Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 5 września 2017

Para Prezydencka w środę udaje się z wizytą do Kazachstanu

Para Prezydencka od środy będzie przebywać z trzydniową wizytą w Kazachstanie

Para Prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda od środy będzie przebywać z trzydniową wizytą w Kazachstanie. W programie wizyty są rozmowy z prezydentem Nursułtanem Nazarbajewem oraz udział w uroczystości Narodowego Dnia Polskiego na Wystawie Astana EXPO 2017.

 

Zobacz także: Prezydent Kazachstanu rozpoczął wizytę w Polsce Podróż do Astany jest rewizytą polskiego prezydenta, po tym, jak pod koniec sierpnia zeszłego roku Nursułtan Nazarbajew przebywał Polsce. Wówczas rozmowy koncentrowały się na współpracy gospodarczej. Jak mówi szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski przyniosły one wymierny skutek dla współpracy gospodarczej pomiędzy oboma krajami.

 

- Wskaźniki wzrostu obrotów handlowych pomiędzy Polską a Kazachstanem w ciągu ostatniego roku po wizycie prezydenta Nazarbajewa sięgają 90 procent - zauważył minister. Według niego o prawie 90 proc. wzrósł import z Kazachstanu do Polski; natomiast eksport z Polski do Kazachstanu wzrósł w ostatnim roku o 60 proc.

 

W ocenie ministra Szczerskiego to właśnie wizyta Nazarbajewa stanowiła impuls do "otwarcia się obu krajów na partnerstwa biznesowe".

 

Minister zapowiedział, że współpraca gospodarcza będzie również głównym tematem wizyty Andrzeja Dudy w Kazachstanie. - Chcemy podtrzymywać i rozwijać ten pozytywny trend, który w ostatnim roku ujawnił się w relacjach gospodarczych z Kazachstanem - powiedział. Jak dodał, w Astanie zostanie podpisanych 10 umów dotyczących współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Kazachstanem.

 

Politycznym elementem rozmów prezydenta Dudy z Nazarbajewem, do których dojdzie w Astanie w środę, będzie kwestia niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, które Polska obejmie od przyszłego roku. - Ważne, żeby także rozmawiać o kwestiach polityki bezpieczeństwa na świecie. Kazachstan jest tutaj partnerem do rozmowy - uznał minister Szczerski.

 

W środę prezydenci Duda i Nazarbajew wystąpią na forum gospodarczym poświęconym współpracy pomiędzy oboma krajami. W czwartek w Astanie prezydent Duda będzie gospodarzem Narodowego Dnia Polskiego na wystawie EXPO. Towarzyszyć mu będzie premier Kazachstanu Bakytżan Sagintajew. Według ministra Szczerskiego będzie to okazja do promowania kandydatury Łodzi, która stara się o organizację wystawy w 2022 r.

 

Akcentem promującym polską gospodarkę w Kazachstanie będzie także wizyta prezydenta w polskiej Fabryce Chemii Budowlanej Selena.

 

Zobacz także: Prezydent: Kazachstan pozostanie ważnym partnerem Polski w Azji Z prezydentem Dudą do Kazachstanu udają się ministrowie trzech resortów: infrastruktury Andrzej Adamczyk, środowiska i rolnictwa. Jak mówił Krzysztof Szczerski, reprezentują oni trzy obszary bardzo ważne w polsko-kazachstańskich relacjach gospodarczych.

 

Nazarbajew podczas wizyty w Warszawie wskazywał na transport jako największe wyzwanie w rozwoju współpracy gospodarczej z Polską; proponował wspólne wystąpienie do Rosji w celu wypracowania trójstronnego porozumienia w tym obszarze.

 

Pytany o to, Krzysztof Szczerski wyraził nadzieję, że rozmowy, które odbędzie w Astanie minister Andrzej Adamczyk, pozwolą na "konkretyzację dyskusji o tym, w jaki sposób współpraca infrastrukturalna w ramach szeroko rozumianego Jedwabnego Szlaku ma wyglądać".

 

Pas i Szlak, zwany także Nowym Jedwabnym Szlakiem, to idea zaproponowana przez Chiny, która ma na celu rozwój połączeń drogowych, kolejowych i lotniczych pomiędzy Europą a Azją. Według szefa gabinetu prezydenta, Polska i Kazachstan stanowią bardzo istotne punkty na trasie szlaku. "Mamy więc o czym rozmawiać" - podkreślił.

 

- Oczywistym jest tutaj kontekst relacji z Rosją, ale na poziomie pragmatycznym, dotyczącym spraw infrastrukturalnych, czasami łatwiej jest dojść do porozumienia i wspólnych projektów niż w tych obszarach, gdzie potrzebna jest polityczna zgoda z najwyższego szczebla - powiedział. -Bez takiej politycznej woli polsko-rosyjskie relacje będą nadal obciążone brakiem zaufania, który wynika ze stanu dzisiejszego śledztwa i współpracy w zakresie katastrofy smoleńskiej - mówił Krzysztof Szczerski.

 

Podkreślił jednak, że pomimo braku politycznego zaufania, którego nie będzie bez decyzji ze strony rosyjskiej o rozwiązaniu kwestii katastrofy smoleńskiej, "na poziomie pragmatycznym, infrastrukturalnym, technicznym pewnie wiele można osiągnąć, zwłaszcza jeśli widzi się w tym wspólny interes".

 

W czwartek Para Prezydencka spotka się z Polakami mieszkającymi w Kazachstanie. - To bardzo często są już kolejne pokolenia zesłańców. Nie są to ludzie, którzy na bieżąco chociażby posługują się językiem polskim, ale mają to ogromne przywiązanie do kultury, tradycji, tożsamości polskiej - mówił minister Szczerski.

 

Obecnie w Kazachstanie 34 tys. osób deklaruje polskość, a drugie tyle ma w rodowodach polskie pochodzenie.

 

Prezydent wraz z Małżonką odwiedzi także muzeum poświęcone więźniarkom kobiecego obozu pracy w Alżir. - Tam także Polki były zsyłane zupełnie bez winy, jako tylko żony, matki czy siostry osób uznawanych przez sowiecki reżim za wrogów ludów. One były zsyłane osobno, zupełnie bezbronne, na stepy Kazachstanu - powiedział szef gabinetu prezydenta. (PAP)

Poleć znajomemu