Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 23 października 2017

W Finlandii Prezydent RP będzie rozmawiał m.in. o bezpieczeństwie

  |   Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w poniedziałek wieczorem przyleciał do Finlandii z oficjalną wizytą Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w poniedziałek wieczorem przyleciał do Finlandii z oficjalną wizytą Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w poniedziałek wieczorem przyleciał do Finlandii z oficjalną wizytą Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w poniedziałek wieczorem przyleciał do Finlandii z oficjalną wizytą

 

Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w poniedziałek wieczorem przybyli do Finlandii. Oficjalna część wizyty rozpocznie się we wtorek. Rozmowy w Helsinkach będą dotyczyły m.in. kwestii bezpieczeństwa w regionie Bałtyku. PROGRAM PRASOWY WIZYTY >>
 
  • BEZPIECZEŃSTWO
- Oba państwa leżą w bardzo newralgicznej części Europy, a tym samym w bardzo newralgicznej części świata. Dlatego ważne jest, by dialog polityczny na najwyższym szczeblu utrzymywać - mówi szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. 

 

Prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem Finlandii Saulim Niinisto we wtorek. W środę prezydenci obu krajów złożą wizytę w bazie wojskowej w Santahamina. - Finlandia jest znana również z wysokiej jakości armii pod względem zdolności bojowej, ale także technicznym. Rozwój armii fińskiej jest bardzo wysoki, więc też będzie rozmowa dotycząca kwestii wspólnej troski o bezpieczeństwo regionu Morza Bałtyckiego i naszej części Europy - mówi szef gabinetu prezydenta.

 

Dodaje, że choć Finlandia nie jest członkiem NATO, pozostaje ważnym partnerem Sojuszu w ramach układu bezpieczeństwa w naszej części świata.

 

Rozmowy prezydentów Polski i Finlandii dotyczyć będą także bezpieczeństwa energetycznego w regionie Morza Bałtyckiego. - Wiadomo, że projekty takie jak Nord Stream 1 i 2 mają ogromny, negatywny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne całego regionu, a także w ogóle na bezpieczeństwo szeroko rozumiane regionu Morza Bałtyckiego - mówi minister.

 

  • GOSPODARKA 

Do Finlandii udadzą się wraz z prezydentem młodzi polscy przedsiębiorcy w dziedzinie nowoczesnych technologii, którzy w ramach organizowanego przez Pałac Prezydencki projektu "Startupy w Pałacu" otrzymali od głowy państwa specjalne paszporty uprawniające do udziału w jednej zagranicznej misji gospodarczej.

 

Zobacz także: 10 najlepszych startupów w Pałacu Prezydenckim PL/ENG Przedstawicele polskich startupów towarzyszący prezydentowi Dudzie w Helsinkach będą uczestniczyć w seminarium na uniwersytecie Aalto, gdzie będą mieli okazję spotkania z autorami fińskich pomysłów w dziedzinie innowacyjności. - To miejsce zwane jest sauną startupów, tam młodzi przedsiębiorcy mogą przetestować swoje projekty, swoje pomysły - mówi szef gabinetu prezydenta. - Liczymy na liczne i owocne kontakty polskich przedsiębiorców z fińskimi partnerami, które przyniosą później wspólne przedsięwzięcia - dodaje.

 

Przewidziany jest także udział prezydenta Polski w Forum Gospodarczym. 

 

  • HISTORIA

W tym roku Finlandia obchodzi 100. rocznicę uzyskania niepodległości. - Jest wielka historyczna symbolika łączności dwóch przywódców, którzy przynieśli niepodległość obu krajom: marszałka Mannerheima i marszałka Piłsudskiego. Oni są urodzonymi w tym samym roku ojcami niepodległości swoich narodów - podkreśla minister Krzysztof Szczerski.

 

W czasie wizyty zaplanowane jest złożenie wieńców przez polską Parę Prezydencką na grobie Carla Gustafa Mannerheima oraz pod Krzyżem Bohaterów.

(KP/PAP)

Poleć znajomemu