przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 4 listopada 2017

Listy Prezydenta RP na pogrzebach zasłużonych opozycjonistów

List Prezydenta RP Andrzeja Dudy

W sobotę pożegnaliśmy ks. Ignacego Piwowarskiego oraz Emila Morgiewicza – postaci zasłużone na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Obaj odeszli w ostatnich dniach. W trakcie obydwu pogrzebów zostały odczytane okolicznościowe listy Prezydenta RP.

 

W liście skierowanym do uczestników uroczystości pogrzebowych ks. Ignacego Piwowarskiego, jednego z duszpasterzy „Solidarności”, które odbyły się w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Buczu, niedaleko Brzeska Prezydent RP Andrzej Duda napisał: Ksiądz Ignacy Piwowarski był kapłanem, dla którego słowo „solidarność” stanowiło zobowiązanie do dbania o dobro powierzonej Mu wspólnoty. Potrafił dostrzec człowieka potrzebującego pomocy i zawsze chętnie jej udzielał. Jednocześnie postawę ogromnej wrażliwości społecznej łączył z bezkompromisowością wobec zła komunistycznego systemu. Konsekwentnie wspierał działania opozycji demokratycznej – pomimo świadomości niebezpieczeństwa, jakie się z tym wiązało. Zobacz także: List prezydenta na uroczystościach pogrzebowych śp. Księdza Kanonika Ignacego Piwowarskiego Ksiądz Ignacy Piwowarski odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

 

Za ten rozdział życia i działalności duszpasterskiej ks. Ignacy Piwowarski w roku ubiegłym został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Również w sobotę w kościele pw. św. Wojciecha w Mrągowie pożegnano Emila Morgiewicza, zmarłego przed kilkoma dniami działacza opozycji w czasach PRL i jednego z twórców ruchu niepodległościowego w drugiej połowie lat 70. W liście do uczestników uroczystości pogrzebowych, który odczytała Doradca Prezydenta RP Zofia Romaszewska, prezydent Andrzej Duda wspomniał zmarłego Emila Morgiewicza: Miał przekonanie, że jest kolejnym ogniwem długiego łańcucha pokoleń Polaków walczących o niepodległość, kontynuujących opór powojennej drugiej konspiracji. Był jednym z tych, którzy przecierali szlak dla późniejszej jawnej opozycji demokratycznej i pokojowej rewolucji Solidarności.  Zobacz także: "Odszedł od nas człowiek ogromnie zasłużony dla sprawy niepodległości naszej Ojczyzny"

 

W 2006 roku Emil Morgiewicz został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

(MK)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.