Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 8 listopada 2017

"UE powinna gwarantować krajom Partnerstwa Wschodniego perspektywę członkostwa"

  |   Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Gruzji Giorgi Margwelaszwilego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Gruzji Giorgi Margwelaszwilego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Gruzji Giorgi Margwelaszwilego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Gruzji Giorgi Margwelaszwilego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Gruzji Giorgi Margwelaszwilego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Gruzji Giorgi Margwelaszwilego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Gruzji Giorgi Margwelaszwilego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Gruzji Giorgi Margwelaszwilego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Gruzji Giorgi Margwelaszwilego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Gruzji Giorgi Margwelaszwilego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Gruzji Giorgi Margwelaszwilego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Gruzji Giorgi Margwelaszwilego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Gruzji Giorgi Margwelaszwilego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Gruzji Giorgi Margwelaszwilego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Gruzji Giorgi Margwelaszwilego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Gruzji Giorgi Margwelaszwilego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Gruzji Giorgi Margwelaszwilego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Gruzji Giorgi Margwelaszwilego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Rozmowa „w cztery oczy” Prezydenta RP i Prezydenta Gruzji Rozmowa „w cztery oczy” Prezydenta RP i Prezydenta Gruzji Rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Prezydenta RP i Prezydenta Gruzji Rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Prezydenta RP i Prezydenta Gruzji Rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Prezydenta RP i Prezydenta Gruzji Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Gruzji z przedstawicielami mediów Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Gruzji z przedstawicielami mediów Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Gruzji z przedstawicielami mediów Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Gruzji z przedstawicielami mediów

ENGLISH VERSION

  • Rozmowy prezydentów i delegacji obu państw 

Rozmowy prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Gruzji Giorgi Margwelaszwilego, a następnie delegacji obu państw, dotyczyły m.in. współpracy w obszarze bezpieczeństwa w związku ze zbliżającą się kadencją Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz realizacji umowy stowarzyszeniowej z UE w kontekście zbliżającego się szczytu Partnerstwa Wschodniego. Polska opowiada się za polityką "otwartych drzwi" we Wspólnocie i popiera aspiracje Tbilisi do członkostwa w UE oraz w NATO. 

 

Zobacz także: Minister Szczerski o planowanych tematach rozmów prezydentów Polski i Gruzji Prezydent: Jestem rzecznikiem członkostwa Gruzji w NATO PL/ENG Przywódcy poruszyli kwestię zamrożonych konfliktów na obszarze Gruzji. - Jest to kolejny kraj szeroko rozumianej strefy poradzieckiej, na którego terytorium znajdują się obszary zamrożonych konfliktów, które destabilizują cały region Europy Wschodniej - tłumaczy szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

Prezydenci Polski i Gruzji rozmawiali także o współpracy gospodarczej. Gruzja staje się naszym największym partnerem handlowym na Kaukazie. 

 

 

 

 

  • „W interesie Polski i UE jest to, by drzwi Unii pozostawały otwarte”

- Jest dzisiaj w polskim interesie, ale też w moim przekonaniu w interesie całej Europy, przede wszystkim Unii Europejskiej, aby drzwi UE pozostawały otwarte - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji z prezydentem Gruzji Giorgim Margwelaszwilim. 

 

Zobacz także: Spotkanie prezydentów Polski i Gruzji z mediami. Wystąpienie Prezydenta RP Jak wskazał "UE jest dotknięta kryzysami", a jednym z tego przejawów jest Brexit. Prezydent zauważył, że proces występowania Wielkiej Brytanii z UE trwa i będzie trwał przez najbliższe lata. - I nie oszukujmy się, Brexit jest dla UE ogromnym osłabieniem. Postawiłem taką tezę, że jeśliby przyjęto założenie, że UE się zmniejsza poprzez wystąpienie Wielkiej Brytanii i nie ma perspektywy na przyjęcie do UE nowych państw, to dla mnie oznacza początek końca Unii Europejskiej - powiedział Andrzej Duda. 

 

Jak poinformował, chce, by przed szczytem Sojuszu w lipcu 2018 r. w Brukseli, w Warszawie odbyło się spotkanie tzw. dziewiątki bukaresztańskiej, krajów wschodniej flanki NATO. - Chcemy, żeby tam właśnie rozmawiać o tym, jakie powinny być postanowienia szczytu NATO w Brukseli i jakie powinny być decyzje, jeśli chodzi o rozwój NATO na wschodniej flance - podkreślił Andrzej Duda.

 

 

 

  • Zacieśnianie relacji między Polską a Gruzją

Zobacz także: „Chcemy, żeby Polska dla Gruzinów znowu była ważnym punktem odniesienia” Wystąpienie Prezydenta RP w czasie spotkania z dziennikarzami w Tbilisi Było to trzecie spotkanie Dudy z Margwelaszwilim w ciągu ostatniego półrocza. W maju polska Para Prezydencka przebywała z oficjalną wizytę w Gruzji. Prezydenci obu krajów spotkali się także we wrześniu na Forum Ekonomicznym w Krynicy. W ocenie szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego częste kontakty pokazują, że Polska powróciła do utrzymywania bliskich relacji z krajami Kaukazu.

 

- To był świadomy wybór pana prezydenta, by zintensyfikować te relacje, by przywrócić je do poziomu z czasów prezydentury śp. Lecha Kaczyńskiego - powiedział prezydencki minister. (KP/PAP)

Poleć znajomemu