Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 16 października 2017

Prezydenci Polski i Turcji będą rozmawiać w Warszawie m.in. o bezpieczeństwie

Współpraca w ramach NATO oraz relacje Ankary z UE pojawią się wśród tematów rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, który we wtorek złoży wizytę w Polsce. - To będzie szczera, otwarta rozmowa, bez tematów tabu - zapowiada szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

 

Podkreśla, że Turcja jest dzisiaj ważnym ogniwem bezpieczeństwa w ramach NATO, łączącym "perspektywę flanki wschodniej z południem", dlatego rozmowy prezydentów Dudy i Erdogana będą dotyczyć kwestii bezpieczeństwa i współpracy w ramach Sojuszu na newralgicznym odcinku.

 

Zobacz także: Krzysztof Szczerski w RMF FM: Rozmowa prezydentów Dudy i Erdoğana bez tematów tabu - Turcja jest także bardzo ważnym krajem na Bliskich Wschodzie, a wszystko to, co dzieje się w tym regionie, konflikty, które tam mają miejsce, są dla pokoju światowego kluczowe - dodał minister Szczerski. Zwrócił uwagę, na rolę Polski, która od przyszłego roku obejmie niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. - Jest niezwykle ważne, żeby poznać turecką optykę na sytuację w regionie - dodał szef gabinetu prezydenta.

 

Jak zauważył Ankara jest także "bardzo ważnym ogniwem polityki migracyjnej UE" i kluczowym partnerem dla UE w obecnej fazie przeciwdziałania kryzysowi migracyjnemu.

 

Krzysztof Szczerski przyznał, że Turcja jest dzisiaj krajem krytykowanym na forach instytucji międzynarodowych, który ma "dość skomplikowane relacje z ważnymi państwami europejskimi, ostatnio z Niemcami".

 

- Dlatego warto - i ten temat będzie podjęty w rozmowach obu prezydentów - poznać opinię, perspektywę turecką na relacje z państwami europejskimi, ale także porozmawiać na temat tego, jak wygląda sytuacja wewnętrzna w Turcji, jak przebiegają procesy polityczne w tym państwie - zaznaczył minister. W jego ocenie Turcja jest zbyt ważnym partnerem „dla Europy, NATO i całego świata, który chce żyć w bezpieczeństwie i pokoju”, żeby nie podejmować z nią rozmowy.

 

Jak podkreślił, relacja pomiędzy Unią a Turcją jest "wielopłaszczyznowa". - Z jednej strony, Turcja to kluczowy partner dla Europy w kwestiach bezpieczeństwa dla samego kontynentu europejskiego. Z drugiej strony, nie można też pomijać słów krytyki pod adresem Turcji ze strony niektórych państw i organizacji międzynarodowych – przyznał Krzysztof Szczerski.

 

Zobacz także: Prezydent odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Turcji Powiedział, że strona turecka przewiduje "bezterminową długość rozmowy" dwóch prezydentów w bardzo wąskim gronie. Jak podkreślił, nie będzie żadnego tematu tabu w rozmowach obu przywódców. - To będzie rozmowa szczera i otwarta. Prezydenci rozmawiali już kilkukrotnie, to nie jest ich pierwszy kontakt - dodał Krzysztof Szczerski.

 

Wizycie prezydenta Erdogana będzie towarzyszyć Forum Gospodarcze, podczas którego przedstawiciele polskich i tureckich firm poruszą temat perspektyw pogłębienia współpracy, zwiększenia wymiany handlowej i poziomu inwestycji.

 

Minister przypomniał również, że Turcja jest krajem, który z Polską ma "tradycyjnie dobre relacje" - Polskę łączy z Turcją ponad 600 lat nieprzerwanych stosunków dyplomatycznych, co wynika także z tego, że Turcja nigdy nie uznała rozbiorów Polski. - Spotkanie prezydenta Dudy z prezydentem Erdoganem, wizyta prezydenta Turcji w Polsce jest kolejnym etapem tych 600-letnich kontaktów, które miały różne odcienie, ale były nieprzerwane - zauważył minister. (KP/PAP)

 

Poleć znajomemu