Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 4 października 2017

Prezydent Bułgarii w czwartek w Warszawie; rozmowy m.in. o NATO i UE

Rozmowy Prezydenta RP z Prezydentem Republiki Bułgarii Rumenem Radewem będą dotyczyły m.in. inicjatywy Trójmorza, tzw. dziewiątki bukaresztańskiej, NATO i UE

 

Bezpieczeństwo w ramach NATO, współpraca infrastrukturalna i strategiczna w ramach Trójmorza, przyszłość UE i plany prezydencji bułgarskiej oraz współpraca gospodarcza - będą tematami rozmów prezydentów Polski i Bułgarii Andrzeja Dudy i Rumena Radewa. W czwartek prezydent Bułgarii wraz z małżonką złożą oficjalną wizytę w Warszawie

 

Wizyta rozpocznie się od ceremonii oficjalnego powitania bułgarskich gości przez prezydenta Andrzeja Dudę z małżonką na dziedzińcu Belwederu.

 

Zobacz także: "Czekamy na pierwsze działania prezydenta Trumpa" PL/ENG Następnie odbędzie się spotkanie Par Prezydenckich, później rozmowa „w cztery oczy” obu prezydentów, a potem rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów Dudy i Radewa. Obaj przywódcy spotkają się z mediami i wezmą udział w Polsko-Bułgarskim Forum Gospodarczym.

 

Po południu prezydent Bułgarii złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.

 

Wieczorem w Pałacu Prezydenckim obie Pary Prezydenckie spotkają się ponownie podczas oficjalnego obiadu wydanego przez prezydenta Andrzeja Dudę i Pierwszą Damę Agatę Kornhauser-Dudę.

 

- Polskę i Bułgarię łączą dwa wymiary regionalne. Po pierwsze inicjatywa Trójmorza. Spotkanie prezydentów będzie nawiązywało do ostatniego szczytu Trójmorza, który miał miejsce w Warszawie; będzie okazją do podsumowania tego spotkania i do rozmowy o przyszłości tej inicjatywy. W przyszłym roku odbędzie się szczyt Trójmorza w Rumunii, więc jesteśmy w trakcie rozmów na temat rozwoju tej inicjatywy - powiedział Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

Trójmorze to wspólna inicjatywa prezydentów Polski i Chorwacji dotycząca współpracy państw regionu Adriatyk - Bałtyk - Morze Czarne w obszarach energetyki, transportu, cyfryzacji i gospodarki.

 

- Druga kwestia regionalna, która nas łączy w Bułgarią - mówił prezydencki minister - to dziewiątka państw wschodniej flanki NATO - tzw. dziewiątka bukaresztańska (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Rumunia i Bułgaria).

 

Jesienią 2015 r. w Bukareszcie przywódcy dziewięciu krajów wschodniej flanki NATO podpisali wspólną deklarację, w której m.in. wyrazili zaniepokojenie "trwającą agresywną postawą" Rosji i poparli zrównoważoną obecność NATO w regionie.

 

- W przyszłym roku znowu szczyt NATO, do którego chcemy się wspólnie przygotować - zaznaczył Krzysztof Szczerski. - W związku z tym - mówił - w przyszłym tygodniu odbędą się konsultacje ministrów spraw zagranicznych "dziewiątki bukaresztańskiej"; w przyszłym roku planowany jest natomiast spotkanie na szczycie w tej formule.

 

Jak zaznaczył minister Szczerski, bliska współpraca tych państw, która miała miejsce przed szczytem NATO w Warszawie w lipcu 2016 r. "zaowocowała dobrymi efektami tego szczytu". - Chcemy utrzymać tę dynamikę i tę współpracę poprzez pokazanie wspólnego stanowiska wszystkich krajów dziewiątki wschodniej flanki NATO - zaznaczył Szef Gabinetu Prezydenta.

 

Dodał, że "pomimo różnych indywidualnych strategii, Polskę i Bułgarię łączy przekonanie, że NATO powinno być obecne w regionie. - W Polsce mamy wysuniętą obecność, w Bułgarii mamy też wspólne siły natowskie. To też będzie przedmiotem rozmów prezydentów - powiedział prezydencki minister.

 

Tematem rozmów prezydentów będą też kwestie europejskie. Bułgaria obejmuje w przyszłym roku prezydencję w Unii Europejskiej. - Szczególną intencją Bułgarii jest zwrócenie uwagi na kwestię Bałkanów Zachodnich, czyli tego fragmentu południowo-wschodniej Europy, który jest mozaiką różnych interesów i różnych procesów politycznych i ekonomicznych, potencjalnie będących wielką szansą dla Europy, ale też potencjalnie - wielkim problemem, jeśli drzwi do Europy nie będą dla tych krajów otwarte i nie będzie dla nich wytyczona także perspektywa członkostwa w UE - powiedział minister Szczerski.

 

Przypomniał, że podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy prezydent Andrzej Duda razem z prezydentami Gruzji Giorgim Margwelaszwilim i Macedonii Gjorgim Iwanowem wzięli udział w panelu dyskusyjny nt. przyszłości Unii Europejskiej oraz europejskich aspiracji Gruzji oraz Macedonii.

 

- Prezydent chciał pokazać, że Polska zarówno na kierunku Partnerstwa Wschodniego jak i na kierunku Bałkanów Zachodnich jest państwem, które opowiada się za otwartymi drzwiami do UE - powiedział minister Szczerski.

 

Nawiązując do tego, że rozmowom politycznym będzie też towarzyszyło forum gospodarcze, Krzysztof Szczerski zaznaczył, że z prezydentem Radewem przyjeżdża duża grupa biznesmenów z Bułgarii. - Spotkanie to ma pokazać potencjał współpracy inwestycyjnej i handlowej pomiędzy naszymi krajami - dodał Szef Gabinetu Prezydenta. (PAP)

Poleć znajomemu