przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 25 września 2017

Prezydent: Proponuję nowy mechanizm wyboru członków KRS

  |   Jeśli w Sejmie nie uda się wybrać kandydatów do KRS większością 3/5 głosów, w kolejnym etapie każdy poseł będzie mógł zagłosować tylko na jednego kandydata Jeśli w Sejmie nie uda się wybrać kandydatów do KRS większością 3/5 głosów, w kolejnym etapie każdy poseł będzie mógł zagłosować tylko na jednego kandydata Jeśli w Sejmie nie uda się wybrać kandydatów do KRS większością 3/5 głosów, w kolejnym etapie każdy poseł będzie mógł zagłosować tylko na jednego kandydata Przedstawiciele klubów PiS, Kukiz'15, PSL i Nowoczesnej przybyli w poniedziałek przed godz. 16. do Pałacu Prezydenckiego, na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Przedstawiciele klubów PiS, Kukiz'15, PSL i Nowoczesnej przybyli w poniedziałek przed godz. 16. do Pałacu Prezydenckiego, na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Przedstawiciele klubów PiS, Kukiz'15, PSL i Nowoczesnej przybyli w poniedziałek przed godz. 16. do Pałacu Prezydenckiego, na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Przedstawiciele klubów PiS, Kukiz'15, PSL i Nowoczesnej przybyli w poniedziałek przed godz. 16. do Pałacu Prezydenckiego, na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Przedstawiciele klubów PiS, Kukiz'15, PSL i Nowoczesnej przybyli w poniedziałek przed godz. 16. do Pałacu Prezydenckiego, na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Zobacz także: Oświadczenie po spotkaniu Prezydenta z przedstawicielami klubów parlamentarnych - Ponieważ nie ma zgody na zmianę konstytucji, proponuję, by w wypadku, gdy nie uda się w Sejmie wybrać członków KRS większością 3/5 głosów, w kolejnym etapie każdy poseł mógł głosować tylko na jednego kandydata - oświadczył prezydent Andrzej Duda.

 

Wcześniej zaproponował, by w wypadku, gdyby Sejm nie wybrał członków KRS większością 3/5 głosów, wyboru dokonywał prezydent. Wymagałoby to zmiany konstytucji. Andrzej Duda zaznaczył, że w związku z tym, iż po konsultacjach z klubami parlamentarnymi okazało się, że zaproponowana przez niego zmiana w konstytucji, nie ma szans na uchwalenie, proponuje inne rozwiązanie dotyczące wyboru członków KRS.

 

 

- Jeżeli nie ma na to zgody w parlamencie, moja propozycja będzie taka, żeby w przypadku, jeżeli nie uda się wybrać (członków KRS) większością 3/5 głosów, głosowanie następowało w ten sposób, że jeden poseł ma jeden głos, tzn. każdy poseł może zagłosować tylko na jednego kandydata na sędziego do Krajowej Rady Sądownictwa - oświadczył prezydent Duda na konferencji prasowej, po spotkaniach z przedstawicielami klubów.

 

Zobacz także: Prezydent: Wierzę, że prawdziwa reforma sądownictwa zostanie zrealizowana Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym - 3/5 jako zasada, jako tryb podstawowy. W przypadku, gdyby nie udało się w terminie wybrać w ten sposób sędziów do KRS, będzie włączał się drugi tryb, taki, że każdy poseł ma jeden głos - tłumaczył prezydent.

 

Jak ocenił, "to w efekcie będzie powodowało multipartyjny wybór członków KRS". - Taka propozycja będzie ostatecznie w moim projekcie zmiany ustawy o KRS - powiedział prezydent.

 

Wcześniej na spotaniu w Pałacu Prezydenckim pojawili się wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15), prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, a także lider Nowoczesnej Ryszard Petru. (PAP)

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.