przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 13 lutego 2018

4. rocznica śmierci wybitnego polityka Zbigniewa Romaszewskiego

We wtorek, 13 lutego przypada 4. rocznica śmierci Zbigniewa Romaszewskiego wybitnego polityka i działacza opozycji w czasach PRL. Zbigniew Romaszewski był senatorem nieprzerwanie przez siedem kadencji, od czasu ponownego powołania Senatu w 1989 do 2011 (I, II, III, IV, V, VI i VII kadencji). W VII kadencji pełnił funkcję wicemarszałka Senatu.  Był członkiem Trybunału Stanu. Został odznaczony Orderem Orła Białego.


W 1976 r. uczestniczył w akcji pomocy robotnikom Radomia. Od 1977 r. był członkiem Komitetu Samoobrony Społecznej Komitetu Obrony Robotników (KSS KOR) i wraz z żoną Zofią prowadził biuro interwencyjne, niosące ofiarom bezprawia pomoc prawną i materialną.


Zbigniew Romaszewski na przełomie lat 1979-1980 organizował Komisję Helsińską, nadzorującą wprowadzanie w życie postanowień KBWE. Pod jego redakcją komisja opublikowała Raport Madrycki, omawiający stan przestrzegania praw człowieka w PRL.


Kierował Komisją Interwencji i Praworządności NSZZ Solidarność, został wybrany do Prezydium NSZZ Solidarność Zarządu Regionu Mazowsze, a następnie do Komisji Krajowej. Współorganizował podziemne Radio Solidarność. Był więziony od 1982 r. do 1984 r., sądzony w procesach twórców Radia Solidarność i KSS KOR.


Zbigniew Romaszewski był aktywnym uczestnikiem szeregu inicjatyw na rzecz praw człowieka i demokracji na świecie. W 1998r. założył Fundację Obrony Praw Człowieka, która w 50. rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka zorganizowała w Warszawie, kolejną, III Międzynarodową Konferencję Praw Człowieka. 

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.