Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 7 listopada 2017

Minister Szczerski o planowanych tematach rozmów prezydentów Polski i Gruzji

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Giorgim Margwelaszwilim (Tbilisi, 30 maja 2017 roku)

  • Z prezydentem Gruzji o współpracy w obszarze bezpieczeństwa

Prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili w środę złoży oficjalną wizytę w Polsce. Rozmowa z prezydentem Andrzejem Dudą ma dotyczyć kwestii bezpieczeństwa oraz realizacji umowy stowarzyszeniowej z UE w kontekście zbliżającego się szczytu Partnerstwa Wschodniego.

 

Według Szefa Gabinetu Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego spotkanie prezydentów Polski i Gruzji będzie dotyczyło przede wszystkim współpracy obu krajów w obszarze bezpieczeństwa w związku ze zbliżającym się objęciem przez Polskę niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

 

Jak mówił Krzysztof Szczerski, przywódcy obu państw poruszą kwestię zamrożonych konfliktów na obszarze Gruzji. - Jest to kolejny kraj szeroko rozumianej strefy poradzieckiej, na którego terytorium znajdują się obszary zamrożonych konfliktów, które destabilizują cały region Europy Wschodniej - zauważył minister.

 

Podkreślił, że Polska jako zwolennik rządów prawa międzynarodowego w relacjach między państwami jest "rzecznikiem uregulowania wszelkich zamrożonych konfliktów zgodnie z zasadą integralności terytorialnej państw". - Polska będzie konsekwentnie opowiadała się za terytorialną integralnością Gruzji, Mołdawii czy Ukrainy - zapowiedział szef gabinetu prezydenta.

  • Zbliżający się szczyt Partnerstwa Wschodniego

Prezydent Duda z Margwelaszwilim omówi także kwestie związane ze zbliżającym się szczytem Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się 24 listopada 2017 r. w Brukseli.

 

Polska opowiada się za polityką "otwartych drzwi" we Wspólnocie i popiera aspiracje Tbilisi do członkostwa w UE oraz w NATO.

 

W ocenie Krzysztofa Szczerskiego dalsza integracja niesłusznie przestała być priorytetem w polityce Unii. Jak mówił minister, lepiej dla Wspólnoty będzie, gdy cały czas będzie wysyłać sygnały, że jest grupą państw zdolną do tego, by się poszerzać. - Politycznie jest niezwykle ważne, by cały czas o tym mówić i podtrzymywać tę linię polityczną, która była dotychczas w UE obecna - powiedział minister Szczerski.

 

Według niego obecnie w relacjach pomiędzy Tbilisi a Brukselą szczególnie istotna jest realizacja umowy stowarzyszeniowej. Zdaniem Szczerskiego UE powinna otwierać się na gospodarkę gruzińską z "preferencjami dla tego państwa".

 

Szef Gabinetu Prezydenta RP powiedział, że Gruzini muszą realnie czuć zainteresowanie po stronie europejskiej. - Powinniśmy wspierać konsekwentnie proeuropejskie aspiracje narodu gruzińskiego, także w ich wyborach politycznych - zaznaczył. - Ten przekaz musi docierać do społeczeństwa Gruzji, bo jeśli ci ludzie dojdą do wniosku, że Europa ich nie chce, to odwrócą się od kierunku prozachodniego. A tak nie może być, Gruzja jest zbyt ważnym krajem, położonym w zbyt ważnym miejscu świata, by była krajem o nieprozachodniej orientacji, bo to dla nas będzie koszt bardzo wysoki - podkreślił Krzysztof Szczerski.

  • Współpraca gospodarcza

Prezydenci Polski i Gruzji będą rozmawiać także o współpracy gospodarczej. - Gruzja staje się naszym największym partnerem handlowym na Kaukazie. Jest pole do szukania nowych możliwości - powiedział Krzysztof Szczerski. - Kontakty polityczne mają pokazać, że otwieramy się znowu na intensywną współpracę z Gruzją, także gospodarczą - zaznaczył minister.

 

Zwrócił też uwagę, że oba kraje w przyszłym roku będą świętować 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Dodał, że w przypadku Gruzji była to niepodległość krótkotrwała. W 1921 r. - trzy lata po ogłoszeniu niepodległości - odrodzone państwo gruzińskie zostało podbite przez bolszewików. - Symboliczne było to, że krótkotrwała niepodległość gruzińska zaowocowała otwarciem przez wolną Gruzję jednej ambasady zagranicznej. To była ambasada w Warszawie, pierwsza i jedyna w tym okresie. To pokazuje, jak Polska była ważna dla Tbilisi – powiedział minister Szczerski.

  • Intensyfikacja kontaktów z Gruzją

Będzie to trzecie spotkanie Dudy z Margwelaszwilim w ciągu ostatniego półrocza. W maju polska Para Prezydencka przebywała z oficjalną wizytę w Gruzji. Prezydenci obu krajów spotkali się także we wrześniu na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Zobacz także: Prezydent: Jestem rzecznikiem członkostwa Gruzji w NATO PL/ENG II dzień wizyty w Gruzji. Otwarcie Alei J. Piłsudskiego w Tbilisi

 

W ocenie ministra Szczerskiego częste kontakty pokazują, że Polska powróciła do utrzymywania bliskich relacji z krajami Kaukazu. - To był świadomy wybór pana prezydenta, by zintensyfikować te relacje, by przywrócić je do poziomu z czasów prezydentury śp. Lecha Kaczyńskiego - powiedział prezydencki minister. Zobacz także: Prezydent w Krynicy: Polacy są zwolennikami Unii "otwartych drzwi"

 

Podczas wizyty w Warszawie prezydent Margwelaszwili spotka się także z premier Beatą Szydło oraz z marszałkami - Sejmu Markiem Kuchcińskim i Senatu Stanisławem Karczewskim. (PAP/MK)

Poleć znajomemu