Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 8 grudnia 2015

„Zaprzysiężenie sędzi Przyłębskiej zakończy spór o Trybunał Konstytucyjny”

W środę prezydent Andrzej Duda odbierze ślubowanie od piątego sędziego Trybunału Konstytucyjnego, Julii Przyłębskiej - potwierdził we wtorek szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski. Rano szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska w radiu TOK FM poinformowała, że zaprzysiężenie odbędzie się w środę o godz. 8 rano.

- Prezydent nie zmienia decyzji, jutro zostanie zaprzysiężona sędzia Julia Przyłębska jako piąta z grupy pięciorga sędziów wybranych przez obecny parlament - powiedział Marek Magierowski na briefingu prasowym.

Jak dodał, prezydent podjął już decyzję i ta decyzja zostanie niejako wyrażona jutrzejszą uroczystością odebrania ślubowania. - Jutro będzie ostatnie zaprzysiężenie, odebranie ślubowania od piątej sędzi Julii Przyłębskiej i będziemy mieli pełny skład Trybunału - stwierdził Marek Magierowski.

Pytany, czy według niego środowe zaprzysiężenie zakończy spór o TK, wyraził nadzieję, że tak się stanie, choć - dodał - wiele zależy od opozycji, która w ostatnim czasie bardzo mocno się starała i bardzo mocno się wysilała, żeby ten spór podgrzewać.

- Formalnie z punktu widzenia prezydenta tak to właśnie będzie wyglądało. Zaprzysiężenie ostatniej pani sędzi będzie oznaczało, że Trybunał Konstytucyjny będzie miał wreszcie pełny skład. Tak, to będzie formalne zakończenie sprawy - powiedział pytany.

Pytany, dlaczego prezydent nie poczeka z zaprzysiężeniem sędzi Przyłębskiej do środowego orzeczenia TK w sprawie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS, stwierdził, że takie pytanie jest bezzasadne.
Zobacz także: Prezydent odebrał ślubowanie od sędziów Trybunału Konstytucyjnego
- Trybunał będzie się odnosił do ustawy, która jeszcze nie weszła w życie w momencie, kiedy pięcioro sędziów zostało wybranych przez parlament - powiedział.

Według Marka Magierowskiego trzech sędziów wybranych przez poprzedni parlament nie może zostać zaprzysiężonych, bo gdyby zostali zaprzysiężeni, to wtedy liczba sędziów TK byłaby niekonstytucyjna. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu