Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 13 września 2017

Prezydent od czwartku na spotkaniu Grupy Arraiolos

Refleksja nad przyszłością zjednoczonej Europy będzie głównym tematem rozmów na Malcie, dokąd udał się prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda udał się w środę wieczorem na Maltę, gdzie w czwartek i piątek weźmie udział w spotkaniu przywódców 12 państw europejskich współpracujących w ramach Grupy Arraiolos. Prezydentowi towarzyszy Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

 

Na Malcie spotkają się prezydenci Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Grecji, Łotwy, Niemiec, Polski, Portugalii, Słowenii, Węgier, Włoch oraz przywódca państwa-gospodarza spotkania. Spotkanie w La Valetcie zaplanowano na 14-15 września 2017 r.

 

- Głównym celem spotkań Grupy jest wspólna refleksja nad przyszłością zjednoczonej Europy. Wśród tematów rozmów pojawiają się także aktualne zagrożenia i najważniejsze wyzwania dla Starego Kontynentu - zapowiedział Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

Według niego prezydenci będą przede wszystkim omawiać tematy związane z rozwojem społeczno-gospodarczym Europy. - Prezydenci podejmą dyskusję na temat działań na rzecz wzrostu i zwiększenia konkurencyjności unijnych gospodarek. Rozmawiać będą także o wymiarze społecznym wspólnego europejskiego projektu – mówił Krzysztof Szczerski.

 

Podczas spotkania poruszone zostaną również kwestie związane z walką z ubóstwem i bezrobociem, zwłaszcza wśród osób młodych.

 

Jak poinformował minister Szczerski, drugim tematem tegorocznego spotkania będzie polityka bezpieczeństwa w regionie basenu Morza Śródziemnomorskiego w kontekście kryzysu migracyjnego.

 

Prezydent Andrzej Duda spotka się także z prezydentem Niemiec. Jak zapowiedział minister Szczerski podczas swojej wtorkowej wizyty w Berlinie, jednym z tematów rozmowy prezydentów Polski i Niemiec ma być m.in. kwestia reparacji wojennych.

 

Przed rozpoczęciem obrad Grupy Arraiolos polski prezydent spotka się z prezydentem Malty Marie-Louise Coleiro Preca i premierem tego kraju Josephem Muscatem. - Tematem rozmów będą kwestie dwustronne, w tym rozwój relacji gospodarczych, tematyka bezpieczeństwa, a także współpraca na arenie międzynarodowej, z uwzględnieniem bieżącej agendy unijnej - zapowiedział Szef Gabinetu Prezydenta.

 

Nieformalne spotkania prezydentów państw grupy Arraiolos zostały zapoczątkowane w październiku 2003 roku, kiedy na zaproszenie ówczesnego prezydenta Portugalii Jorge Sampaio przywódcy spotkali się w miejscowości Arraiolos. W 2013 roku do spotkania Grupy doszło w Krakowie. Zobacz także: XII Spotkanie Prezydentów Państw Grupy Arraiolos

 

Grupa skupia prezydentów państw UE niesprawujących bezpośrednio władzy wykonawczej w swych krajach. (PAP)

Poleć znajomemu