Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 6 września 2017

Oświadczenie Andrzeja Dudy po spotkaniu z prezydentem Kazachstanu

  |   Oświadczenia Prezydenta RP i Prezydenta Kazachstanu dla mediów Oświadczenia Prezydenta RP i Prezydenta Kazachstanu dla mediów Oświadczenia Prezydenta RP i Prezydenta Kazachstanu dla mediów Oświadczenia Prezydenta RP i Prezydenta Kazachstanu dla mediów Oświadczenia Prezydenta RP i Prezydenta Kazachstanu dla mediów Prezydenci RP i Kazachstanu Prezydenci RP i Kazachstanu

Andrzej Duda po rozmowie z prezydentem Kazachstanu Nursułtanem Nazarbajewem dziękował swojemu rozmówcy za zeszłoroczną wizytę w Polsce, która - jak podkreślił - dała impuls przedsiębiorcom i zaowocowała ogromnym wzrostem obrotów już w pierwszej połowie 2017 r.

 

Według niego w tym czasie o 50 proc. wzrósł eksport z Polski do Kazachstanu i o 80 proc. import z Kazachstanu do Polski. - To naprawdę spektakularny wynik - stwierdził prezydent. WIĘCEJ >>>

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP w czasie spotkania z mediami w Kazachstanie - Z prezydentem Kazachstanu realizujemy bardzo ważne zadania, które prowadzą do pobudzenia wymiany gospodarczej pomiędzy Polską a Kazachstanem - dodał.

 

Prezydent Andrzej Duda mówił, że jest przekonany o tym, iż wspólne działania skutecznie odwrócą tendencję spadkową wywołaną sytuacją polityczną, w tym konfliktem na Ukrainie i związanymi z nim sankcjami. - Mam nadzieję, że nie tylko wrócimy do poprzedniego poziomu, który wynosił ponad 2,2 mld dolarów w 2013 r., ale że przekroczymy granicę 3 mld dolarów. Bardzo wiele na to wskazuje, bo zainteresowanie przedsiębiorców jest duże - powiedział prezydent.

 

Dodał, że wraz z nim do Astany przyjechali przedstawiciele polskich firm.

 

Podkreślił, że opowiada się za tym, by przedstawiciele biznesu kazachstańskiego i obywatele mogli przyjeżdżać bez wiz do Polski i - jak mówił - na forum unijnym Polska podniosła już tę kwestię.

 

Przypomniał, że 10 lat temu wizytę w Astanie złożył były prezydent Lech Kaczyński. - Po 10 latach dochodzi do kolejnej wizyty polskiego prezydenta - mówił Duda.

 

Jak poinformował, podczas rozmowy podziękował prezydentowi Kazachstanu za poparcie Polski w staraniach o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018 i 2019. Dodał, że Kazachstan pełni funkcję niestałego członka w tym i przyszłym roku, co oznacza, że w 2018 r. oba kraje wspólnie będą działać na forum RB ONZ.

 

- Liczymy, że będziemy mogli skorzystać z doświadczeń Kazachstanu - oświadczył Duda. Przypomniał, że w RB ONZ  Kazachstan realizuje misję budowania pokoju w Syrii, bo to właśnie w Kazachstanie odbywają się spotkania, które zmierzają do zakończenia tego konfliktu zbrojneg - dodał Prezydent. (PAP)

Poleć znajomemu