Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 17 stycznia 2018

Elektromobilność – jakie korzyści dla Polski? PL/ENG

  |   Konferencja „Technologie przyszłości. Elektromobilność” w Pałacu Prezydenckim Konferencja „Technologie przyszłości. Elektromobilność” w Pałacu Prezydenckim Konferencja „Technologie przyszłości. Elektromobilność” w Pałacu Prezydenckim Konferencja „Technologie przyszłości. Elektromobilność” w Pałacu Prezydenckim Konferencja „Technologie przyszłości. Elektromobilność” w Pałacu Prezydenckim Konferencja „Technologie przyszłości. Elektromobilność” w Pałacu Prezydenckim Konferencja „Technologie przyszłości. Elektromobilność” w Pałacu Prezydenckim Konferencja „Technologie przyszłości. Elektromobilność” w Pałacu Prezydenckim Konferencja „Technologie przyszłości. Elektromobilność” w Pałacu Prezydenckim Wystąpienie Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Energii Michała Kurtyki Konferencja „Technologie przyszłości. Elektromobilność” w Pałacu Prezydenckim Konferencja „Technologie przyszłości. Elektromobilność” w Pałacu Prezydenckim Panel dyskusyjny: Elektromobilność – jakie korzyści dla Polski? Panel dyskusyjny: Elektromobilność – jakie korzyści dla Polski? Konferencja „Technologie przyszłości. Elektromobilność” w Pałacu Prezydenckim Konferencja „Technologie przyszłości. Elektromobilność” w Pałacu Prezydenckim Konferencja „Technologie przyszłości. Elektromobilność” w Pałacu Prezydenckim Panel dyskusyjny: Elektromobilność – jakie korzyści dla Polski? Konferencja „Technologie przyszłości. Elektromobilność” w Pałacu Prezydenckim Prezentacja pojazdu Triggo – w Sieni Wielkiej Pałacu Prezydenckiego Prezentacja pojazdu Triggo – w Sieni Wielkiej Pałacu Prezydenckiego Prezentacja polskiej myśli technologicznej na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezentacja polskiej myśli technologicznej na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezentacja polskiej myśli technologicznej na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezentacja polskiej myśli technologicznej na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezentacja polskiej myśli technologicznej na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezentacja polskiej myśli technologicznej na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezentacja polskiej myśli technologicznej na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezentacja polskiej myśli technologicznej na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezentacja polskiej myśli technologicznej na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego

- Jeżeli przejdziemy na elektromobilność, będziemy w stanie zapewnić czystsze powietrze - podkreślił Prezydent RP Andrzej Duda. Jego zdaniem, na tym polu możemy też skutecznie konkurować z Zachodem.

 

ENGLISH VERSION>>

 

Prezydent otworzył w środę w Pałacu Prezydenckim konferencję pt. „Technologie przyszłości. Elektromobilność”. To drugie spotkanie ekspertów w ramach cyklu poświęconego kluczowym technologiom jutra.  Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP na konferencji „Technologie przyszłości. Elektromobilność”

 

Dyskusji ekspertów przysłuchowali się także Zastępca Szefa KPRP Paweł Mucha, ministrowie Adam Kwiatkowski, Andrzej Dera, Grażyna Ignaczak-Bandych oraz Doradcy Prezydenta RP.

 

Andrzej Duda zaznaczył, że elektromobilność dla naszego kraju jest bardzo ważna, bo ona będzie opierać się na rodzimych zasobach energetycznych. Zwrócił uwagę, że obecnie ponad 90 proc. ropy naftowej, z której wytwarzamy w Polsce paliwa, napędzające później nasze pojazdy, jest importowana. - Jeśli chodzi o energię elektryczną, to jesteśmy w stanie ją wytwarzać na miejscu (...) Jesteśmy w stanie w tym zakresie być samowystarczalni - zauważył.

 

 

Prezydent dodał, że elektromobilność oznacza mniej emisji szkodliwych substancji do powietrza i - co się z tym wiąże - jest to jedna z metod skutecznej walki ze smogiem. Drugą kwestią jest też rozpędzenie polskiej gospodarki w oparciu o technologie niskoemisyjne. Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP na konferencji „Technologie przyszłości. Elektromobilność”

 

- Samochody elektryczne oznaczają brak emisji. To jest w moim przekonaniu zdecydowana większość tego co rzeczywiście powoduje zjawisko smogu. Jeżeli przejdziemy na elektromobilność (...) będziemy w stanie zapewnić czystsze powietrze. Druga to rozpędzenie mechanizmu badań i rozwoju (...) Od lat poszukiwane są alternatywne źródła zasilania pojazdów mechanicznych. Dzisiaj pierwszeństwo w tym zakresie zdecydowanie przejmuje energia elektryczna. Uważam, że powinniśmy w tym kierunku podążać - powiedział Andrzej Duda.

 

Prezydent zwrócił uwagę, że polskie firmy już od lat produkują elektryczne pojazdy. Wymienił m.in. Melexa, firmę Ursus, czy Solaris.

 

 

Według głowy państwa, Polska jest też gotowa nawiązać walkę, wejść w konkurencję z rozwiniętymi państwami zachodnimi w kwestii elektromobilności.

 

Jak mówił Prezydent, jeżeli Polska, tak jak przewidziano w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, ma być "państwem innowacyjnym, jeżeli mamy być państwem, w którym gospodarka rozwija się rzeczywiście dynamicznie (...), konkurując z gospodarkami światowymi, musimy produkować w Polsce dobra wysoko przetworzone" - powiedział Prezydent.

 

Dodał, że "to jest podstawa: zwiększenia wydajności pracy, produkowanie dóbr rzeczywiście nowoczesnych takich, które będą w absolutnej awangardzie światowej, które będą mogły konkurować z najlepszymi, największymi i najbardziej rozpoznawalnymi markami na świecie".

 

- Głęboko wierzę w to, że jesteśmy w stanie nawiązać do najlepszych i jesteśmy w stanie znaleźć się w gronie najlepszych, i o to mi chodzi, żebyśmy tu w Polsce, nie wyjeżdżając za granicę, tutaj pozostając, realizowali ambitne zamierzenia gospodarcze - podsumował.  

 

Obecny na konferencji wiceminister energii Michał Kurtyka powiedział, że projekt rozwoju elektromobilności ma wymiar "budowania pewnej wspólnoty", która ma pociągnąć Polskę w XXI w. Więcej nt. konferencji w zakładce: http://www.prezydent.pl/elektromobilnosc

 

 

Po zakończeniu panelu dyskusyjnego na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyła się prezentacja polskiej myśli technologicznej, w której udział wziął Prezydent RP. Zaprezentowano m.in. następujące pojazdy elektryczne: Solaris Urbino 18 electric, Melex N-city 341 i model N.Car 391, Ursus City Smile, Zasada Bikes, Melex 343 pasażerski. Prezentacja pojazdu Triggo odbyła się w Sieni Wielkiej Pałacu Prezydenckiego.

 

Kancelaria Prezydenta RP właśnie zakupiła samochód elektryczny, przyczyniając się symbolicznie do realizacji założeń planu rozwoju elektromobilności w Polsce. (PAP, MK)

 

 

Poleć znajomemu