przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 5 lutego 2018

Prezydent: Zespół Mazowsze kultywuje najlepsze polskie tradycje

  |   Para Prezydencka na koncercie z okazji 70-lecie powstania "Mazowsza" Para Prezydencka na koncercie z okazji 70-lecie powstania "Mazowsza" Para Prezydencka na koncercie z okazji 70-lecie powstania "Mazowsza" Para Prezydencka na koncercie z okazji 70-lecie powstania "Mazowsza" Para Prezydencka na koncercie z okazji 70-lecie powstania "Mazowsza" Para Prezydencka na koncercie z okazji 70-lecie powstania "Mazowsza" Para Prezydencka na koncercie z okazji 70-lecie powstania "Mazowsza" Para Prezydencka na koncercie z okazji 70-lecie powstania "Mazowsza" Para Prezydencka na koncercie z okazji 70-lecie powstania "Mazowsza" Para Prezydencka na koncercie z okazji 70-lecie powstania "Mazowsza" Para Prezydencka na koncercie z okazji 70-lecie powstania "Mazowsza" Para Prezydencka na koncercie z okazji 70-lecie powstania "Mazowsza" Para Prezydencka na koncercie z okazji 70-lecie powstania "Mazowsza" Para Prezydencka na koncercie z okazji 70-lecie powstania "Mazowsza" Para Prezydencka na koncercie z okazji 70-lecie powstania "Mazowsza" Para Prezydencka na koncercie z okazji 70-lecie powstania "Mazowsza"

Mazowsze to zespół, który kultywuje to, co w polskiej kulturze najpiękniejsze, co pozwoliło nam przetrwać zabory - powiedział Prezydent Andrzej Duda podczas poniedziałkowego koncertu z okazji 70-lecia powstania Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze.

 

Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wysłuchali w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej koncertu "Mazowsze Niepodległej".

 

- Mazowsze to 70 lat tournee dla Rzeczpospolitej, dla polskiej kultury, rozwijania polskiej tradycji, tego, co w polskości najpiękniejsze, najbardziej barwne, to wszystko, co pozwoliło nam przetrwać. Niech żyje Mazowsze, niech żyje Niepodległa! - mówił w poniedziałkowy wieczór Prezydent Andrzej Duda, nawiązując do obchodzonej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. PEŁNA TREŚĆ WYSTĄPIENIA >>>

 

 

W programie koncertu znalazły się najpopularniejsze piosenki zespołu oraz tańce narodowe - polonez, krakowiak, oberek, mazur, kujawiak i tańce regionalne. Pojawiły się też utwory nawiązujące do wydarzeń z 1918 r. i przeboje, do których muzykę stworzył Tadeusz Sygietyński, a słowa opracowała Mira Zimińska-Sygietyńska.

 

Koncertu wysłuchali również m.in. Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek i Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński.

 

Zespół Mazowsze został powołany dekretem Ministerstwa Kultury i Sztuki z 8 listopada 1948 roku, polecającym kompozytorowi i miłośnikowi folkloru prof. Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego.

 

Na siedzibę zespołu wybrano podwarszawską posiadłość Karolin.

 

Po śmierci Tadeusza Sygietyńskiego w 1955 roku, jego żona Mira Zimińska-Sygietyńska przejęła funkcję dyrektora, którą pełniła niemal do samej śmierci w 1997 roku. (PAP/BZ)

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.