przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 27 stycznia 2018

Spotkanie Prezydenta z Sekretarzem Stanu USA. „Możemy mówić o zaawansowanym partnerstwie polsko-amerykańskim"

  |   Spotkanie Prezydenta z Sekretarzem Stanu USA dotyczyło m.in. harmonogramu prac w RB ONZ Spotkanie Prezydenta z Sekretarzem Stanu USA dotyczyło m.in. harmonogramu prac w RB ONZ Spotkanie Prezydenta z Sekretarzem Stanu USA dotyczyło m.in. harmonogramu prac w RB ONZ Spotkanie Prezydenta z Sekretarzem Stanu USA dotyczyło m.in. harmonogramu prac w RB ONZ Spotkanie Prezydenta z Sekretarzem Stanu USA dotyczyło m.in. harmonogramu prac w RB ONZ Spotkanie Prezydenta z Sekretarzem Stanu USA dotyczyło m.in. harmonogramu prac w RB ONZ Spotkanie Prezydenta z Sekretarzem Stanu USA dotyczyło m.in. harmonogramu prac w RB ONZ Spotkanie Prezydenta z Sekretarzem Stanu USA dotyczyło m.in. harmonogramu prac w RB ONZ Spotkanie Prezydenta z Sekretarzem Stanu USA dotyczyło m.in. harmonogramu prac w RB ONZ Spotkanie Prezydenta z Sekretarzem Stanu USA dotyczyło m.in. harmonogramu prac w RB ONZ Spotkanie Prezydenta z Sekretarzem Stanu USA dotyczyło m.in. harmonogramu prac w RB ONZ Spotkanie Prezydenta z Sekretarzem Stanu USA dotyczyło m.in. harmonogramu prac w RB ONZ Spotkanie Prezydenta z Sekretarzem Stanu USA dotyczyło m.in. harmonogramu prac w RB ONZ Spotkanie Prezydenta z Sekretarzem Stanu USA dotyczyło m.in. harmonogramu prac w RB ONZ

Zobacz także: Spotkanie Prezydentów RP i USA w Davos PL/ENG W Belwederze odbyło się spotkanie Prezydenta RP z amerykańskim Sekretarzem Stanu Rexem Tillersonem. Dotyczyło m.in. politycznego wsparcia dla kontaktów gospodarczych, a także współpracy energetycznej, wojskowej oraz współdziałania w RB ONZ.

 

- Rozmowa trwała godzinę, a więc dłużej niż było to zaplanowane. To co pokazała, to daleko idącą zbieżność poglądów i stanowisk między Polską a Stanami Zjednoczonymi w kluczowych dzisiaj elementach polityki międzynarodowej - relacjonował Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

Podkreślił, że obaj politycy rozmawiali m.in. o problemach związanych z sytuacją w Afganistanie, na Bliskim Wschodziew Syrii. - Poruszono także temat konfliktu na Ukrainie oraz sankcji wobec Rosji, jako tego elementu, gdzie Polska i Stany Zjednoczone mają wspólne stanowisko mówiące o konieczności podtrzymania sankcji, aż nie przywrócimy ładu międzynarodowego opartego na prawie w relacjach między państwami w naszym regionie - powiedział minister. 

 

 

Prezydent Andrzej Duda i Sekretarz Stanu USA uzgodnili polsko-amerykańską mapę działań na najbliższy czas dotyczącą wspólnych stosunków gospodarczych i politycznych, w tym w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego. 

 

Zobacz także: Minister Szczerski: To strona amerykańska zaoferowała Prezydentowi Dudzie rozmowę z Prezydentem USA - Teraz możemy mówić o zaawansowanym partnerstwie polsko-amerykańskim, które przynosiłoby dobry efekt dla bezpieczeństwa naszego regionu, dla bezpieczeństwa Polski, dla rozwoju gospodarczego Polski, a także promieniowałoby na cały region i Europę - zaznaczył minister Szczerski.

 

Poinformował, że Andrzej Duda i Rex Tillerson podczas spotkania omówili również kwestię modernizacji polskiej armii, a także współpracy wojskowej, w tym obecności wojsk amerykańskich. 

 

 

Jak zaznaczył minister, politycy rozmawiali też o współpracy gospodarczej, w tym współpracy energetycznej.

 

Przyznał, że widoczne jest bardzo wyraźne wsparcie administracji amerykańskiej dla inicjatywy Trójmorza i zainteresowanie jej rozwojem.

 

Zobacz także: Krzysztof Szczerski o spotkaniu Prezydenta z Rexem Tillersonem: Polska jawi się jako kraj stabilny, bezpieczny Rozpoczęte na początku stycznia członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ Polska staje się partnerem USA w polityce globalnej, dlatego spotkanie Prezydenta z Sekretarzem Stanu USA dotyczyło również harmonogramu prac w RB ONZ. (KP)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.