przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 18 października 2017

Prezydent: Polacy zmierzali do wolności poprzez walkę, ale i kulturę

  |   Koncert w Pałacu Prezydenckim z okazji Roku Tadeusza Kościuszki Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy przed koncertem z okazji Roku Tadeusza Kościuszki Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy przed koncertem z okazji Roku Tadeusza Kościuszki Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy przed koncertem z okazji Roku Tadeusza Kościuszki Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy przed koncertem z okazji Roku Tadeusza Kościuszki Koncert w Pałacu Prezydenckim z okazji Roku Tadeusza Kościuszki Koncert w Pałacu Prezydenckim z okazji Roku Tadeusza Kościuszki Koncert w Pałacu Prezydenckim z okazji Roku Tadeusza Kościuszki Koncert w Pałacu Prezydenckim z okazji Roku Tadeusza Kościuszki Koncert w Pałacu Prezydenckim z okazji Roku Tadeusza Kościuszki Koncert w Pałacu Prezydenckim z okazji Roku Tadeusza Kościuszki Koncert w Pałacu Prezydenckim z okazji Roku Tadeusza Kościuszki Koncert w Pałacu Prezydenckim z okazji Roku Tadeusza Kościuszki Koncert w Pałacu Prezydenckim z okazji Roku Tadeusza Kościuszki Koncert w Pałacu Prezydenckim z okazji Roku Tadeusza Kościuszki Koncert w Pałacu Prezydenckim z okazji Roku Tadeusza Kościuszki Koncert w Pałacu Prezydenckim z okazji Roku Tadeusza Kościuszki Koncert w Pałacu Prezydenckim z okazji Roku Tadeusza Kościuszki Koncert w Pałacu Prezydenckim z okazji Roku Tadeusza Kościuszki Koncert w Pałacu Prezydenckim z okazji Roku Tadeusza Kościuszki Para Prezydencka na koncercie w Pałacu Prezydenckim z okazji Roku Tadeusza Kościuszki Para Prezydencka na koncercie w Pałacu Prezydenckim z okazji Roku Tadeusza Kościuszki Prezydent Andrzej Duda po koncercie w Pałacu Prezydenckim Prezydent Andrzej Duda po koncercie w Pałacu Prezydenckim

Polacy zmierzali do niepodległości wieloma drogami: poprzez walkę zbrojną, ale i kulturę - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając środowy koncert w Pałacu Prezydenckim z okazji Roku Tadeusza Kościuszki.

 

Razem z prezydentem koncertu wysłuchała Pierwsza Dama Agata Kornahauser-Duda. 

 

- To spotkanie ma wymiar absolutnie szczególny z dwóch przyczyn - zaczął swoje wystąpienie przed koncertem prezydent. - Po pierwsze jest to Rok Kościuszkowski, rok Tadeusza Kościuszki, rok 200. rocznicy śmierci naczelnika wielkiego pierwszego polskiego powstania narodowo-wyzwoleńczego; naszego wielkiego bohatera narodowego. To także ostatnie miesiące poprzedzające rozpoczęcie niezwykle ważnego, podniosłego dla nas roku stulecia odzyskania niepodległości. I w tych dwóch niezwykle ważnych okolicznościach spotykamy się dzisiaj w Pałacu Prezydenckim - mówił Andrzej Duda.

 

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP podczas koncertu z okazji Roku Tadeusza Kościuszki Przypomniał, że Tadeusz Kościuszko był nie tylko nieustępliwym politykiem, żołnierzem, generałem, który walczył o wolność Polski i niepodległość USA. Był to też człowiek, który miał kilka innych pasji - był inżynierem, projektował ogrody, grał w szachy, ale i szydełkował.

 

- Dziś spotykamy się tutaj, żeby mówić o jeszcze innej stronie duszy i osobowości naszego wielkiego rodaka, wielkiego generała, naszego wielkiego żołnierza Tadeusza Kościuszki. Mówimy o tym, że komponował również muzykę - zaznaczył Andrzej Duda.

 

Przyznał, że utwory Kościuszki były proste. - Niemniej jednak są one świadectwem jak niezwykle wszechstronnie utalentowanym człowiekiem, jak wielkim intelektualistą był Tadeusz Kościuszko - podkreślił prezydent.

 

 

Prezydent szczególną uwagę zwrócił na rolę, jaką dla budowania tożsamości narodowej i poczucia wspólnoty odegrała w czasie zaborów kultura. - I to właśnie, że tę kulturę współtworzył także żołnierz Rzeczypospolitej jest niezwykle znamiennym dowodem na to, jak wieloaspektowa była droga do odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą - podkreślał.

 

Zobacz także: "Kościuszko jest bliski sercom wszystkich harcerzy" Przypomniał, że utwory muzyczne Tadeusza Kościuszki powstały, kiedy przebywał on w carskiej niewoli, do której dostał się ranny w bitwie pod Maciejowicami 10 października 1794 r.

 

- Muzyka Tadeusza Kościuszki i osnute w jakimś sensie na jego sylwetce utwory naszych kompozytorów romantycznych tamtego i nieco późniejszych czasów: Karola Kurpińskiego, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, czy Fryderyka Chopina wreszcie - one wszystkie stanowią niezwykły element głębokiego polskiego dążenia do wolności, niepodległości - mówił prezydent, przypominając, że Polacy zmierzali do wolności wieloma drogami - poprzez walkę zbrojną, ale i kulturę, "rozwój naszego ducha wolności, podtrzymywania wiary w to, że mamy tę siłę, żeby kiedyś odzyskać ojczyznę".

 

- To właśnie dzięki temu w 1918 roku Rzeczpospolita na powrót, po 123 latach, stała się faktem - dodał Andrzej Duda.

 

 

 

 

Zobacz także: Lekcja RP: Tadeusz Kościuszko Podczas uroczystości zaprezentowano także album "Tadeusz Kościuszko – Artysta", który ukazał się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

Artyści wykonanli utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego i Karola Kurpińskiego, a także samego Tadeusza Kościuszki.

 

W programie znalazły się dwa polonezy i walc na fortepian Tadeusza Kościuszki; Fuga na temat "Jeszcze Polska nie zginęła" na fortepian oraz Elegia na śmierć Tadeusza Kościuszki na orkiestrę kameralną i recytującego aktora - Karola Kurpińskiego. Zabrzmiał Sekstet smyczkowy Es-dur op. 39, cz. III Elegia. Andante espressivo e sostenuto - Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego oraz Fantazja na tematy polskie A-dur na fortepian i orkiestrę - Fryderyka Chopina.

 

Wystąpili Łukasz Krupiński (fortepian), Paweł Królikowski (recytator) oraz Chopin University Chamber Orchestra pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego.

 

Koncert w Pałacu Prezydenckim był jednym z wydarzeń upamiętniających 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Zorganizowała go Kancelaria Prezydenta RP we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. (PAP/BZ)

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.