przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 9 grudnia 2015

Prezydent przyjął ślubowanie od sędzi Julii Przyłębskiej

  |   Uroczyste ślubowanie sędziego Trybunału Konstytucyjnego w Pałacu Prezydenckim Uroczyste ślubowanie sędziego Trybunału Konstytucyjnego w Pałacu Prezydenckim Uroczyste ślubowanie sędziego Trybunału Konstytucyjnego w Pałacu Prezydenckim Uroczyste ślubowanie sędziego Trybunału Konstytucyjnego w Pałacu Prezydenckim Uroczyste ślubowanie sędziego Trybunału Konstytucyjnego w Pałacu Prezydenckim Uroczyste ślubowanie sędziego Trybunału Konstytucyjnego w Pałacu Prezydenckim Uroczyste ślubowanie sędziego Trybunału Konstytucyjnego w Pałacu Prezydenckim Uroczyste ślubowanie sędziego Trybunału Konstytucyjnego w Pałacu Prezydenckim Uroczyste ślubowanie sędziego Trybunału Konstytucyjnego w Pałacu Prezydenckim Uroczyste ślubowanie sędziego Trybunału Konstytucyjnego w Pałacu Prezydenckim Uroczyste ślubowanie sędziego Trybunału Konstytucyjnego w Pałacu Prezydenckim Uroczyste ślubowanie sędziego Trybunału Konstytucyjnego w Pałacu Prezydenckim Uroczyste ślubowanie sędziego Trybunału Konstytucyjnego w Pałacu Prezydenckim Uroczyste ślubowanie sędziego Trybunału Konstytucyjnego w Pałacu Prezydenckim

W środę podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przyjął ślubowanie od piątego sędziego Trybunału Konstytucyjnego – Julii Przyłębskiej.

 

Prezydent pogratulował sędzi Przyłębskiej wyboru dokonanego przez Sejm i objęcia „niezwykle ważnego dla Rzeczypospolitej urzędu” . Powiedział, że wokół sytuacji związanej z wyborem sędziów do Trybunału Konstytucyjnego w tym roku narosło wiele konfliktów i ogromnie wiele nieprawd.

 

- Trzeba sobie powiedzieć jasno: mieliśmy wybory parlamentarne, które zmieniły scenę polityczną przekazującą władzę w ręce opozycji – parlamentarną i rządową, przede wszystkim władzę parlamentarną, która wyłania TK. Do tej pory działo się to w sposób pluralistyczny, co zapewniało pluralizm TK – zasiadali w nim sędziowie wybierani przez większości, do zaburzenia miało dojść w tym roku – powiedział prezydent. Zobacz także: Prezydent odebrał ślubowanie od sędziów Trybunału Konstytucyjnego Prezydent: Polacy oczekują od polityków pracy na rzecz dobra wspólnego

 

- Tuż przed wyborami poprzednia większość gwałtownie przyspieszyła prace, wprowadzając do ustawy przepis stojący w sprzeczności z regulaminem Sejmu, który dopuścił wybór sędziów w innym terminie. Od początku wielu ludzi mówiło, że to naruszenie zasad prawa – zaznaczył Andrzej Duda. - Stąd też, mając na uwadze treść opinii, wstrzymywałem się z przyjęciem ślubowania, ponieważ uważam, że sposób wyboru sędziów stanowi naruszenie zasad i próbę zawłaszczenia Trybunału Konstytucyjnego – podkreślił.

 

 

Prezydent zauważył, że do tej pory nie było nigdy takiej sytuacji. Jego zdaniem,  oznaczałoby to sprzeczność z zasadą pluralizmu i demokratycznego państwa prawnego.

 

- W moim przekonaniu uchwały te zostały podjęte z istotnym naruszeniem prawa i konstytucji – powiedział Andrzej Duda.

 

Przypomniał, że Sejm obecnej kadencji najpierw stwierdził nieistnienie mocy prawnej tamtych uchwał i ich nieobowiązywanie, a następnie wybrał nowych sędziów TK. - W istniejącym stanie prawnym decyzje podjęte przez Sejm są obowiązujące. To uchwały podjęte przez najwyższy organ uchwałodawczy wybrany przez naród – zaznaczył prezydent.

 

- Z przykrością stwierdzam, że wielu ludzi występujących w mediach udaje, że tych uchwał nie ma – powiedział Andrzej Duda. Podkreślił, że „uchwały te mają charakter wiążący, albowiem wyrażają wolę Sejmu”. - Ja tę wolę realizuję, kierując się również zachowaniem ciągłości państwowej, by skład TK był jak najszybciej składem pełnym, zdolnym do orzekania i mogącym podejmować wszelkie działania – dodał prezydent.

 

Andrzej Duda zauważył ponadto, że „Trybunał nie jest sądem faktów, ale sądem prawa”.  Zaznaczył, że TK ocenia podstawę prawną wyboru, ale nie jego procedurę. - Nie może oceniać uchwał podejmowanych przez Sejm, ponieważ te uchwały akurat są podejmowane w sprawach indywidualnych – podkreślił. Zobacz także: Wystąpienie prezydenta podczas uroczystości ślubowania sędziego Trybunału Konstytucyjnego

 

- Wyrok Trybunału Konstytucyjnego zatem w żaden sposób nie uchyla, ani też nie unieważnia, uchwał podjętych przez Sejm. Uchwały te pozostają w mocy i Prezydent RP dziś te uchwały wykonuje - zaznaczył prezydent.

 

- Szanowna pani sędzio, gratuluję jeszcze raz. Liczę na to, że zawsze będzie wypowiadała się pani w TK bezstronnie, według swojego sumienia, jak czyni to pani od lat jako sędzia sądu powszechnego. Gratuluję z całego serca i proszę z całego serca, bo w TK ponosi się odpowiedzialność za losy polskiego społeczeństwa – powiedział na zakończenie Andrzej Duda.

 

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.