Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 14 grudnia 2017

"Chanuka to święto radości, rodziny i przetrwania" PL/ENG

  |   - Mamy dzisiaj chanukiję na kamiennej podstawie, tę samą przy której stała tutaj, podczas zapalania świec chanukowych w 2009 roku, Pani Prezydentowa Maria Kaczyńska - mówił Andrzej Duda Uroczystość zapalenia świec chanukowych z udziałem Pary Prezydenckiej Uroczystość zapalenia świec chanukowych z udziałem Pary Prezydenckiej Uroczystość zapalenia świec chanukowych z udziałem Pary Prezydenckiej Uroczystość zapalenia świec chanukowych z udziałem Pary Prezydenckiej Uroczystość zapalenia świec chanukowych z udziałem Pary Prezydenckiej Uroczystość zapalenia świec chanukowych z udziałem Pary Prezydenckiej Uroczystość zapalenia świec chanukowych z udziałem Pary Prezydenckiej Uroczystość zapalenia świec chanukowych z udziałem Pary Prezydenckiej Uroczystość zapalenia świec chanukowych z udziałem Pary Prezydenckiej Uroczystość zapalenia świec chanukowych z udziałem Pary Prezydenckiej Uroczystość zapalenia świec chanukowych z udziałem Pary Prezydenckiej Uroczystość zapalenia świec chanukowych z udziałem Pary Prezydenckiej Uroczystość zapalenia świec chanukowych z udziałem Pary Prezydenckiej Uroczystość zapalenia świec chanukowych z udziałem Pary Prezydenckiej

W historii Narodu Wybranego, jego walki o przetrwanie, zachowanie tradycji, wiary, walki o wolność jest pewne podobieństwo pomiędzy Żydami a Polakami - powiedział Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości zapalenia świec chanukowych w Pałacu Prezydenckim.

 

- Chanuka to święto radości, rodziny i przetrwania - podkreślił Prezydent, który zapalił pierwszą ze świec. 

 

ENGLISH VERSION>>

 

Zobacz także: Wystąpienie w Instytucie Yad Vashem Prezydent odznaczył prof. Szewacha Weissa Orderem Orła Białego „Naszym obowiązkiem jest głoszenie prawdy o Zagładzie Żydów” PL/ENG Wizyta Pary Prezydenckiej w Izraelu i Palestynie Wystąpienie na uroczystości otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej Przypomniał, że Chanuka upamiętnia zwycięstwo Machabeuszy nad Grekami. Gdy Grecy zdobyli Jerozolimę, ich władca Antioch IV zabronił żydowskich obrządków i nakazał prześladowanie niestosujących się do zakazu, a w Świątyni Jerozolimskiej ustanowił kult Zeusa. Żydzi pokonali najeźdźców. Podczas ponownego uświęcenia Świątyni Jerozolimskiej wydarzył się cud - potrzebna do sprawowania obrządków oliwa paliła się przez osiem dni, choć przewidywano, że wystarczy jej zaledwie na jeden dzień. Od tamtej pory Żydzi, pamiętając o cudzie, zapalają w czasie Chanuki przez osiem dni chanukową świecę na chanukii ustawianej przeważnie na parapecie okna w widocznym z ulicy miejscu. CAŁOŚĆ WYSTĄPIENIA PREZYDENTA >>

 
- W wielkiej historii Narodu Wybranego, jego walki o przetrwanie, zachowanie tradycji i wiary, walki o wolność jest pewne podobieństwo pomiędzy Żydami a Polakami - powiedział Andrzej Duda. 
 
-  Chciałbym, żeby święto 100-lecia odzyskania niepodległości było świętem wspólnym, naszym, nas wszystkich razem, wszystkich tych, dla których Polska jest drogą, Polska niepodległa, Rzeczpospolita, którą ja nazywam i zawsze chciałbym nazywać Rzecząpospolitą Przyjaciół, w której razem mieszkamy i razem możemy się nią cieszyć - dodał Prezydent.

 

 

 

- Święto Chanuka ma w sobie specyfikę uniwersalną, wartości uniwersalne - powiedział prof. Szewach Weiss. Zwrócił uwagę, że Polaków i Żydów "dużo łączy". - W tych dniach to miejsce, pod waszym gospodarstwem, jest kapliczką pamięci, małą świątynią pojednania - dodał.

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP podczas uroczystości zapalenia świec chanukowych Obok Prezydenta i Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy, w uroczystości wzięli udział m.in. ambasador Izraela Anna Azari, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, prof. Szewach Weiss, przedstawiciele organizacji żydowskich. Spotkanie uświetnił występ zespołu Vocal Varshe, który zaśpiewał pieśni po hebrajsku (była też pieśń w języku jidysz).

 

 
 
 

W kalendarzu żydowskim Chanuka rozpoczyna się zawsze 25. dnia miesiąca kislew; w kalendarzu gregoriańskim jej obchody przypadają od listopada do grudnia.

 

Zobacz także: Świece chanukowe zapłonęły w Pałacu Prezydenckim Życzenia dla społeczności żydowskiej w Polsce z okazji Chanuki – Święta Świateł [PL/ENG] Prezydent: Chciałbym, abyśmy obchodzili narodowy dzień pamięci Polaków ratujących Żydów PL/ENG Chanuka jest jednym z najradośniejszych świąt żydowskich, obchodzonym przez osiem dni. Każdego z nich po zapadnięciu zmroku Żydzi zapalają jedną świecę na chanukowym dziewięcioramiennym świeczniku - chanukii. Na dziewiątym, pomocniczym ramieniu świecznika znajduje się szames - świeczka, od której płomienia odpala się kolejne. Nazwa święta pochodzi od czasownika "chanach" oznaczającego poświęcać, inaugurować.

 

Chanuka to czas zadumy nad tradycją, ale również zabawy i radości, zwłaszcza dla najmłodszych. Najpopularniejszą zabawką chanukową dla dzieci jest tzw. drejdel, czyli czworoboczny bączek. Na jego ściankach znajdują się cztery hebrajskie litery: n, g, h, f/sz, które są pierwszymi literami zdania "Nes gadol haja szam", co oznacza "Cud wielki zdarzył się tam". Dzieci są także obdarowywane prezentami. (KP/PAP)

 

 

Treść wystąpienia prof. Szewacha Weissa podczas uroczystości:

 

Święto Chanuka jest specyficzne, bo niesie z sobą wartości uniwersalne. Gdyby dotyczyło czasów współczesnych, powiedziałbym: odnosi się do praw człowieka, tak jak deklaracja ONZ z 1948 roku opracowana przez cztery osoby – a dwie z nich to Żydzi z Polski.

 

Pan Prezydent podkreślił, że mamy coś wspólnego: walcząc o wolność, mieliśmy oparcie w tradycji religijnej. To była walka między judaizmem a hellenizmem ‒ chodziło o monoteizm. Nie można sobie wyobrazić historii nie tylko Europy, ale i całego świata chrześcijańskiego, a może i nawet muzułmańskiego, bez zwycięstwa wartości monoteizmu.

 

A teraz dwa zdania, jeśli chodzi o wolność. Było to na początku wojny o niepodległość Izraela, w piątek 14 maja 1948 roku – przed rozpoczęciem soboty, bo nie wolno zgrzeszyć, i to jeszcze akurat pierwszego dnia istnienia państwa izraelskiego. Tak że tę wiadomość ujawniono dopiero 16 maja. Armia Izraela liczyła prawie 40 tys. żołnierzy. Całe społeczeństwo żydowskie – 600-700 tys. A pod koniec wojny – w marcu 1949 roku – liczyła już prawie 150 tys. Jak to się stało?

 

ENGLISH VERSION>>

 

Po tych barbarzyńskich czasach w Europie ‒ po tej okropnej tragedii na ziemiach polskich, po tym piekle, które stworzyli tutaj Niemcy, faszyści – reszta ocalonych, przeważnie młodzi ludzie, będąc już prawie w drodze do…  zorganizowali szybką migrację, aliję do Izraela. Alija to wejście na mównicę w synagodze. I bez tych żołnierzy – z tej grupy zginęły może 2 tys., ci, którzy nie mieli już żadnej rodziny – nie powstałoby państwo Izrael. Więc jeśli mówimy o wolności i o tym, co nas łączy – to dużo nas łączy.

 

Dziękuję za zaproszenie. Nie reprezentuję tutaj mego narodu czy Żydów z Polski – ja to mówię z serca do serca, spontanicznie. W tym dniu to miejsce ‒ właśnie, gdy Państwo są tu gospodarzami ‒ jest kapliczką pamięci, małą świątynią pojednania opierającą się na nadziei. Bo na pytanie: „Czy Żydzi i Polacy mogą zacząć od nowa?”, odpowiadam – to jest obowiązkowe, to jest możliwe i na to codziennie razem pracujemy.

 

Dziękuję Wam pięknie.

Poleć znajomemu