski mówił o tym, że za niefortunne uważa łączenie referendum z datą wyborów samorządowych - dodał minister.

 

- To jest do rozważenia. Jest taka możliwość, że będzie w jednym terminie przeprowadzone referendum i w jednym terminie będą wybory samorządowe. Ale potencjalnie można sobie wyobrazić - o tym pan prezydent też mówił - że te daty ulegną rozdzieleniu – podkreślił wiceszef Kancelarii Prezydenta RP.  (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.