Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 14 listopada 2017

„Naszym obowiązkiem jest głoszenie prawdy o Zagładzie Żydów” PL/ENG

  |   Otwarcie wystawy „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” w Żydowskim Instytucie Historycznym Otwarcie wystawy „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” w Żydowskim Instytucie Historycznym Otwarcie wystawy „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” w Żydowskim Instytucie Historycznym Prezydent Andrzej Duda na otwarciu wystawy „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” w Żydowskim Instytucie Historycznym Wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy Wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy Wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy Para Prezydencka na otwarciu wystawy „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” w Żydowskim Instytucie Historycznym Para Prezydencka na otwarciu wystawy „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” w Żydowskim Instytucie Historycznym Para Prezydencka na otwarciu wystawy „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” w Żydowskim Instytucie Historycznym Para Prezydencka zwiedziła wystawę „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” Parę Prezydencką po wystawie oprowadzał prof. Paweł Śpiewak, Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Para Prezydencka zwiedziła wystawę „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” Para Prezydencka zwiedziła wystawę „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” Zwiedzanie wystawy - bańka na mleko, w której schowano jedną z części Archiwum Zwiedzanie wystawy Naszyjnik w kształcie bańki na mleko Para Prezydencka zwiedziła wystawę „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” Para Prezydencka zwiedziła wystawę „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” Zwiedzanie wystawy Para Prezydencka zwiedziła wystawę „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” Zwiedzanie wystawy w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie Zwiedzanie wystawy w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie Para Prezydencka zwiedziła wystawę „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” Para Prezydencka zwiedziła wystawę „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” Para Prezydencka zwiedziła wystawę „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” Para Prezydencka zwiedziła wystawę „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” Para Prezydencka zwiedziła wystawę „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” Para Prezydencka w Żydowskim Instytucie Historycznym Para Prezydencka w Żydowskim Instytucie Historycznym Wystawa „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” w Żydowskim Instytucie Historycznym Wystawa „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” w Żydowskim Instytucie Historycznym Wystawa „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” w Żydowskim Instytucie Historycznym Wystawa „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” w Żydowskim Instytucie Historycznym Wystawa „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” w Żydowskim Instytucie Historycznym Wystawa „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” w Żydowskim Instytucie Historycznym Wystawa „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” w Żydowskim Instytucie Historycznym

ENGLISH VERSION >> Jestem dziś tutaj jako Prezydent Rzeczypospolitej, bo mam głębokie przekonanie, że naszym obowiązkiem jest głoszenie prawdy o Zagładzie Żydów – mówił Andrzej Duda na otwarciu wystawy „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie.

 

„To, czego nie mogliśmy wykrzyczeć przed światem, zakopaliśmy w ziemi. Niech ten skarb dostanie się w dobre ręce, niech dożyje lepszych czasów, niech zaalarmuje świat” – słowa testamentu 19-letniego Dawida Grabera, który brał udział w zakopywaniu w getcie skrzyń z częścią zbiorów Oneg Szabat (po hebrajsku „Radość Soboty”), stały się tytułem otwieranej wystawy, którą obejrzała Para Prezydencka. 

 

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP na otwarciu wystawy w Żydowskim Instytucie Historycznym Jak zaznaczył Prezydent, w skrzyniach i blaszanych bańkach, w których ukryto Archiwum, „niczym w arce przetrwała prawda o Holokauście, najstraszniejszej zbrodni w dziejach ludzkości popełnionej przez hitlerowską III Rzeszę Niemiecką na obywatelach Rzeczypospolitej narodowości żydowskiej”. - Archiwum Ringelbluma jest bezcennym świadectwem najtragiczniejszego rozdziału wspólnej historii Polaków i Żydów. Jest bardzo ważnym elementem dziedzictwa Rzeczpospolitej - powiedział Andrzej Duda.

 

- Dokumentowanie Zagłady uczynili sensem ostatnich lat, miesięcy, dni, godzin, chwil swojego życia. Bo niemal wszyscy zginęli – mówił o świadkach tragedii Prezydent RP. - Ginęli wraz ze swoimi rodakami na ulicach getta, w komorach gazowych Treblinki, powstaniu kwietniowym w getcie warszawskim w 1943 roku – przypomniał Andrzej Duda. Zobacz także: Wizyta Pary Prezydenckiej w Izraelu i Palestynie

 

Podkreślając wagę głoszenia prawdy o Zagładzie Żydów współczesnemu światu, Prezydent podkreślił, że w ten sposób kontynuowane jest dzieło Emanuela Ringelbluma i jego współpracowników z Oneg Szabat. - A także dzieło takich ludzi, jak Jan Karski i Witold Pilecki, których raporty niosły władzom emigracyjnym i aliantom zachodnim wiedzę o tragedii Holokaustu wtedy kiedy Niemcy jeszcze go dokonywali – dodał.

 

 

Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego utworzono w 1940 r. z inicjatywy Emanuela Ringelbluma, historyka i działacza społecznego, który wraz z grupą współpracowników skupionych w organizacji Oneg Szabat, zbierał i opracowywał szeroko pojętą dokumentację losów Żydów pod okupacją niemiecką. Dokumentowano także życie w warszawskim getcie, a po pierwszych akcjach deportacyjnych materiały ukryto w podziemiu, gdzie przetrwały do połowy lat 40.; dziś stanowią one jedne z najważniejszych świadectw o Zagładzie Żydów Polskich. Na wystawę składają się m.in. oryginalne dokumenty opowiadające o losach mieszkańców getta, bańka na mleko, w której schowano jedną z części Archiwum oraz nigdy wcześniej niepublikowane nagrania filmowe z getta. Ekspozycję można będzie oglądać w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie od 16 listopada. (MK, PAP)

Poleć znajomemu