przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 8 grudnia 2015

„Zaprzysiężenie sędzi Przyłębskiej zakończy spór o Trybunał Konstytucyjny”

W środę prezydent Andrzej Duda odbierze ślubowanie od piątego sędziego Trybunału Konstytucyjnego, Julii Przyłębskiej - potwierdził we wtorek szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski. Rano szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska w radiu TOK FM poinformowała, że zaprzysiężenie odbędzie się w środę o godz. 8 rano.

- Prezydent nie zmienia decyzji, jutro zostanie zaprzysiężona sędzia Julia Przyłębska jako piąta z grupy pięciorga sędziów wybranych przez obecny parlament - powiedział Marek Magierowski na briefingu prasowym.

Jak dodał, prezydent podjął już decyzję i ta decyzja zostanie niejako wyrażona jutrzejszą uroczystością odebrania ślubowania. - Jutro będzie ostatnie zaprzysiężenie, odebranie ślubowania od piątej sędzi Julii Przyłębskiej i będziemy mieli pełny skład Trybunału - stwierdził Marek Magierowski.

Pytany, czy według niego środowe zaprzysiężenie zakończy spór o TK, wyraził nadzieję, że tak się stanie, choć - dodał - wiele zależy od opozycji, która w ostatnim czasie bardzo mocno się starała i bardzo mocno się wysilała, żeby ten spór podgrzewać.

- Formalnie z punktu widzenia prezydenta tak to właśnie będzie wyglądało. Zaprzysiężenie ostatniej pani sędzi będzie oznaczało, że Trybunał Konstytucyjny będzie miał wreszcie pełny skład. Tak, to będzie formalne zakończenie sprawy - powiedział pytany.

Pytany, dlaczego prezydent nie poczeka z zaprzysiężeniem sędzi Przyłębskiej do środowego orzeczenia TK w sprawie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS, stwierdził, że takie pytanie jest bezzasadne.
Zobacz także: Prezydent odebrał ślubowanie od sędziów Trybunału Konstytucyjnego
- Trybunał będzie się odnosił do ustawy, która jeszcze nie weszła w życie w momencie, kiedy pięcioro sędziów zostało wybranych przez parlament - powiedział.

Według Marka Magierowskiego trzech sędziów wybranych przez poprzedni parlament nie może zostać zaprzysiężonych, bo gdyby zostali zaprzysiężeni, to wtedy liczba sędziów TK byłaby niekonstytucyjna. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.