Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 6 listopada 2017

Wizyta prezydenta Iraku PL/ENG

  |   Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Republiki Iraku Mohammeda Fuada Masuma Khadera przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Republiki Iraku Mohammeda Fuada Masuma Khadera przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Republiki Iraku Mohammeda Fuada Masuma Khadera przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Republiki Iraku Mohammeda Fuada Masuma Khadera przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Republiki Iraku Mohammeda Fuada Masuma Khadera przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Republiki Iraku Mohammeda Fuada Masuma Khadera przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Republiki Iraku Mohammeda Fuada Masuma Khadera przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Republiki Iraku Mohammeda Fuada Masuma Khadera przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Republiki Iraku Mohammeda Fuada Masuma Khadera przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Republiki Iraku Mohammeda Fuada Masuma Khadera przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Republiki Iraku Mohammeda Fuada Masuma Khadera przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Republiki Iraku Mohammeda Fuada Masuma Khadera przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Rozmowa w wąskim gronie Prezydenta RP i Prezydenta RI Rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Prezydenta RP i Prezydenta RI Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta RI z przedstawicielami mediów Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta RI z przedstawicielami mediów Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta RI z przedstawicielami mediów Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP na cześć Prezydenta Iraku Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP na cześć Prezydenta Iraku Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP na cześć Prezydenta Iraku Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP na cześć Prezydenta Iraku

Kwestie bezpieczeństwa, w tym głównie sytuacja na Bliskim Wschodzie, eksport polskiej żywności, a także rozwój współpracy gospodarczej były głównymi tematami rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z przywódcą Iraku Mohammedem Fuadem Masumem Khaderem, który w poniedziałek rozpoczął wizytę w Polsce.

 

Najpierw obaj przywódcy rozmawiali w wąskim gronie, a następnie pod ich przewodnictwem odbyły się rozmowy plenarne. ENGLISH VERSION 

 

Dziedziniec Pałacu Prezydenckiego. Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Republiki Iraku Mohammeda Fuada Masuma Khadera przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę

 

  • Rozmowy prezydentów i delegacji obu państw 

Głównym tematem spotkania były sprawy związane z polityką bezpieczeństwa. Zarówno Polska, jak i Irak, wspierają Globalną Koalicję ds. walki z tzw. państwem islamskim. Jednocześnie Polska pełni rolę państwa wiodącego w programie szkolenia irackich żołnierzy w zakresie napraw i obsługiwania poradzieckiego sprzętu wojskowego w ramach inicjatywy NATO Training and Capacity Building in Iraq.

 

Zobacz także: "Ogromne poparcie dla kandydatury do RB ONZ pokazuje silną pozycję Polski" PL/ENG Ważne miejsce w rozmowach zajęły również kwestie związane z eksportem polskiej żywności, a także działania mające na celu rozwój współpracy gospodarczej. Polska chce się włączyć w program odbudowy i modernizacji irackiej gospodarki.

 

Innymi z poruszonych tematów była polska pomoc humanitarna dla Iraku, a także współpraca naukowa i kulturalna, obejmująca rewitalizację i ochronę dóbr kultury.

 

W tym roku Polska i Irak obchodzą 85-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych.

 

 Rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Prezydenta RP i Prezydenta RI

 

  • "Z uznaniem obserwujemy działania Iraku w celu przywrócenia pokoju"

Sytuacja wewnętrzna w Iraku, zacieśnianie współpracy pomiędzy górnictwem i gazownictwem naftowym oraz rolnictwo, to - jak relacjonował podczas konferencji  prezydent Andrzej Duda - niektóre tematy swoich rozmów z prezydentem Iraku Mohammedem Fuadem Masumem Khaderem.

 

Andrzej Duda przypomniał o intensywnej współpracy gospodarczej między Polską a Irakiem w latach ’80, a także o obecności naszych żołnierzy na Bliskim Wschodzie. Jak podkreślił, w Iraku wciąż są obecni polscy żołnierze w ramach kontyngentów wojskowych, realizowanych przez NATO.

 

- Z uznaniem obserwujemy działania władz Iraku i armii irackiej w przywracaniu pokoju oraz walki z zagrożeniem terrorystycznym - powiedział prezydent Duda.  Podkreślił, że Polska jest "absolutnie zwolennikami jednolitości terytorialnej Iraku i zachowania spoistości państwa irackiego".

 

Zadeklarował również , że Polska będzie szukać możliwości samodzielnego funkcjonowania polskiej ambasady w Iraku i przekształcenia agencji konsularnej w Irbilu w konsulat generalny. (KP/PAP)

 

Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta RI z przedstawicielami mediów

 

  • Obiad oficjalny na cześć Prezydenta Iraku

Wieczorem prezydent Andrzej Duda na cześć gościa wydał w Pałacu Prezydenckim oficjalny obiad. Podczas toastu polski prezydent ponownie wyraził szacunek dla irackiej armii, która zmaga się z terrorystami z Al-Kaidy i Państwa Islamskiego i zapewnił, że nasz kraj jest gotowy uczestniczyć w odbudowie Iraku.

 

- Polska aktywnie wspiera walkę z Daesh i wysiłek irackich władz mający na celu odzyskanie integralności terytorialnej państwa, a także konsekwentnie wspiera jedność i suwerenność Republiki Iraku - powiedział prezydent Andrzej Duda.

 

Prezydent Iraku przekonywał z kolei, że naród iracki jest jednością. Ale choć – jak mówił - Państwo Islamskie to w dużej mierze zamknięty rozdział w historii Iraku, zagrożenie terrorystyczne wciąż istnieje. - Stąd potrzebne jest wsparcie, zwłaszcza krajów, które go już udzielały w ostatnich latach. Wśród nich jest Polska - podkreślił Mohammed Fuad Masum Khader. (PAP/BZ)

 

- Polska aktywnie wspiera walkę z Daesh - zapewnił prezydent Andrzej Duda w czasie oficjalnego obiadu

Poleć znajomemu