Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 14 grudnia 2015

Betlejemskie Światło Pokoju w Pałacu Prezydenckim

  |   Betlejemskie Światło Pokoju w Pałacu Prezydenckim Betlejemskie Światło Pokoju w Pałacu Prezydenckim Betlejemskie Światło Pokoju w Pałacu Prezydenckim Betlejemskie Światło Pokoju w Pałacu Prezydenckim Betlejemskie Światło Pokoju w Pałacu Prezydenckim Betlejemskie Światło Pokoju w Pałacu Prezydenckim Betlejemskie Światło Pokoju w Pałacu Prezydenckim Betlejemskie Światło Pokoju w Pałacu Prezydenckim Betlejemskie Światło Pokoju w Pałacu Prezydenckim Betlejemskie Światło Pokoju w Pałacu Prezydenckim Betlejemskie Światło Pokoju w Pałacu Prezydenckim Betlejemskie Światło Pokoju w Pałacu Prezydenckim Betlejemskie Światło Pokoju w Pałacu Prezydenckim Betlejemskie Światło Pokoju w Pałacu Prezydenckim Betlejemskie Światło Pokoju w Pałacu Prezydenckim Betlejemskie Światło Pokoju na Wawelu

 - Bardzo dziękujemy za to, że po raz kolejny to światło dociera do Pałacu Prezydenckiego, do miejsca, gdzie zasiada głowa państwa. Dzieje się tak od wielu lat i jestem jako prezydent za tę wizytę ogromnie wdzięczny – powiedział Andrzej Duda, który wraz z małżonką odebrał w poniedziałek od harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego Betlejemskie Światło Pokoju. 

 

Prezydent przypomniał, że w tym roku hasło towarzyszące światełku brzmi „Zauważ człowieka”, co - jak podkreślił – jest szczególnie ważne dla harcerzy.  - Cnota to także dostrzeżenie drugiego człowieka, umiejętność pochylenia się nad potrzebującymi, dostrzeżenia ludzkich problemów - zaznaczył Andrzej Duda. - Bardzo dziękuję, że jesteście. Dziękuję za piękne życzenia – zwrócił się do harcerzy.

 

- Ciśnie mi się na usta parafraza słów marszałka Piłsudskiego, który powiedział kiedyś do Pierwszej Kadrowej: „Wszyscy jak tutaj jesteście nie jesteście już drużyniakami”. - Nie jesteście z tego czy innego związku harcerskiego, ale jesteście polskimi harcerzami – podkreślił prezydent.

 

Para Prezydencka życzyła harcerzom spokojnych, dobrych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.

 

- To światełko betlejemskie i życzenia od harcerzy przyjmuję  jako życzenia dla całej Polski. Czuwaj! – powiedział na zakończenie Andrzej Duda.

 

 

W niedzielę 13 grudnia Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło także w Kryptach Królewskich Katedry na Wawelu. Przy grobach dwóch protektorów harcerstwa – Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Marszałka Józefa Piłsudskiego złożyli je harcerze biorący wcześniej udział w uroczystej mszy świętej, która zgromadziła ponad 2 000 polskich skautów.

 

Betlejemskie Światło Pokoju po raz pierwszy zorganizowano w 1986 roku w Linz  w Austrii. W Polsce Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Z Polski światło dotrze na Ukrainę, Białoruś, do Niemiec, Rosji, Danii i na Litwę.

Poleć znajomemu